Konya Nevşehir Otobüs Bileti

Konya Nevşehir Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 40,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 223 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 2sa 12dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 8 firma sefer düzenlemektedir. Konya Nevşehir arası giden otobüs firmaları ortalama 7 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Metro Turizm firmasıdır.

Konya Nevşehir bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Konya Nevşehir bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Konya Nevşehir otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Konya Nevşehir Otobüs Biletleri

Konya Nevşehir otobüs bileti mi aradınız? Konya Nevşehir otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Hititler döneminde Nyssa, daha sonra da Nisa olarak anılan ve halkının bir bölümü Rumlardan oluşan eski yerleşme bugünkü kentin yakınlarındaydı. Kale eteğindeki Muşkara yerleşmesi ise 18. yüzyıl başlarına değin 18 haneden oluşan küçük bir köydü. Bu köyde doğan Muşkaralı İbrahim’in, İbrahim Paşa (Damat) olarak sadrazam oluşundan sonra hızla gelişen kente 1726’da “yeni kent” anlamında Nevşehir adı verildi. Damat İbrahim Paşa da daha sonra imar ettiği kentin adıyla anıldı. 20. yüzyıl başlarında nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturan Rumlar Yunan alfabesiyle yazıyor ama Türkçe konuşuyordu. Genellikle şarapçılık ve ticaretle uğraşan Rumlar Lozan Antlaşması’ndan sonra Yunanistan’a giderken buna karşılık yöreye Balkanlar’dan göç eden Müslüman halk geldi. Rumların boşalttığı mahallelere yerleşilmemesi nedeniyle kent eskiden Narköy denen bugünkü Nar kasabasının bulunduğu kuzeydeki düzlüğe doğru gelişti. Kentin 1950’de 15.054 olan nüfusu 1965’te 21.121’e, 1975’te 30.203’e ulaştı, 1985’te 50 bini, 1990’da 52 bini, 2000’de de 67 bini aştı. Konya ve Aksaray’ı Kayseri’ye, Kırşehir’i Niğde’ye bağlayan karayolları kentte kesişir. Nevşehir kenti Kayseri’ye 104 km, Ankara’ya 276 km, Adana’ya 285 km, Zonguldak’a 544 km, İzmir’e 763 km ve Kars’a da 933 km uzaklıktadır. Kentteki yükseköğretim kurumları, Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Nevşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Nevşehir Sağlık ve Neyşehir Meslek yüksekokullarıdır.

Kentteki başlıca tarihsel yapılar Nevşehir Kalesi (12. yy) ile İbrahim Paşa’nın (Damat) yaptırdığı çeşidi yapılardır. Bunlardan başlıcaları Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Kaya Camisi (1715), Beylik Hanı (1726) ve çeşitli çeşmelerdir. Damat İbrahim Paşa Külliyesi’nin imaret bölümünün düzenlenmesiyle 1967’de ziyarete açılan, daha sonra yeni binasına taşınan Nevşehir Müzesi’nde değişik dönemlere ait arkeolojik buluntularla ilin çeşitli kesimlerinden derlenen etnografik yapıtlar sergilenir.

 

Adana Nevşehir otobüs bileti mi aradınız? Adana Nevşehir otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 1.045 km2 olan Avanos ilçesi kuzeyde Kozaklı ilçesi, kuzeydoğuda Yozgat, doğuda Kayseri illeri, güneyde Ürgüp ilçesi ve Merkez ilçe, batıda da Gülşehir ve Hacıbektaş ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe topraklarının büyük bölümü orta yükseklikteki dalgalı düzlüklerden oluşur, ilçenin en yüksek noktası Kızıldağ’ın, orta kesimde 1.768 m’ye erişen doruğudur. Bu toprakların sularını güney kesimde doğu-batı doğrultusunda akan Kızılırmak toplar. Kızılırmak’a katılan küçük dereler yazın genellikle kurur. Kızılırmak Vadisi’ndeki ovalar küçük ama verimlidir. Kıyı ovaları olarak adlandırılan 2-3 km genişliğindeki bu düzlükler yaklaşık 10 km boyunca uzanır.

