Zonguldak Tekirdağ Otobüs Bileti

Zonguldak Tekirdağ Arası

  • Kaç kilometredir? Bu rota 463 km'dir.

Zonguldak Tekirdağ otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Zonguldak Tekirdağ güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Zonguldak Tekirdağ seyahatinize başlamadan önce, Zonguldak ve Tekirdağ hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Zonguldak ve Tekirdağ şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Zonguldak Tekirdağ Otobüs Biletleri

Zonguldak Tekirdağ otobüs bileti mi aradınız?  Zonguldak Tekirdağ otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 610 km2 olan Saray ilçesi doğuda İstanbul ili, güneyde Çerkezköy ve Çorlu ilçeleri, batıda ve kuzeyde Kırklareli ili, kuzeydoğuda da Karadeniz’le çevrilidir.

 

İlin kuzeydoğu kesiminde yer alan ilçe topraklarını Istranca (Yıldız) Dağları engebelendirir. Bu dağların güneydoğu uzantıları üstünde 484 m’ye erişen Karatepe ilçenin en yüksek noktasıdır. Büyük bölümü Ergene Havzası’nda yer alan ilçe topraklarından kaynaklanan suları Karatepe’den doğan Ergene Irmağı toplar. Istrancalar’dan doğup bu topraklardan geçen Paşaköy Deresi ilçe sınırları dışında Ergene Irmağı’na katılır. İlçenin kuzeydoğuda Karadeniz’e yaklaşık 8 km’lik kıyısı vardır. Tekirdağ ilinin Karadeniz’e tek çıkışı olan bu kesim Kırklareli ve İstanbul illerini birbirinden ayırır. İlçenin dağlık kesimleri ormanlarla kaplıdır. İlçenin başlıca mesiresi Karadeniz kıyısındaki Kastros (Kasatura) koyudur. Çamköy olarak da adlandırılan Kastros yöresinin bir özelliği de Trakya’daki tek doğal kara çam alanının burada bulunmasıdır. Bu nedenle Kastros yöresindeki 329 hektarlık alan 1988’de tabiatı koruma alanı olarak ayrılmıştır.

 

Başlıca ekonomik etkinlik tarım ve ormancılıktır. İlçede yetiştirilen başlıca bitkisel ürünler buğday, şekerpancarı, ayçiçeği, arpa ve yulaftır. Ayrıca az miktarda baklagiller, üzüm, erik ve elma yetiştirilir. Hayvancılık da yapılan ilçedeki mandıralarda peynir üretilir. Ormancılık önemli bir gelir kaynağıdır. İlçede un ve bitkisel yağ fabrikaları vardır. İlçe topraklarındaki düşük nitelikli linyit yataklarının görünür rezervi 140 milyon tondan çoktur. Üretilen odun kömürü genellikle İstanbul’a satılır.

 

Tarihine ilişkin yeterli bilgiye rastlanmayan yöre 19. yüzyılı sonlarında Edirne vilayeti Kırkkilise (Kırklareli) sancağının Vize kazasına bağlı bir nahiyeydi. 1916’da Kırkkilise sancağına bağlı bir kaza oldu. Kurtuluş Savaşı sırasında uğradığı Yunan işgalinden 30 Ekim 1922’de kurtuldu. Cumhuriyet’ten sonra ilçe olarak Tekirdağ iline bağlandı.

 

Bizans döneminde küçük bir köy olan yerleşme Osmanlı döneminde Istrancalar’ın güney eteklerini izleyerek Edirne’yi İstanbul’a bağlayan yol üzerinde yer aldığından önem kazandı. İlçenin orta kesiminde yer alan Saray kenti il merkezi Tekirdağ’a 75 km uzaklıktadır.

 

Kentteki başlıca tarihsel yapı Ayaz Paşa Camisi’dir (1539). Saray Meslek Yüksekokulu Trakya Üniversitesi’ne bağlıdır. 

  Zonguldak Hakkında
Nüfus:
355,771
Yüzölçümü:
3.309,86 km²
Plaka:
67
Telefon kodu:
(372)
Otogar:
Zonguldak Otogarı
  Tekirdağ Hakkında
Nüfus:
874,475
Yüzölçümü:
6.342,30 km²
Plaka:
59
Telefon kodu:
(282)
Otogar:
Tekirdağ Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.