Bursa Kocaeli Otobüs Bileti

Bursa Kocaeli Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 25,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 132 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 2sa 4dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. Bursa Kocaeli arası giden otobüs firmaları ortalama 4 sefer düzenlenmektedir.

Bursa Kocaeli otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Bursa Kocaeli güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Bursa Kocaeli seyahatinize başlamadan önce, Bursa ve Kocaeli hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Bursa ve Kocaeli şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Bursa Kocaeli Otobüs Biletleri

 Bursa Kocaeli otobüs bileti mi aradınız? Bursa Kocaeli otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

MÖ 1200’lerde Balkanlar’dan bölgeye yönelen göçler sırasında Friglerin bir kolu olan Bebriklerin Kocaeli yöresine yerleştiği bilinir. Yöre bu dönemde Bebrikya adıyla anılıyordu. MÖ 8. yüzyıl sonlarında gelen Megaralılar İzmit’in 6 km güneydoğusunda, günümüzde Başiskele adıyla anılan yerde Astakos kolonisini kurdu. Daha sonra Tramkların bir kolu olan Bitinlerin de yerleştiği Astakos, MÖ 6. yüzyılın başında Lidya Krallığı’nın, aynı yüzyılın ortalarında ise Perslerin eline geçti. MÖ 435’te Delos Birliği’ne katıldı ve Atinalıların yönetimine girdi. O dönemde önemli bir liman kenti olan Astakos’ta bir tersane vardı. Bitinler ve Bebrikler MÖ 405’te bağımsız bir yönetim oluşturduysa da Astakos kenti Perslere vergi vermeyi sürdürdü. Kentin adından dolayı Astakos olarak anılan İzmit Körfezi ile Karadeniz arasındaki yöre ve çevresi zamanla Bitinya adını aldı. Makedonyalılarla Selevkosların ele geçiremediği bu yörede MÖ 328’de Bitinya Krallığı kuruldu. MÖ 278’de Trakya’dan gelen Galatlar Bitinya’yı yağmaladı. MÖ 264’te Kral I. Nikomedes, Astakos’un kuzeybatısında bir kent ile bir tersane kurdu ve kente Nikomedeia adını verdi. Pergamon (Bergama) Krallığı’nın saldırısına uğrayan Bitinya MÖ 74’te vasiyet yoluyla Roma topraklarına katıldı.

Bu dönemde onarılan Astakos tersanesinin yeterli olmaması nedeniyle Nikomedeia tersanesi geliştirildi ve Astakos Körfezi’nin bitim yeri Roma savaş filosunun üslendiği bir iç liman işlevi kazandı. MS 2. yüzyılda iki önemli deprem geçirerek yıkılan Nikomedeia 258’de Gotlar, 284’te de Sasanilerin saldırısına uğrayarak yağmalandı. 301’de İmparator Diocletianus tarafından Roma İmparatorluğu’nun doğudaki merkezi yapıldı. 7. ve 8. yüzyıllarda Arap saldırılarına uğradı. 11. yüzyılda Bizans’ın Optimaton Theması'nın sınırları içinde olan yöre 1078’de Kutalmışoğlu I. Süleymanşah tarafından ele geçirildi. 11. yüzyıl sonunda Haçlıların, 13. yüzyıl başında da kısa bir süre Latinlerin eline geçti. Orhan Bey (Gazi) döneminde Osmanlı topraklanna katıldı. Türklerin eline geçtikten sonra Nikomedeia’nın adı zamanla İzmit’e dönüştü. 15. yüzyılda Anadolu Eyaleti’ne bağlı olan yöre daha sonra sırasıyla Cezayir-i Bahr-i Sefid Eyaleti’ne, Kastamonu Eyaleti’ne ve Hüdavendigar (Bursa) vilayetine bağlandı. İzmit 19. yüzyıl sonlarında “müstakil İzmit mutasarrıflığı”nın merkeziydi. İzmit Belediyesi 1871’de kuruldu.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra 20 Kasım 1918’de İngilizlerin işgaline uğrayan İzmit 27 Ekim 1920’de Yunanlara bırakıldı. İzmit yöresi 27 Haziran 1921’de işgalden kurtuldu. 1924’te kurulan İzmit vilayetine yörenin Osmanlı topraklarına katılmasında etkili olan Akçakoca Bey’in adından esinlenerek Kocaeli adı verildi. Kocaeli’nin Adapazarı, Akyazı, Geyve, Hendek ve Karasu ilçeleri 1954’te yeni kurulan Sakarya iline bağlandı. 1995’te Yalova il olurken yapılan yönetsel düzenleme sırasında Karamürsel ilçesinin batı kesimindeki 15 köy bir araya getirilerek Altınova beldesi merkez olmak kurulan Altınova ilçesi Kocaeli’den ayrıldı.

  Bursa Hakkında
Nüfus:
2,740,970
Yüzölçümü:
10.886,38 km²
Plaka:
16
Telefon kodu:
(224)
Otogar:
Bursa Otogarı
  Kocaeli Hakkında
Nüfus:
1,676,202
Yüzölçümü:
3.625,29 km²
Plaka:
41
Telefon kodu:
(262)
Otogar:
Kocaeli Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.