scorecardresearch

Eceabat Otobüs Bileti

Eceabat Otobüs Bileti

Eceabat Otobüs Biletleri

Eceabat, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Çanakkale’nin ilçelerinden bir tanesidir. Çanakkale boğazında sahil kısmında bulunmaktadır. Türkiye’nin yakın tarihi açısından oldukça önemli bir konumdadır.  Bu ilçenin bilinen eski adı, Maydos’tur. 

İlçenin bugünkü sınırları içerisinde, bir balkan göçmeni olan Trakların kurduğu oldukça eski bir yerleşim merkezi bulunmaktadır. İlçe tarihi açıdan bakıldığında özellikle antik çağ döneminin oldukça önemli yerleşim merkezlerinden bir tanesidir. Daha sonradan Osmanlı topraklarına katılmış ve cumhuriyet dönemine kadar Osmanlı’nın bir parçası olarak devam etmiştir. 
 
Yörenin kültür yapısını etkileyen kavimler ise; Luwiler, Troialılar, Dardaniler, Leleğler, Törkiler, Frikler, Hititler, Trakyalılar, Lidyalılar, Akalar, İranlılar, Helenler, Roma ve Bizans ile Oğuz Türkmenleri olmuştur. Roma ve Bizans etkili olmuşsa da; Malazgirt Zaferi'nden sonra bunun yerini Türk-İslam kültürü almaya başlamıştır. 
İlçe sınırları içerisinde Akdeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum doğal güzellikleri ile birleşerek ilçenin ziyaretçiler tarafından ilgi çeken bir noktaya dönüşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda tarım üretimi ve yöresel lezzetleri üzerinde de etkili olmuştur. 
 
İlçe ziyaretçilerinin seyahatlerini sonlandırmadan önce yerinde tatması gereken yöresel lezzetler arasında, katmer, Mevlevi tatlısı, kabaklı şura şura, beyaz tarhanalı bakla çorbası, ton balıklı ada salatası, bakla keşkeği, Gelibolu Böreği yer almaktadır.
 
Bu güzel ilçeyi daha yakından tanımak için kendinize kısa süreli bir tatil düzenleyebilirsiniz. Eceabat otobüs bileti için neredennereye.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 
 
Eceabat - 5 Günlük Hava Tahmini
22 Eyl Cuma
hafif yağmur
18,5 °C
hafif yağmur
23 Eyl Cumartesi
parçalı az bulutlu
20,1 °C
parçalı az bulutlu
24 Eyl Pazar
açık
23,2 °C
açık
25 Eyl Pazartesi
hafif yağmur
23,1 °C
hafif yağmur
26 Eyl Salı
orta şiddetli yağmur
22,6 °C
orta şiddetli yağmur