Tokat Uçak Bileti

Tokat Uçak Bileti
Tokat Haritası

Tokat Uçak Biletleri

Tokat uçak bileti ile seyahat etmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. www.neredennereye.com adresinden bilet sorgulamanızı yaparak uçak firmalarının seferlerini görüntüleyebilirsiniz. Listelediğiniz seferler arasından size en uygun tarihte gerçekleşecek olan uçuş için ucuz biletleri kolayca satın alabilirsiniz. Hızlı ve güvenli bir şekilde en ucuz biletlere ulaşmak ve bilet sorgulamanızı gerçekleştirmek için ayrıca ücretsiz olarak indirebileceğiniz mobil uygulamamızdan da yararlanabilirsiniz.

İlk kez 1995 yılında havacılık faaliyetleri için kullanılmaya başlanan Tokat Havalimanı; 2001 yılında kapatılmıştır. 2006 yılında pistlerinde ve terminal binasında yapılan değişikliklerle iç hat uçuşlar için tekrar hizmet vermeye başlayan Tokat Havaalanı; şehir merkezinden 20 km uzaklıkta konumlandırılmıştır. Ulaşımın otobüs, servis ve taksilerle sağlandığı alanda 60 araçlık bir de otopark bulunmaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan il, farklı medeniyetler tarafından tarih boyunca farklı adlarla adlandırılmıştır. Bizanslıların Komana, Selçukluların Dar Ün-Nusret dedikleri şehir; Osmanlılar döneminden itibaren Tokat adını almıştır. Hemen her mevsim yağış alan bir şehir olan Tokat’ta Karadeniz ve İç Anadolu’da etkin olan iklimlerin özellikleri görülür. Diğer şehirlere oranla nispeten daha yumuşak bir havaya sahiptir. Bereketli topraklarında kurulan her devlet için önemli bir şehir olan şehre ucuz biletler ile seyahat ettiğinizde; bu medeniyetlerden kalan pek çok tarihi ve kültürel eseri ziyaret edebilirsiniz. İlde bulunduğunuz sürede gezmeniz ve görmeniz gereken yerleri şöyle sıralamak mümkün.

Tahta çıkışının 25. yılında Osmanlı padişahı 2. Abdülhamit Anadolu’nun birçok kentine saat kuleleri yaptırmıştır. Şehirde bulunan ve şehrin simgelerinden biri olan Saat Kulesi de bunlardan birisidir. Kule 33 metre yüksekliğe sahiptir. Kesme taştan inşa edilen saat kulesinin yapımı 1902 yılında tamamlanmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin şehre mirası olarak günümüzde de varlığını koruyan Mahperi Hatun Kervansarayı; Pazar ilçesinde yer almaktadır. Geniş bir avlusu bulunan kervansaray açık ve kapalı bölümlerden oluşmaktadır. Mahperi Hatun tarafından yaptırılmış olan kervansarayda Anadolu Selçuklu döneminin tüm klasik mimari özellikleri görülmektedir. Mahperi Hatun hükümdar 1. Alaaddin Keykubat’ın eşidir.

Antik çağlarda yerleşim olan birçok Anadolu kentinde olduğu gibi burada da bir antik şehir kalıntısı bulunmaktadır. Sebastapolis Antik Kenti; Sulusaray ilçesinde yer almaktadır. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmeyen şehirde kullanılan malzeme ve işçilik tarzı göz önünde tutulduğunda M.Ö. 1. yüzyılda kurulmuş olabileceğine dair tahminler bulunmaktadır.  Şehir tarihi o kadar eskiye dayanmaktadır ki; şehirde bulunan birçok eserin geçmişi hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Tokat Kalesi de bunlardan birisidir. Şehre hakim bir tepede inşa edilmiş olan kalenin; M.Ö. 5 veya 6. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. En uygun biletler ile yolculuk ettiğiniz şehirde tüm eserleri yakından görebilir şehir tarihi hakkında geniş bilgiler edinebilirsiniz.

Ali Paşa Camii; ilde bulunan en büyük Osmanlı eseri olarak bilinmektedir. Sultan 2. Selim zamanında inşa edilmiş olan camii; Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. Yapımında Mimar Sinan’ın kullandığı mimari üslup benimsenen camii; tek kubbeli olarak yapılmıştır. 700 yıldır Karadeniz ve Anadolu arasında bir geçiş olarak kullanılan Hıdırlık Köprüsü; Selçuklular döneminden kalma bir eserdir. Köprünün üzerinde kurulduğu Hıdırlık Çayı ve çevresi özellikle bahar ve yaz dönemlerinde şehir halkının yoğun olarak geldiği bir mesire alanıdır. Kesme taştan yapılmış olan köprü 5 gözlü ve 151 metre uzunluğa sahiptir.

Ballıca Mağarası; şehirde bulunan en önemli doğal güzelliklerden birisi. Dünya’nın en büyük mağaraları arasında yer alan Ballıca Mağarası; kristalleşmiş kireç taşlarından oluşmaktadır. Ziyarete açık olan mağara bol oksijenli bir havaya ve ortalama 18 derece sıcaklığa sahiptir.

Kuş başı etlerle hazırlanan ve şişe geçirilen sebzelerle lezzetlendirilen Tokat kebabı yörenin en sevilen yemeklerinden.  Odun ateşinde pişirilen kebaba lezzet katmak için ayrıca kuyruk yağı da kullanılır. Farklı yörelerde de karşımıza çıkan bakla dolması ve keşkek de burada tadılabilir. Bat adı verilen bir çeşit salatanın ana maddesi mercimektir. İçine doğranan sebze ve otlarla harmanlanan mercimek haşlaması soğuk olarak servis edilir. Alışık olduğumuz pekmezlerin aksine beyaz bir rengi olan Zile pekmezi yörede tadabileceğiniz ve satın alabileceğiniz yöresel bir lezzet. Çok şekerli bir tadı olduğundan yerken dikkatli olmakta da fayda var.

Tokat - 5 Günlük Hava Tahmini
15 Şub Cuma
hafif kar yağışlı
-3 °C
hafif kar yağışlı
16 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
2,5 °C
hafif kar yağışlı
17 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
0,6 °C
hafif kar yağışlı
18 Şub Pazartesi
açık
5,4 °C
açık
19 Şub Salı
kar yağışlı
-0,4 °C
kar yağışlı