Bartın Kayseri Otobüs Bileti

Bartın Kayseri Arası

  • Kaç kilometredir? Bu rota 602 km'dir.

Bartın Kayseri bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Bartın Kayseri bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Bartın Kayseri otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Bartın Kayseri Otobüs Biletleri

 Bartın Kayseri otobüs bileti mi aradınız? Bartın Kayseri otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yahyalı, yüzölçümü 1.604 km2 olan Yahyah dçesi kuzeyde Deveü dçesi, doğuda gene Develi ilçesi ve Adana ili, güneyde gene Adana, batıda Niğde illeri, kuzeybatıda da Yeşilhisar ilçesiyle çevrilidir.

Dağlık ve engebeli alanlardan oluşan ilçe topraklan, ilin güneybatı köşesinde yer alır. Büyük bölümünde yükseklik 1.500 m’yi aşar. Bu topraklan Orta Toroslar’a bağlı dağlar engebelendirir. Kuzey kesimde Develi Dağlan, doğu kesimde Tahtalı Dağları’nm güney uzantdan, güneybatı ve batı kesimde de Ala- dağlar yer alır. Develi Ovası’nm güney bölümü ilçenin kuzeybatı kesimine sokulur. İlçe topraklarından kaynaklanan suların büyük bölümünü Seyhan Irmağı’nın kollanndan Zamantı Irmağı toplar. Kuzey ve kuzeybatı kesimden çıkan bazı küçük dereler ise Sultansazlığı’na dökülür. Ağcaşar Baraj Gölü ilçe sınırlan içindedir.

İlçenin büyük bölümünde doğal bitki örtüsü step görünümündedir. Dağlık kesimlerde meşe, kızılçam, göknar, karaçam, sedir ve ardıçlardan oluşan ormanlara rastlanır. Aladağlar Milli Parkı’nın bir bölümü ilçe sınırlan içindedir. Turizm potansiyeli yüksek olan ilçenin Aladağlar kesiminde birçok mesire yeri ve dağ yürüyüşü patikası bulunmaktadır. Aladağlar’daki karstik kaynakların oluşturduğu çağlayanlar oldukça ilgi çekicidir. Bunlardan en önemlileri Derebağ, Kapuzbaşı ve Yeşilköy çağlayanlandır. Sultansazlığı Tabiatı Koruma Alanı’nın bir bölümü ilçe sınırlan içindedir. Aladağlar’da dağ keçileri, Sultansazlığı’nda da su kuşlan için oluşturulmuş yaban hayatı koruma sahalan vardır.

İlçe ekonomisi tarıma dayanır. Yetiştirilen başlıca bitkisel ürünler buğday, elma, arpa, çavdar, patates, ayçiçeği ve üzümdür. Meyvecilik yaygın bir uğraştır. Koyun ve kıl keçisi yetiştiriciliği ile arıcılık da yapılan ilçede başlıca geleneksel uğraş halıcılıktır. İlçe topraklarındaki çinko, kurşun-çinko ve demir cevheri yataklanndan bazılan işletilmektedir.

Tarihine ilişkin yeterli bilgi bulunmayan Yahyah yöresi eskiden Deveü’ye bağlı bir bucak olarak yönetilirken 1954’te ilçe yapddı. İlçe merkezindeki belediyenin kuruluş tarihi 1913’tür.Güneyden Develi Ovası’na açdan dar bir vadide kurulmuş olan Yahyah kenti üçenin kuzey kesiminde yer alır. Eskiden Gazibenli adıyla andan kent, 1997’de Kayseri, Develi ve Talas’tan sonra ilin dördüncü büyük merkeziydi. Kent d merkezi Kayseri’ye Yeşdhisar üzerinden 108 km, Develi’den geçerek Tekir Beli’nde Erciyes Dağı’nı aşan bir başka yolla da 88 km uzaklıktadır.

  Bartın Hakkında
Nüfus:
72,995
Yüzölçümü:
2.080,36 km²
Plaka:
74
Telefon kodu:
(378)
Otogar:
Bartın Otogarı
  Kayseri Hakkında
Nüfus:
1,295,355
Yüzölçümü:
17.109,33 km²
Plaka:
38
Telefon kodu:
(352)
Otogar:
Kayseri Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.