Yolcu Sayısı
1

Ankara Otogarı

Ankara Otogarı

Ankara Otogarı, Otobüs Terminali, Telefon ve İletişim Bilgileri

Telefon: (312) 207 10 00

Adres: AŞTİ - Beştepe Mahallesi, Mevlana Bulvarı No:82, 06510 Yenimahalle/Ankara

Ankara Otobüs Bileti

Otogara gitmeden, güvenli ve indirimli olarak, Hemen Satın Al!

Ankara Otogarı Hakkında

(Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali), Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan ve büyük şehirlerinden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda başkenti de olan Ankara’nın karayolu ulaşım merkezidir. Ankara, özellikle cumhuriyetin ilanı ile birlikte gelişim sürecine hızla devam etmiş ve bugün Türkiye’nin nüfus ve gelişmişlik olarak büyük 2. Büyük şehri konumuna gelmiştir. Ankara böylesi bir konumda bulunurken zaman içerisinde şehre gerek yurt içinden gerekse de yurt dışından gelen ziyaretçilerin sayısı giderek artmıştır. Bu artan yolcu sayısının yoğunluğunu azaltmak adına Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ) yapılmıştır.

Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden bir otobüs bileti alarak ulaşım sağlayabileceğiniz AŞTİ sahip olduğu iki katlı tasarımı ile benzerleri arasında sıyrılan bir yapıya sahiptir. Ankara Otogarının yüksek yolcu kapasitesi düşünülerek, yolcu taşımacılığı sağlayan araçların kargaşa yaratmaması adına özel tasarım sonucunda planlanmıştır. Tasarlanan çift katlı yapısı sayesinde en yoğun dönemlerde bile şehrin yolcu kapasitesinin altından kalkabilmeyi başarmıştır. AŞTİ, Ankara Otogarının mülkiyet hakkı Ankara Büyükşehir Belediyesine aittir. Ankara Otogarının şehrin yüksek yolcu kapasitesini karşılamak adına özel bir tasarıma sahip olduğundan bahsetmiştik. Bu tasarımın ortaya çıkması için Ankara Otogarı için bir proje yarışması düzenlenmiş ve bu proje yarışmasının kazananı Yüksek Mimar Devran Ekşinat kazanmıştır. Yoğun çalışma döneminin ardından 31 Mart 1995 tarihinde AŞTİ, Ankara Otogarının açılışı gerçekleşmiş ve o günden sonra şehrin yolcu trafiği ihtiyacını karşılamaya devam etmiştir. Yaklaşık olarak 550.000 metrekare arazi üzerine kurulmuş olan AŞTİ otogarı içerisinde, restoranlar, kafeler, otobüs bekleme alanları mevcuttur.

AŞTİ, Ankara Otogarından Hangi Otobüs Firmaları Hareket Eder?

Türkiye’nin hemen hemen her yerine ulaşım sağlanan AŞTİ Otogarından sefer düzenleyen firmalar arasında, “Metro Turizm, Süha Turizm, Ulusoy Turizm, Köksallar Turizm, Lider Adana, CSR Seyahat, Seç Turizm, Lüks Mersin, Kütahya Astur, Esadaş Turizm, Kütahyalılar Turizm, Mersin Vif Turizm, Şanal Turizm, İnan Turizm, Kent Turizm, Güney Akdeniz Seyahat, Ali Osman Ulusoy, Mis Amasya, Isparta Petrol” gibi firmalar yer almaktadır.

AŞTİ, Ankara Otogarına Nasıl Ulaşım Sağlayabilirim?

Ankara Şehirlerarası Otogarına ulaşım sağlamak için çok sayıda yol sunulmuştur. Ankara’nın merkeze yakın ve uzak ilçelerinden hareket eden minibüsleri kullanarak AŞTİ Otogarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Ego belediye otobüsleri ve raylı sistemlerde Ankara otogarına ulaşım sağlamaktadır. AŞTİ’ye en kolay şekilde ulaşım sağlamanın yollarından bir tanesi de Kızılay Meydan’dan hareket eden Ankaray’a binerek AŞTİ durağında inmenizdir.

Beştepe Mahallesi, Mevlana Bulvarı No:82, 06510 Yenimahalle/Ankara

(312) 207 10 00

En Popüler Ankara Otobüs Firmaları

Ankara bölgesinde kaç otogar var? Hangi otogara nasıl ulaşırım? Ankara otogarları iletişim ve ulaşım bilgileri NeredenNereye.com'da!
Firma AdıSefer Sayısı
Metro Turizm97
Gökbey Seyahat59
Pamukkale Turizm57
Ali Osman Ulusoy41
Süha Turizm35

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr