Altunhisar Otobüs Bileti

Altunhisar Otobüs Bileti

Altunhisar Otobüs Biletleri

Altunhisar, Türkiye’nin illerinden biri olan Niğde’nin bir ilçesi olmak ile beraber İç Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe coğrafi olarak, Ereğli, Konya, Bor, Çiftlik ile komşuluk içerisindedir. Bağlı bulunduğu coğrafi bölge nedeni ile karasal iklimin özellikleri görülmektedir. İlçe sınırları içerisinde yazları sıcak ve kurak, kışları sert ve soğuk geçmektedir. İlçe sınırları içerisinde başlıca olarak Melendiz Dağı bulunmaktadır. İlçenin içerisinden geçen akarsuların büyük çoğunluğu ise Melendiz Dağı’ndan kaynaklanmaktadır. İklimsel özellikleri ile nedeni ile ilçe sınırları içerisinde yaygın görülen bitki örtüsü çeşidi bozkırdır. Bu bitkilerin başlıca olanları arasında, canlanan gelincik, papatya, gevenotu, sarıçiçek, sığırkuyruğu, atkuyruğu, otlak ayrığı, bromlar, korunga, taş yoncası, sarıdiken, ve kangal gibi bozkır bitkileri ile birlikte dağlık yerlerde meşe ve yabani badem ağaçları vardır. 

Altunhisar ilçesi ziyaretçilerinin seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi gereken yerler arasında, Porsuk Höyük, Kuş Kayası Mezarları, Göllüdağ, Eski Gümüş Manastırır, Niğde Kalesi, Niğde Kayardı Bağları, Cımbar Vadisi, Çinili Göl, Koş Höyük yer almaktadır.
 
Altunhisar ziyaretçilerinin seyahatlerini sonlandırmadan önce yerinde tatması gereken yöresel lezzetler arasında, köfter, pirinçli elma dolması, ayva boranası, işkembe dolması, kuzu söğürme, papara, soğan yahnisi, Niğde Tavası yer almaktadır. 
 
Anadolu’nun birçok bölgesinde olduğu gibi bu ilçesi de tarihi ve kültürel bakımdan oldukça zengin bir konumda bulunmaktadır. Bunun nedeni geçmişinde Anadolu toprakları üzerinde hüküm sürmüş farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasından kaynaklanmaktadır. 
 
Altunhisar otobüs bileti için neredennereye.com adresini kullanabilirsiniz. 
 
Altunhisar - 5 Günlük Hava Tahmini
16 Ara Pazar
az bulutlu
-1,5 °C
az bulutlu
17 Ara Pazartesi
hafif yağmur
5,7 °C
hafif yağmur
18 Ara Salı
hafif yağmur
5,9 °C
hafif yağmur
19 Ara Çarşamba
şiddetli yağmur
4,7 °C
şiddetli yağmur
20 Ara Perşembe
orta şiddetli yağmur
5,2 °C
orta şiddetli yağmur