scorecardresearch

Van Uçak Bileti

Van Uçak Bileti
Van Haritası
Van Uçak Bileti

Van Uçak Biletleri

Van uçak bileti arıyorsanız doğru yerdesiniz. En ucuz bilet fiyatları ile Van bileti satan firmalar arasından seçimini yap!

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü kıyısında kurulan Ferit Melen Havalimanı; 1943 yılından beri hizmet vermektedir. Ülkede sivil havacılık faaliyetlerinde kullanılan en eski alanlardan biri olan Ferit Melen Havaalanı; adını ülkemizde başbakanlık ve bakanlıklar yapmış olan Ferit Melen’den almaktadır. 

Doğu Anadolu’da kültürel mirası ile ilgi çekici bir şehirdir. Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluştuğu düşünülen Van Gölü’ne komşu olan şehir yüksek dağlarla çevrilidir.  Karasal iklimin sert bir etki gösterdiği şehirde yazları sıcak ve bazen yağışlı geçerken, kışlar uzun yaşanır ve çokça kar yağışlıdır. Şehirde değişik medeniyetler varlık göstermiştir. Şehir ve yöresinin bilinen en eski adı Tuşpa olarak geçer. Urartuların başkenti olan Tuşpa’dan şehir, ismi Van olarak adlandırılana kadar geçen dönemde topraklarında; Medler, Persler, Selçuklular, Karakoyunlular ve Osmanlılar başta olmak üzere değişik devletler ve medeniyetler varlık göstermiştir.

Van Gölü üzerinde yer alan Akdamar Adası’nda bulunan ve adayla aynı adı taşıyan kilise; özellikle Ermeni Cemaati için önem taşımaktadır. Uzun yıllar ibadete kapalı olan kilise geçtiğimiz yıllarda düzenlenen Paskalya Ayini’nde yerli ve yabancı binlerce kişiyi ağırlamıştır. 915-921 yılları arasında Kral 1. Gagik tarafından yaptırılan Akdamar Kilisesi; dış cephesinde yer alan hayvan ve bitki motifli kabartmalarıyla dikkat çeker. Van Gölü; yöre halkı tarafından Van Denizi olarak da adlandırılır.  Göl üzerinden Akdamar haricinde üç ada daha bulunmaktadır. Çarpanak, Kuş ve Adır adaları ilde en çok ziyaretçi çeken yerlerdendir. Adır adası üzerinde de adayla aynı adı taşıyan bir kilise bulunur. Adada ayrıca manastır ve şapel yapıları da yer almaktadır. Gölde yolcu taşımacılığı için kullanılan deniz araçları bulunduğu gibi Van ve Tatvan arasında işleyen feribotlarla arabalar ve trenler de taşınmaktadır. Tuzlu ve sodalı sularında Dünya’da sadece Van Gölünde yaşayan inci kefali balıkları; hem il hem de ülke balıkçılığı için önemlidir. Yöre halkının büyük bölümü geçimini bu balıklardan sağlar. Bölgede hayata geçirilen proje ile yanlış avlanmanın önüne geçilerek inci kefalini korunması ve neslinin devamı için çalışmalar yürütülmektedir. İldeki bir başka göl ise Erek Gölü’dür. Sularında herhangi bir balık türü yaşamayan bu göl kuşlar için önemli bir geçiş merkezidir. Göç eden kuşlar için cazip bir yer olan gölde 210 farklı kuş türüne rastlanmaktadır. Şehirdeyken bu doğal güzellikleri mutlaka ziyaret listenize eklemelisiniz.

Ankara'dan, İstanbul'dan, İzmir'den, Adana'dan, Kayseri'den, Trabzon'dan, Samsun'dan ve daha birçok yerden bilet alarak bu güzide şehre güvenle ulaşabilirsiniz.

Van Kalesi; göl kenarında 1800 metre yükseklikte şehre ve göle hakim bir konumda yapılmıştır. Urartular döneminden kalma bir eser olan kale 80 metre yükseklik ve 120 metre genişliğe sahiptir. Ortaçağ döneminden miras en güzel örneklerden biri olarak varlığını günümüzde de sürdürmektedir. Şeytan Köprüsü; Mahi Çayı üzerinde İlhanlılar döneminden beri kullanılmaktadır. Kayalıklarla kaplı dar bir geçitte inşa edilmiş olan köprünün yapım tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. 

En ucuz biletler ile yolculuk edilen il; özellikle meşhur kahvaltı sofralarında lezzet dolu zamanlar geçireceğiniz bir şehir. Yöresel peynirlerin önemli yer tuttuğu Van kahvaltı sofraları; kuş sütü eksik dedirtecek cinsten. Şehirde sabah yapacağınız kahvaltı gün boyu şehir güzelliklerini dolaşmanız için size bol enerji verecektir. İl, sadece kahvaltılıklardan ibaret bir şehir değil kesinlikle. İşte yörede tatmanız gereken diğer lezzetler. Kavurmalı uşgun ekşilisi; uşgun adındaki bir bitki ile hazırlanan yemektir. Genellikle tandır ekmeği ile servis edilir. Ciğer köftesi, tandır balığı, murtuğa ve gavut öne çıkan diğer lezzetler.

Van - 5 Günlük Hava Tahmini
21 Mar Çarşamba
açık
5 °C
açık
22 Mar Perşembe
açık
11,1 °C
açık
23 Mar Cuma
hafif yağmur
12,3 °C
hafif yağmur
24 Mar Cumartesi
şiddetli yağmur
14,9 °C
şiddetli yağmur
25 Mar Pazar
orta şiddetli yağmur
4,9 °C
orta şiddetli yağmur