Ankara Amasya Otobüs Bileti

Ankara Amasya Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 40,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 336 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 4sa 10dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 7 firma sefer düzenlemektedir. Ankara Amasya arası giden otobüs firmaları ortalama 12 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Tokat Seyahat firmasıdır.

Ankara Amasya bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Ankara Amasya bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Ankara Amasya otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Ankara Amasya Otobüs Biletleri

Ankara Amasya otobüs bileti mi aradınız? Ankara Amasya otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Şamlar (Küçükağa) Camisi, Şamlar Mahallesi’nde demiryolu yakınlarındadır. İlk kez Danişmentli Melik Gazi tarafından yaptırılmıştır. Yıkılması üzerine 1495 yılında ikinci kez kapıağası Ayaş Ağa tarafından yaptırılmıştır. Ayaş Ağa Camisi adı ile de tanınır. Moloz taştan yapılmıştır. Son cemaat yeri 3 sütun üzerinde, ortada tonoz ve yanlarda birer kubbe ile örtülüdür. Son cemaat yerinin solundaki tek şerefeli minaresi tuğladandır. Camiyi yüksek kasnaklı bir kubbe örtmektedir. Caminin bahçesini üç yönde U planlı, sütun ve tonozlu olarak küçük öğrenci odaları bulunan medresesi çevirmektedir. Medreseye bitişik olan sıbyan (çocuk) okulu yer almıştır.
Torumtay Türbesi, şehrin batısındaki Gök Medrese Mahallesi’nde, Gök Medrese Camisi karşısındadır. 1279 yılında Amasya Valisi Seyfettin Torumtay (1281) tarafından yaptırılmıştır. Kesme taştandır. Kabartmalı geometrik motiflerle, sırlı tuğlalarla ve çinilerle süslü bir Selçuklu sanat eseridir. Bilhassa güney yüzü ile penceresi çok süslemelidir. Dört köşeli, iki katlı olup doğu tarafındaki bir merdivenle çıkılmaktadır. Hicri 677 (miladi 1279) tarihli mermerden yapım yazıtı kuzey penceresi üzerindedir. Tek beşik tonozla örtülüdür. İçerisinde 6 adet sanduka bulunmaktadır. Torumtay’ın kabartma yazılarla süslü olan siyah renkli mermerden büyük sandukasının güzel bir görünümü vardır. Daha sonraları türbeye Tacettin Gazi Çelebi’nin oğlu Sivas Valisi Kılıçaslan (1381) ’ın da gömülmüş olması nedeniyle halk arasında Kılıçaslan Türbesi olarak da tanınmaktadır.

 
Ankara’dan Amasya’ya seyahat planlıyorsanız sizi Amasya’da, sıcacık Anadolu insanları ve tarihi eserlerini başarıyla gelişen yeni şehrin mimarisine entegre edebilmiş bir Avrupa kenti karşılayacaktır. Şehzadeler şehri Amasya, Osmanlı tarihindeki en dikkat çekici karakterlerden Şehzade Mustafa ve Şehzade Beyazıt’ın da sancak yerleri olması nedeni ile kendine özgü bir asaleti yine aynı özgünlükte mahzunlukla taşıyan ilginç bir şehirdir. 
Ankara’dan Amasya’ya otobüsle gitmeden önce NeredenNereye.com’un size tüm bilgileri ile birlikte detaylı olarak sunduğu Ulusoy Seyahat ve Metro Turizm gibi farklı otobüs işletmelerinin hizmet kalitesi, fiyat avantajı gibi özelliklerini karşılaştırabilirsiniz. Coğrafyacı Starbon’un şehri Amasya’da, Türkiye’nin ilk mumya müzesini gezerken ilginç duygulara kapılabilir, Yeşil Irmak kenarında gezinti yaparken huzur bulmanın keyfine varabilir ve haşhaşlı çöreğin damağınızdaki tadını yıllarca hatırlayabilirsiniz.
Ankara Amasya otobüs bileti mi aradınız? Ankara Amasya otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Ankara Amasya otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Niksarkale Turizm 50 TL
Mis Amasya 50 TL
Tokat Seyahat 50 TL
Esadaş 50 TL
Lüks Erova Turizm 51 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Ankara Hakkında
Nüfus:
5,045,083
Yüzölçümü:
25.401,94 km²
Plaka:
06
Telefon kodu:
(312)
Otogar:
Ankara Otogarı
  Amasya Hakkında
Nüfus:
215,997
Yüzölçümü:
5.703,78 km²
Plaka:
05
Telefon kodu:
(358)
Otogar:
Amasya Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.