Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi

Derinkuyu Otobüs Bileti

Derinkuyu Otobüs Bileti

Derinkuyu Otobüs Biletleri

 Derinkuyu, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Nevşehir’i ilçelerinden bir tanesidir. İç Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Anadolu’nun birçok yerleşim noktası gibi tarihi kökeninin oldukça eskilere dayandığı tahmin edilmektedir. Bunun nedeni gene birçok Anadolu noktasında olduğu gibi eski medeniyetleri ağırlamasından kaynaklanmaktadır. Bu medeniyetlerin üzerinden bırakmış olduğu izler ile günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Kesinliği bilinmemek ile birlikte geçmişinin beş bin yıl öncesine kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Buna bağlı olarak tarihi ve kültürel bir bakımdan zengin bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bağlı bulunduğu coğrafya nedeni ile ilçe sınırları içerisinde karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları sıcak ve kurak, kışları sert ve kar yağışlı olarak geçmektedir. Sıcaklığın gün ve yıl içerisindeki değişimleri tarım üretimi üzerinde etkili olmuştur. Bu da dolaylı yoldan yöresel lezzetleri üzerinde etkili olmuştur.
Derinkuyu ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce yerinde tatması gereken lezzetler arasında, şekerlerme, lor tatlısı, lahana kapuska, et kabağı dolması, ermenek dolması, tarhun çorbası, bulgurlu domates kurusu yer almaktadır.
Derinkuyu ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi gereken yerler arasında, Ürgüp Fıratkan, Kapadokya Yeraltı şehirleri, Ürgüp Sarıhan, Halaç Manastırı, Nevşehir Müzesi, Kapadokya Paşabah Rahipler Vadisi, Ürgüp Temenni Anıt Mezarı, Pancarlık Kilisesi Vadisi, El Nazar Kilisesi yer almaktadır. İç Anadolu’nun bu nadide ilçesini daha yakından tanımak için kısa bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz bu küçük gezi için neredennereye.com adresi üzerinden Derinkuyu otobüs bileti satın alabilirsiniz.