Seydiler Otobüs Bileti

Seydiler Otobüs Bileti

Seydiler Otobüs Biletleri

Seydiler, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Kastamonu iline bağlı ilçelerden bir tanesidir. Karadeniz Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu ilçe günümüzde kullanılan ismini geçmişinde Gökırmak üzerine kurulan Taş bir köprüden almaktadır. İlçenin denizden yüksekliği yaklaşık olarak beş yüz metre olarak bilinmektedir. Bölge dönemin ünlü antik kenti Pompeipolis in üzerine kurulmuştur. İlçe coğrafi olarak, Kastamonu merkez, Tosya, Devrekani, Boyabat, Hanönü ilçeleri komşuluk içerisindedir.
Tarihi açıdan bakıldığında Taşköprü ilçesinin oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğu görülmektedir. İlçe geçmişi boyunca farklı medeniyetler tarafından yerleşim noktası olarak seçilmiştir. Bir dönem Roma İmparatorluğunun egemenliği altına girmiştir. Bugün zımbıllı tepesi olarak anılan yerde Pompeipolis şehri kurulmuştur. Bu şehir Roma’nın değerli şehirlerinden bir tanesidir. Bir dönem için devlet büyüklerinin oturduğu yer olarak kullanılmıştır. Bu uzun dönemin ardından Anadolu toprakları üzerinde Türklerin yayılması yavaşça başlamıştır. Önceleri bir devlete bağlı olmayan ilçe zamanla iki Türk beyliğinin himayesi altında kaldıktan sonra, Osmanlı’ya dahil olmuştur. Osmanlı yönetimi sırasında ise ilçe Kastamonu’ya bağlı bir kadılık olarak yönetilmiştir. Tarihi ile ilgili bilinmesi gereken ilginç bir özellik ise şudur; Seydiler fethedildikten sonra hiç düşman işgaline uğramayan bir noktadır.
Seydiler ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi gereken yerler arasında, Höyükleri, Kaya mezarları, kaya, kaleleri görülmesi gereken yerlerdir. Karadeniz’in bu nadide ilçesini ziyaret etmek için neredennereye.com üzerinden Seydiler otobüs bileti satın alabilirsiniz.