Bursa Sakarya Otobüs Bileti

Bursa Sakarya Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 33,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 158 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 2sa 44dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. Bursa Sakarya arası giden otobüs firmaları ortalama 7 sefer düzenlenmektedir.

Bursa Sakarya otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Bursa Sakarya otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. Bursa Sakarya otobüs firmaları arasından dilediğini seç, otobüs biletini kolayca al!

Bursa Sakarya Otobüs Biletleri

 Bursa Sakarya otobüs bileti mi aradınız? Bursa Sakarya otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Geyve ilçesi kuzeyde Sapanca ilçesi ve Merkez ilçe, kuzeydoğuda Karapürçek, doğuda Akyazı ve Taraklı ilçeleri, güney ve güneybatıda Bilecik ili, batıda da Pamukova ilçesiyle çevrilidir.

Sakarya ilinin güney kesiminde yer alan ilçe topraklarının kuzey bölümünü Samanlı Dağları engebelendirir. İlçenin orta kesiminde ise Aşağı Sakarya Vadisi’nin Akova adıyla da bilinen Adapazarı Ovası’ndan sonraki en büyük ve en önemli düzlüğü olan Pamukova yer alır. Yaklaşık 170 km2’lik bir alanı kaplayan Pamukova dağlarla çevrili olduğundan deniz etkilerine kapalı ama son derece verimli bir düzlüktür. Güney kesimini Köroğlu Dağları’nın batı uzantıları engebelendirir. Sakarya Irmağı, ilçe topraklarına Pamukova’nın güneybatısında girer ve bir süre sonra tabanını genişletir. Pamukova ilçesiyle doğal sınır oluşturan ırmak Geyve Boğazı’yla Samanlı Dağları’nı yarar. Pamukova düzlüklerinin bir bölümü ilçe sınırları içinde kalır. Geyve ilçesinde Sakarya’ya Geyve Suyu gibi küçük akarsular katılır.

Geyve zengin bir tarım alanıdır. Topraklarının verimliliği, iklimin ve sulama olanaklarının elverişliliği ve İstanbul pazarına yakınlığı nedeniyle bitkisel ve hayvansal üretim gelişmiştir. En çok üzüm, soğan, buğday, şekerpancarı, elma, arpa ve patates yetiştirilir. Az miktarda mısır, baklagiller, fındık ve tütün üretimi de yapılır. Sakarya kıyıları yoğun sebzecilik alanlarıdır. Başta lahana, fasulye, biber, domates, karpuz, kavun ve barbunya olmak üzere yetiştirilen sebzeler İstanbul’a satılır. İstanbul pazarına yönelik olarak yapılan hayvancılık, sığır ve koyun besiciliğine dayanır. Bağcılık, sebzecilik ve meyveciliğin yanında ikincil uğraşlardan olan ipekböcekçiliği ve ormancılık önemini koruyan geçim kaynaklarıdır.

Geyve yöresinin MÖ 2. yüzyılda Bitinya Krallığı yönetiminde olduğu ve Tataion ya da Tottaion adıyla anıldığı bilinir. Daha sonra Bizans ve Selçuklu egemenliklerinde kalan yöre 1313’te Osmanlı topraklarına katıldı. 16. yüzyılda Celali Ayaklanmaları’na sahne oldu. 19. yüzyıl sonlarında bağımsız İzmit sancağına bağlı bir kaza merkeziydi. Kaza merkezinin belediyesi 1908’de kuruldu. Geyve, Cumhuriyet’le birlikte ilçe merkezi olarak önce Kocaeli’ne, 1954’te de Sakarya iline bağlandı.

Pamukova’nın doğusunda yer alan Geyve kenti, Sakarya Irmağı’na doğru gelişmiştir. Adapazarı-Bilecik karayolu kentin 4 km kuzeyinden geçer. Kent bu yolla il merkezi Adapazarı’na 33 km uzaklıktadır. Haydarpaşa-Ankara demiryolu ise kentin istasyonu olan Alifuatpaşa’dan geçer. Kent bu yollardan içeride kaldığından Alifuatpaşa ve Pamukova yerleşmeleri Geyve’nin ticari işlevini yüklenerek gelişmiştir. Pamukova’nın ilçe yapılmasında bunun önemli bir payı vardır. Kereste, odun gibi orman ürünleri Alifuatpaşa yoluyla tüketim merkezlerine ulaştırılır.

Kentte geleneksel konut mimarlığının örnekleri olan evlerin yanı sıra Osmanlı döneminden kalma tarihsel yapılara da rastlanır. Bunlardan başlıcaları Ulucami olarak da bilinen Yunus Paşa Camisi, 1324’te yapılmış olanOrhan Gazi Zaviyesi ve ikisi de 15. yüzyıldan kalan Sakarya Köprüsü ile günümüzde kütüphane olarak yapılardır. Geyve Meslek Yüksekokulu Sakarya Üniversitesi’ne bağlıdır.

  Bursa Hakkında
Nüfus:
2,740,970
Yüzölçümü:
10.886,38 km²
Plaka:
16
Telefon kodu:
(224)
Otogar:
Bursa Otogarı
  Sakarya Hakkında
Nüfus:
917,373
Yüzölçümü:
4.880,19 km²
Plaka:
54
Telefon kodu:
(264)
Otogar:
Sakarya Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.