İlçede temel ekonomik etkinlik tarımdır. Başta buğday olmak üzere, tahıl, patates ve meyve yetiştirilir. Özellikle yamaçlarda ve eğimli alanlarda bağcılık yapılır. Başlıca sanayi tesisleri un, dokuma, tuğla ve kiremit fabrikalarıdır. Peribacalarıyla ünlü Göreme Vadisi ile buradaki tarihsel yapı kalıntılarının bulunduğu ulusal parkın bir bölümünü sınırları içine alan ilçede canlı bir turizm etkinliği göze çarpar.

Topaldı Höyüğü’nde yapılan kazıların sonucuna göre yöre ilk Tunç Çağı’ndan (MÖ 3200-2100/1900) beri yerleşim alanıdır. Kapadokya’da yer alan Avanos, Hıristiyanlığın ilk yıllarında önem kazandı. 7. yüzyılda baskı ve saldırılardan kaçan Hıristiyan halk yöreye göçerek korunma amacıyla yeraltı kentleri oluşturdu. Özkonak bucak merkezindeki yeraltı kenti de bunlardan biridir. Çavuşin Köyü de Hıristiyan döneminin yerleşme alanı olması bakımından önem taşır.

Avanos 1838’de Nevşehir, 1853’te de Ürgüp kazasının sınırları içindeyken 1867’de Kırşehir sancağına bağlı bir kaza haline getirildi.

19. yüzyıl sonlarında Ankara vilayetinin Kırşehir sancağına bağlı Hacıbektaş nahiyesinin sınırları içindeydi. Avanos Belediyesi 1884’te kuruldu. Cumhuriyet döneminde ilçe yapılan Avanos, 1954’te Kırşehir’in ilçe yapılması sırasında yeni kurulan Nevşehir iline bağlandı.

Kızılırmak kenarında kurulan ve akarsuyun iki kıyısında da gelişen Avanos kenti, il merkezi Nevşehir’e 20 km uzaklıktadır. Kent, İç Anadolu’nun önemli turizm merkezlerinden biridir. Göreme yöresini gezmeye gelen turistlerin başlıca uğrak yerlerinden biri olan kentte turistik eşya üretimi ve satışıyla uğraşan çok sayıda işyeri vardır. Bu işyerlerinde daha çok çömlekçilik ürünleri, oniksten yapılmış çeşitli eşyalar, altın ve gümüş takılar, hah ve kilimler satılır.

Kentteki başlıca tarihsel yapılar 13. yüzyıldan kaldığı saılan Alaeddin Camisi, Yeraltı Camisi de denen 18. yüzyılda yapıldığı ileri sürülen Ulucami ve Selçuklu dönemi yapısı olduğu sandan Ürgüp yolundaki Sanhan’dır. 

Konya’dan doğal oluşumlarıyla tüm dünyayı kendine hayran bırakan Nevşehir’e otobüsle gidebilirsiniz. Nevşehir, öğrenenleri çok etkileyen Hacıbektaş-ı Veli felsefesinin doğduğu topraklar üzerinde kurulun güzel bir kenttir. Nevşehir’de Göreme Milli parkı, Zelve Açık Hava Müzesi, Kızıl Vadi, Saruhan Kervansaray’ı, Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi gezilip görülecek yerlerden sadece bir kaçı. Konya’dan Nevşehir’e otobüsle seyahat etmek iki şehir arasında geçen süreyi keyifli bir geziye dönüştürmektedir. Özellikle konforlu bir otobüs yolculuğu geçirebilirseniz, yolculuk seyahatinizin hem başlangıcı hem de en keyifli bölümü olabilir. Konya’dan Nevşehir’e otobüs seferleri düzenleyen firmaların otobüs seyahati hizmet bilgilerine ve otobüs bileti fiyatlarına NeredenNereye.com’dan ulaşabilirsiniz.

Konya Nevşehir otobüs bileti mi aradınız? Konya Nevşehir otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Konya Nevşehir otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Öz Sivas Seyahat 40 TL
Tokat Yıldızı 45 TL
Ak Turizm 45 TL
Yeni Aksaray 50 TL
Metro Turizm 50 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Konya Hakkında
Nüfus:
2,079,225
Yüzölçümü:
40.813,52 km²
Plaka:
42
Telefon kodu:
(332)
Otogar:
Konya Otogarı
  Nevşehir Hakkında
Nüfus:
168,771
Yüzölçümü:
5.391,64 km²
Plaka:
50
Telefon kodu:
(384)
Otogar:
Nevşehir Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.