Yolcu Sayısı
1

Ağlı otobüs bileti

Ağlı otobüs biletleri

Derin bir geçmişe sahil olan .Ağlı’nın tarihi İlkçağ’ın kadar uzanmaktadır. Söz konusu dönemlere ait buluntularçeşitliuygarlıkların bu topraklar üzerinde yaşadığına kanıt durumdadır. Öyle ki M.Ö. 1100-700 dönemlerinde bu çevrede Paflagonyalılar’ın egemenlik kurmuş oldukları bilinmektedir. Firiglerin bir kolu olan Paflagonyalılar, bölgeye kendi isimlerini vermişlerdir.

Ağlı Hangi İle Bağlıdır?
İlkçağlara dek uzanan tarihi geçmişe sahip olan bir ilçe olan Ağlı, Kastamonu'ya bağlıdır.

İklim
Ağlı çevresinde bir senede üç farklı mevsimin yaşandığını söylemek mümkündür. Bölgede kış mevsimi çoğunlukla Kasım ayı itibariyle başlar, nisan ayı sonuna dek sürer. Erken yağan kar aynı zamanda geç kalkar. Yörede genel olarak ilkbahar mevsimi görülmez. Yaz ayları yağmurlu ve ılık geçerken; kış mevsimi ise son derece sert ve kar yağışlı devam eder. Bununla birlikte sahip olduğu ormanlık ve dağlık yer şekilleri özelliği, doruklarına önemli ölçüde önüne geçer. Yörenin doğal bitki örtüsü genel anlamda ormanlar ve tahıllardır. Ormanlarda çam, köknar, meşe, çetir, kavak ve söğüt gibi ağaçlar yer almaktadır.

Gezilecek Yerler
İlçenin gezilmeye değer en önemli yerleri arasında Ağlı Kalesi ve mağarası, Sarnıç ve Haç gösterilebilir. Bunun dışında Ağlı panayırı, tarihi kayık yarışları ve kale şenlikleri, yörenin önemli etkinlikleri arasındadır.

Ulaşım
Komşu illerden buraya karayolu ulaşımı yoluyla ulaşmak mümkündür. Bunun dışında uzak illerden gelecek olanların ise havayolu ulaşımından faydalanmaları da mümkündür.


neredennereye.com (1999 - 2023) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr