Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi

Ağaçören Otobüs Bileti

Ağaçören Otobüs Biletleri

Geçmişten bu yana, Hitit, Pers, Helenistik donem, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi önemli medeniyetlere kucak açmış olan bu yöre, bu tarihi açıdan son derece önemli bir yere sahiptir.

Ağaçören Hangi Ile Bağlıdır?
Iç Anadolu bölgesinde yer alan bir ilçe olan Ağaç, coğrafi yönden Aksaray iline bağlı bulunmaktadır.

Iklimi
Aksaray'a bağlı Ağaçören, bulunduğu bölgenin de özelliğine bağlı olarak karasal bir iklim tipine sahiptir. Bu nedenle yaşlar sıcak ve kurak, kışlar ise sert bir soğuk hakimdir. Kışın 0-5 derece, yazin da 25-30 derece dolaylarında bir sıcaklığa sahip olan ilçeyi ziyaret etmek isteyenler için en uygun dönem, nisan ile ekim ayları arasıdır.

Ulaşım
Bölgeye karayolu ile ulaşım mümkündür. Gerek bir otobüs firması ile gerekse kendi aracınız ile E 90 karayolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler
Eğer bir gün bu yöreye yolunuz düşerse gezmeniz için önerebileceğimiz en önemli yerler: Aşıklı Höyük, Acemhöyük,  Antik Nora Şehri,  Manastır Vadisi, Ihlara Vadisi, Mısırlar, Yeraltı şehirleri, kilise ve türbeler gelmektedir.

Ne Yenir, Ne Içilir?
Hububatin her çeşidini bulabileceğiniz yörede bunlardan elde edilen yiyecekler, gelişmiş hayvancılığa bağlı olarak son derece zengin et ve süt ürünleri, aynı zamanda bahçelerden gelen et ve süt ürünleri ile son derece zengin bir mutfaktan söz etmek mümkün. Yufka, sıkma, mayalı,  bamya çorbası, tarhana çorbası, katmer, kalburabastı önemli lezzetler arasındadır.

Ağaçören - 5 Günlük Hava Tahmini
02 Mar Salı
açık
2,5 °C
açık
03 Mar Çarşamba
açık
4 °C
açık
04 Mar Perşembe
açık
2,6 °C
açık
05 Mar Cuma
açık
6,8 °C
açık
06 Mar Cumartesi
hafif yağmur
9 °C
hafif yağmur