Saltukova Otobüs Bileti

Saltukova Otobüs Bileti

Saltukova Otobüs Biletleri

 Saltukova, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı bir beldedir. Aynı şekilde ilçenin belediyesi de Çaycuma’ya bağlı bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Belediyesi 1988 yılında kurulmuştur. Dört mahalleden oluşmaktadır. Bunlar Düz Mahallesi, Karaboğaz Mahallesi, Kokasu mahallesi, Sarıkum Mahallesi’dir. Bu ilçe Batı Karadeniz üzerinde düzlük bir alan üzerinde kurulmuştur. İlçe başlangıçta küçük ve nüfusu az bir bölge iken, buraya demiryolu yapılmasının üzerine gelişim göstermiştir. Demiryolunun çalışmaya başlamasından sonra, 1939 yılından itibaren gelişmeye başlayan Saltukova adı 500 yıl öncesine ait bir vakfiyede geçmektedir. “Arz-ı Saltuk” olarak adı geçen düzlüğün Saltukoğulları’na ait olduğu biliniyor. Bugünkü Saltukova merkezinin bulunduğu düzlüğe eskiden “Saltukeli” denildiği için Saltukova adını almıştır.

İçerisinde bağlı bulunduğu coğrafi bölge nedeni ile sınırları içerisinde Karadeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları serin ve yağışlı, kışları ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. 
Bu durum tarımsal çeşitliliği üzerine de etkili olmuştur. Mutfağında Karadeniz mutfağının lezzetlerine rastlanır. Sebze yemekleri ağırlıklı menüler yer alır. 
Saltukova ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi gereken yerler arasında, Cumyanı Mağarası, Cahennemağzı Mağaraları, Halil Paşa Konağı, Çayır Köyü Su Mağarası, Filyos Kalesi, Teion Antik Kenti, Billaos Antik Kenti, Gökgöl Mağarası yer almaktadır. Karadeniz’in en güzel beldelerinden birini çok daha yakından tanımak için neredennereye.com üzerinden Saltukova otobüs bileti satın alabilirsiniz.