Gömü (Afyon) Otobüs Bileti

Gömü (Afyon) Otobüs Bileti

Gömü (Afyon) Otobüs Biletleri

Gömü, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine bağlı noktalardan bir tanesidir. . İç Anadolu Bölgesinin sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe coğrafi olarak, Bayat, Bolvadin, Sultandağı, Çeltik, Yunak, Sivrihisar, Çifteler, Han ile komşuluk içerisindedir.
Bölgenin tarihine bakıldığında ilçenin de oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğu görülmektedir. Bunun nedeni Anadolu’nun çoğu noktasında olduğu gibi geçmişinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasından kaynaklanmaktadır. İlçenin zaman içerisinde ev sahipliği medeniyetler arasında, Hititler, Lidyalılar, Persler, Eski Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar yer almaktadır. Gömü yakınlarında olan Hisarköy bölgesinde bulunan bir eski yerleşim merkezi bu bölgenin ve civarının en ciddi tarihi yerleşim merkezidir.
Gömü sınırları içerisinde yükseltisine ve içerisinde bulunduğu coğrafyaya bağlı olarak karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları sıcak ve kurak, kışları sert ve yağışlı geçmektedir. Bu durum tarımsal üretimi üzerinde etkili olduğu gibi dolaylı olarak yöresel lezzetleri üzerinde de etkili olmuştur.
Gömü ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce yerinde tatması gereken yöresel lezzetler arasında, keşkek, hamursuz, patlıcan musakka, etli kuru bamya, özbek pilavı, gece köftesi, sakala çarpan çorbası yer almaktadır.
Gömü ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini bitirmeden önce görmesi gereken yerler arasında, Mısri Camii, Buzluk Mağarası, Afyon Ulu Camii, Afyon İmaret Camii, Afyon arkeoloji Müzesi, Cumhuriyet şehitleri anıtı, Sandıklı Kalesi, Amorium Antik Kenti, Avadas Kalesi yer almaktadır. Bu ilçeyi daha yakından tanımak için neredennereye.com adresi üzerinden Gömü otobüs bileti satın alabilirsiniz. 

Gömü (Afyon) - 5 Günlük Hava Tahmini
03 Ağu Pazartesi
açık
29,5 °C
açık
04 Ağu Salı
açık
28,6 °C
açık
05 Ağu Çarşamba
açık
29,6 °C
açık
06 Ağu Perşembe
açık
30,7 °C
açık
07 Ağu Cuma
açık
31,8 °C
açık