Yolcu Sayısı
1

Akçadağ otobüs bileti

Akçadağ otobüs biletleri

Akçadağ Hangi Ile Bağlı?
Tarihsel değerler yönünden son derece zengin bir yer olan Akçadağ, Malatya'ya bağlı olanilçeler arasında, Erhaç Havaalanı ve Sultan suyu Üretim Çiftliği'nin burada yer almasından dolayı devletin en çok yatırımda bulunduğu yer olarak ön plana çıkmaktadır.

Ulaşım
Akçadağ, Malatya’yı İç Anadolu bölgesine bağlayan, Malatya-Kayseri ve Ankara karayolu üzerinde yer almakta olan bir yerleşim yeridir. Akçadağ ile Malatya arasındaki mesafe 38 km, Akçadağ ile Darende arasındaki mesafe 70 km, Akçadağ ile Yazıhan arasındaki mesafe 63 km. Akçadağ ile Kale arası arasındaki mesafe 80 km olarak gösterilebilir.

Iklimi
Dağlık ve aynı zamanda da ovalık bir alanda kurulmuş olan Akçadağ ilçesinde, karasal bir iklim tipi hakimdir. Bu iklim özelliğine bağlı olarak yaz ayları aşırı sıcak, kış ayları da aşırı soğuk geçmektedir.

Yörenin en önemli ürünü kayısı olup kayısıdan sonra gelen en meşhur ürün ise armut olarak karşımıza çıkmaktadır. Akçadağ'ın kendine özgü bir lezzete sahip olan armudu: bol sulu, son derece lezzetli ve kendisine özel kokusu olan bir meyvedir. Bu armut daha ziyade dağ köylerinde yetiştirilir ve büyük şehirlere satılır.

Gezilecek Yerler
İlçenin gezilebilecek en önemli yerleri arasında; Artık Tepesi, Ferik Kalesi, Levent Vadisi ve Sultan suyu Üretme Çiftliği gösterilebilir.

Ne Alınabilir?
Söz konusu bu ilçeden, her çeşit kayısı ürünü satın alabilirsiniz. Bu kayısı türleri, hem kendiniz ve hem de yakın çevreniz için, son derece güzel hediyelik paketler ile satışa sunulmaktadır.


neredennereye.com (1999 - 2023) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr