Otobüs Firmaları
Bilet Fiyatları
 
85 TL
Bilet Al
90 TL
Bilet Al

Hatay Alanya Otobüs Bileti

Hatay Alanya Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 60,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 12sa 30dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 2 firma sefer düzenlemektedir. Hatay Alanya arası giden otobüs firmaları ortalama 8 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Güney Akdeniz firmasıdır.

Hatay Alanya otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Hatay Alanya güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Hatay Alanya seyahatinize başlamadan önce, Hatay ve Alanya hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Hatay ve Alanya şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Hatay Alanya Otobüs Biletleri

 Hatay Alanya otobüs bileti mi aradınız? Ankara Alanya otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Alanya’yı, Selçuk Sultanı Birinci Alaaddin Keykubat 1221 yılı kışında feth etmiştir. Şehrin Beyi Kir Fard idi. Kale Beyi’nin çok güzel bir kızı vardı. Kızını Sultan Alaaddin’e verdi. Büyük bir düğün yapıldı. Bu kız müslüman oldu. İkinci Gıyasettin Keyhüsrev’in annesi Mahperi Alanya’lı bir prensesti.

Tepede kurulmuş olan eski Alanya, surla çevrili idi. Bu kaleyi Yunan ve Romalılar yapmışlardı. Kaleyi üç bölüme ayıran iç duvarları Alaaddin yeniden yaptırmıştır. En yüksekteki bölüm iç kaledir. Diğer iki surun arasına şehir kurulmuştur. Bu surlar Kızıl Kule’den tepeye kadar devam etmektedir. Hepsi sağlamdır. Surun dört kapısı vardı. İlk surun kapısında Sultan Alaaddin’e ait 1230 tarihli bir kitabe vardır. Kale içinde oturan Türk kızları, el tezgahlarında eşarp dokurlar ve bunları da satarlardı. Kale içinde Bizanslılardan kalma tek kubbeli bir kilise de vardır. İçinde azizleri tasvir eden fresk kalıntıları bulunmaktadır.

Alanya’nın en ihtişamlı eseri Kızıl Kuledir. Bu kule, liman tarafından surların kuzey ucundadır. Kesme taşlardan yapılmıştır. Her yüzü 12.50 metre olmak üzere sekiz köşelidir. Her yüzünde mangallar ve gözetleme pencereleri vardır. Kulede ayrıca düşmanlarına kaynar zift ve iri taşlar atmak için delikler vardır. Kule asma katıyla beraber beş katlıdır. Her tarafında kitabeler bulunmaktadır. İlk iki katı kırmızı taş, üst katları ise büyük kırmızı tuğlalardan inşa edilmiştir. İşi pek güzel ve çok sağlamdır. Kapısı Kaleye bakan taraftadır. Kuleye taş merdivenlerden çıkılmaktadır. İkinci katta bir koridor vardır. Bu kulede bir su sarnıcı vardır. Hiç bir kulede böyle bir su tesisatı yoktur. Bundan sonra bir gözetleme katı vardır. Kulenin üstü sivri bir külahla örtülü idi. Sarnıç suyunu bu külahın oluklarından almakta idi.

Bu kuleden düşman gözetleniyordu. Kule restore edilmiştir. Kırmızı taştan yapıldığı için Kızıl Kule denilmiştir. Kuleyi 1225 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat I yaptırmıştır. Kulenin mimarı Ebu Ali’dir. Bu kule tersaneyi savunmak amacı ile inşa edilmiştir. Kulenin üst kısmındaki mazgallardan Akdeniz’i seyretmek bir mutluluktur. Bu Türk kulesi mimari bir sanat anıtıdır. Kule dibinde bir gazino vardır. Biraz ötesinde bir park ile güzel bir plaj bulunmaktadır.

Hatay Alanya otobüs bileti mi aradınız? Hatay Alanya otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Hatay Alanya otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Has Turizm A.Ş. 85 TL
Güney Akdeniz 90 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Hatay Hakkında
Nüfus:
1,503,066
Yüzölçümü:
5.831,36 km²
Plaka:
31
Telefon kodu:
(326)
Otogar:
Hatay Otogarı
  Alanya Hakkında
Nüfus:
-
Plaka:
07
Telefon kodu:
(242)
Otogar:
Alanya Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.