Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi

Develi Otobüs Bileti

Develi Otobüs Bileti

Develi Otobüs Biletleri

Develi, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Kayseri’nin ilçelerinden bir tanesidir. Bağlı bulunduğu il ile beraber İç Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe Erciyes dağı ile coğrafi olarak yakınlık içerisinde bulunmaktadır. Develi’nin, Erciyes’in eteklerine kurulduğu söylenebilir. İlçe coğrafi olarak, Tormaza, Tufanbeyli, Yahyalı, Saimneyli, Feke, Yeşilhisar ile komşuluk içerisindedir. Bu ilçe aynı zamanda Kayseri’nin en büyük ilçesi olma özelliğini de taşımaktadır. İlçe sınırları içerisinde yer alan en büyük dağ Kayseri ilinin simgesi haline gelmiş olan Erciyes Dağı’dır. Daha sonrasında ise Develi sınırları içerisinde, Karasivri Dağı, Peri Kartın Dağı, Göktepe Dağı, Sümengen ve Bakır Dağları yer alır. En önemli akarsuları arasında, Zamantı ırmağı, Develi Çayı, Elviz ve Köşpınar yer alır. Ayrıca sınırları içerisinde Kurbağa Gölü ve Sultan Sazlığı Gölünü barındırmaktadır. 

Bağlı bulunduğu coğrafya nedeni ile ilçe sınırları içerisinde karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları sert ve yoğun kar yağışlı olarak geçmektedir. 
 
İlçenin tarih Anadolu’nun pek çok noktası gibi oldukça zengindir. İlçe geçmişi itibari ile Anadolu medeniyetlerini pek çoğunu ağırlayan noktalardan bir tanesidir. Bunun nedeni bağlı bulunduğu Kayseri ilinin tarihin en büyük ticaret ağlarından biri olan İpek yolu üzerine kurulmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Develi sınırları içerisinde İç Anadolu Bölgesi’nde hakim olan karasa iklim özellikleri görülür ve tarım ürünleri buna göre şekillenmiştir. Neredennereye.com üzerinden Develi otobüs bileti alarak bu güzel ilçeyi daha yakından keşfedebilirsiniz.
 
Develi - 5 Günlük Hava Tahmini
15 Nis Perşembe
hafif yağmur
13,3 °C
hafif yağmur
16 Nis Cuma
parçalı bulutlu
16,5 °C
parçalı bulutlu
17 Nis Cumartesi
az bulutlu
18,7 °C
az bulutlu
18 Nis Pazar
hafif yağmur
17,2 °C
hafif yağmur
19 Nis Pazartesi
hafif yağmur
23,5 °C
hafif yağmur