Tufanbeyli Otobüs Bileti

Tufanbeyli Otobüs Bileti

Tufanbeyli Otobüs Biletleri

 Tufanbeyli, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Adana’nın ilçelerinden bir tanesidir. Akdeniz Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe coğrafi olarak, Göksun, Develi, Tormaza, Sambeyli, Sarız ilçeleri ile komşuluk içerisindedir. İlçe ekonomik olarak Kozan ve Kayseri’ye bağlı bulunmaktadır. Son zamanlarda enerji yatırımları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Güney Koreli bir firmanın kurmuş olduğu Tufanbeyli Termik Santrali ilçenin ekonomisine ciddi gelir sağlamaktadır. Bölgedeki kömür rezervi yapılacak yatırımlar için öncelik teşkil etmektedir. Bunun için günümüzde deneme aşamaları tamamlanmış durumdadır. 

Tarihine bakıldığında Tufanbeyli ilçesi köklü geçmişe sahip olan noktalardan bir tanesidir. Bu ilçenin sınırları içerisinde yer alan Comana (Şar köyü) ülkenin ve dünyanın önemli tarihi noktalarından bir tanesidir. Bu bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda Hitit, Roma, Bizans dönemine ait eserlere rastlanmıştır. Bugün bu kalıntılar arasında hala ayakta duranları mevcuttur. Ala Kapı, Kırık Kilise ve Antik Tiyatro hala özelliklerini koruyarak ayakta duran tarihi noktalar arasındadır. İlçe sınırları içerisinde yer alan Comana bölgesi Kizzwuta krallığının egemenliği altında bulunmaktaydı, dolayısı ile bu döneme ait izler de taşımaktadır. Tarihin en büyük dönüm noktalarından biri olan Kadeş antlaşması ise bu gene bu krallık döneminde imzalanmıştır.
İlçenin etrafını çevreleyen Nur dağları bulunmaktadır. Bu sağlar aynı zamanda bölgeye engebe kazandıran coğrafi figürlerdir.
Akdeniz bölgesinde yer ala bu küçük ama etkileyici ilçeye seyahat düzenlemek için neredennereye.com üzerinden Tufanbeyli otobüs bileti satın alabilirsiniz. 

Tufanbeyli - 5 Günlük Hava Tahmini
17 Şub Pazar
açık
5,4 °C
açık
18 Şub Pazartesi
açık
4,8 °C
açık
19 Şub Salı
hafif kar yağışlı
4,3 °C
hafif kar yağışlı
20 Şub Çarşamba
hafif kar yağışlı
4,5 °C
hafif kar yağışlı
21 Şub Perşembe
açık
8,2 °C
açık