Eceabat Otobüs Bileti

Eceabat Otobüs Bileti

Eceabat Otobüs Biletleri

Eceabat, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Çanakkale’nin ilçelerinden bir tanesidir. Çanakkale boğazında sahil kısmında bulunmaktadır. Türkiye’nin yakın tarihi açısından oldukça önemli bir konumdadır.  Bu ilçenin bilinen eski adı, Maydos’tur. 

İlçenin bugünkü sınırları içerisinde, bir balkan göçmeni olan Trakların kurduğu oldukça eski bir yerleşim merkezi bulunmaktadır. İlçe tarihi açıdan bakıldığında özellikle antik çağ döneminin oldukça önemli yerleşim merkezlerinden bir tanesidir. Daha sonradan Osmanlı topraklarına katılmış ve cumhuriyet dönemine kadar Osmanlı’nın bir parçası olarak devam etmiştir. 
 
Yörenin kültür yapısını etkileyen kavimler ise; Luwiler, Troialılar, Dardaniler, Leleğler, Törkiler, Frikler, Hititler, Trakyalılar, Lidyalılar, Akalar, İranlılar, Helenler, Roma ve Bizans ile Oğuz Türkmenleri olmuştur. Roma ve Bizans etkili olmuşsa da; Malazgirt Zaferi'nden sonra bunun yerini Türk-İslam kültürü almaya başlamıştır. 
İlçe sınırları içerisinde Akdeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum doğal güzellikleri ile birleşerek ilçenin ziyaretçiler tarafından ilgi çeken bir noktaya dönüşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda tarım üretimi ve yöresel lezzetleri üzerinde de etkili olmuştur. 
 
İlçe ziyaretçilerinin seyahatlerini sonlandırmadan önce yerinde tatması gereken yöresel lezzetler arasında, katmer, Mevlevi tatlısı, kabaklı şura şura, beyaz tarhanalı bakla çorbası, ton balıklı ada salatası, bakla keşkeği, Gelibolu Böreği yer almaktadır.
 
Bu güzel ilçeyi daha yakından tanımak için kendinize kısa süreli bir tatil düzenleyebilirsiniz. Eceabat otobüs bileti için neredennereye.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 
 
Eceabat - 5 Günlük Hava Tahmini
10 Tem Cuma
az bulutlu
27 °C
az bulutlu
11 Tem Cumartesi
az bulutlu
27,7 °C
az bulutlu
12 Tem Pazar
parçalı az bulutlu
27,7 °C
parçalı az bulutlu
13 Tem Pazartesi
açık
27,6 °C
açık
14 Tem Salı
parçalı bulutlu
25,2 °C
parçalı bulutlu