Yolcu Sayısı
1

Hamamözü otobüs bileti

Hamamözü Otobüs Bileti

En ucuz Hamamözü otobüs seferleri

En popüler Hamamözü otobüs rotaları

Hamamözü otobüs bileti fiyatları, Hamamözü otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Hamamözü otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
AnkaraHamamözü50 TL1
ÇorumHamamözü30 TL1

Hamamözü otobüs firmaları

Hamamözü otobüs biletleri

Hamamözü, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Amasya’nın ilçelerinden bir tanesidir. Karadeniz Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Halkın genelinin tarımsal faaliyetlerle uğraştığı sanayinin nerdeyse olmadığı ilçenin asıl önemli olduğu ve yörede meşhur olan kaplıcalarının bulunmasıdır. İlçedeki belediye hamamı dışında 90'lı yılların sonlarında yapılan turistik kaplıca oteli ilçeye kaplıca turizminde katkı sağlamıştır.

Bölge sınırları içerisinde gerçekleşen ilk yerleşimin tarihi MÖ.7. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Burada yerleşim için bir şehir inşa edildiğinde ise ismi Homi olarak adlandırılmıştır. Bu dönem bir Grek dönemi olarak geçmektedir. Grek döneminin ardından sonra ise Roma, Bizans ve birçok medeniyetin hakimiyetinde kalarak en son Osmanlı toprağı haline gelmiştir.
Bu ilçenin toprak yapısı engebeli arazilerden oluşmaktadır. Dağlık bir yapıya sahiptir. Akarsu Vadileri ile ayrılmış vadilerden oluşmaktadır. İlçe sınırları Hamamgözü Irmağı akmaktadır. Bu ırmak ilçe topraklarını sulayarak, verimli tarım arazilerinin oluşmasını sağlamaktadır.
Hamamgözü ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce yerinde tatması gereken lezzetler arasında, şekerlerme, lor tatlısı, lahana kapuska, et kabağı dolması, ermenek dolması, tarhun çorbası, bulgurlu domates kurusu yer almaktadır.
Hamamözü ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi gereken yerler arasında, Gökmedrese Camii, Yalıboyu Evleri, Yedikuğular Kuş Cenneti, Minyatür Amasya Müzesi, Torumtay Türbesi, Halifet Gazi Kümbeti, Haliliye Medresesi yer almaktadır.
Bu güzel ilçeyi daha yakından tanımak için neredennereye.com adresi üzerinden Hamamözü otobüs bileti satın alabilirsiniz.

neredennereye.com (1999 - 2023) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr