Sivas Uçak Bileti

Sivas Uçak Bileti
Sivas Haritası

Sivas Uçak Biletleri

Sivas uçak bileti mi arıyorsunuz, doğru adrestesiniz. En ucuz bilet fiyatları ile bilet satan firmalar arasından seçimini yap!

Adını Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki önemli girişimcilerden biri olan ve havacılık sektörüne katkılarıyla bilinen Nuri Demirağ’dan alan Nuri Demirağ Havalimanı; 1957 yılında hizmete girmiştir. İç ve dış hat uçuşların gerçekleştirilebildiği havaalanı şehir merkezinden 23 km uzaklıkta bulunmaktadır. Havaalanı servisleri, otobüs ve taksilerle alana ulaşım kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Yıllık 3 milyon yolcu ağırlama kapasitesine sahip olan alan pist ve terminal binasında yapılan yenilemelerle yolcularını ağırlamaktadır.

Türkiye’de yüzölçümü bakımından en büyük ikinci il olan Sivas; Anadolu’daki en eski şehirlerden birisidir. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan toprakları birçok tarihi ve kültürel eseri barındırmaktadır. En uygun biletlere sahip olarak yolculuk ettiğiniz şehirde görebileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz başlıca yerler şöyle sıralanabilir.

Kurtuluş Savaşı için önemli noktalardan biri olan bu il, Tüm Dünya’ya yeni Türk Devletinin bağımsızlığının duyurulduğu kongre 1919 yılının 4 - 11 Eylül tarihleri arasında bu şehirde gerçekleştirildi. Bu kongrenin düzenlendiği bina günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Binada dönemde kullanılan giysiler, eşyalar ve silahlar da sergilenmekte. 4 Eylül Kongre Binası olarak bilinen müze Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele dönemiyle ilgili bilgi edinmek için önemli bir yer.

Divriği Ulu Cami; UNESCO tarafından koruma altına alınan eserler arasındadır. Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan yapının 1228 yılında yapıldığı bilinmektedir. Mengücekoğulları zamanında Ahmet Şah ve karısı Melike Turan tarafından yaptırılmıştır. Cami yapısının içinde bir de şifahane bulunmaktadır. Sütun ve kapılarındaki el işlemeleri ile dikkat çeken cami bölgeden çıkarılan tüf türü taşlarla inşa edilmiştir. 

Selçukluların eşsiz mimari eserlerinden biri de şehirde bulunan Gök Medresedir. Medrese kapısı ve kapı üzerinde yükselen çifte minaresiyle görkemli bir görüntüye sahiptir. Yontma taştan örülen medrese duvarları 25 metre uzunluğa sahiptir. Selçuklu mimarisinde sıkça görülen süslemeler bu medresede de karşımıza çıkar. Özellikle kapı bölümünde yoğun olarak kullanılan süslemelerde 12 farklı hayvan başı, yıldız ve ağaç motifleri yer almaktadır. Şehirde bulunan çift minareye sahip bir diğer medrese ise İlhanlılar zamanında yapılan Çifte Minareli Medresedir. 1271 yılında inşa edilen medreseden günümüze sadece heybetli ön cephesi kalmıştır. Taç kapı üzerinde yükselen iki minare çiniler ile süslenmiştir.

Sivas bileti alarak Adana'ya, Ankara'ya, İstanbul'a, Erzurum'a, Trabzon'a hızlıca ve güvenle seyahat edebilirsiniz. 

Ulu Cami, şehirde Selçuklulardan kalan bir miras olarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Kutbeddin Melikşah tarafından yaptırılan caminin 1212 yılında onarımdan geçtiği bilinmektedir.

Anadolu’daki şifalı kaplıcalardan biri de bu şehirde bulunmaktadır. Sedef ve romatizmal hastalıklara iyi geldiği bilinen suların içinde bulunan balıkların yaraları iyileştirdiğine inanılır. Kaplıcanın bulunduğu yerde dinlenmek ve konaklamak için tesis de bulunmaktadır. Şehrin doğal güzelliklerinden biri Sızır Şelalesi. Şehir sakinleri tarafından piknik yapmak için sık tercih edilen bir yer etrafındaki yeşillikler içindeki mesire alanıyla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer. Gemerek ilçesinde bulunan şelalenin en önemli özelliği yaz aylarında da kışın olduğu gibi coşkun akmasıdır.

Her yörede çeşit çeşit köfte tatmanız mümkün. Sivas köftesini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği içerisine neredeyse hiç baharat katılmaması. Pideyle servis edilen köfte; et çok küçültülmeden elde edilen kıymayla hazırlanır. Yanında sunulan közlenmiş domates ve biberle tadına doyum olmaz. Sebzeli Sivas kebabı; şişe etlerle birlikte patlıcan biber ve domates dizilmesiyle hazırlanır. Şişler dik şekilde ateş üzerine asılarak pişirilir. Madımak Sivas yöresine özgü bir ottur ve bu ottan yapılan sulu yemek şehirde çok sevilir. Yoğurtla karıştırılarak yenilen yemek ıspanak yemeğine benzetilebilir. Katmer ve hıngel de şehirde tatmanız gereken hamur işlerinden.

Sivas - 5 Günlük Hava Tahmini
21 Nis Pazar
hafif kar yağışlı
0 °C
hafif kar yağışlı
22 Nis Pazartesi
hafif kar yağışlı
2,3 °C
hafif kar yağışlı
23 Nis Salı
açık
5,5 °C
açık
24 Nis Çarşamba
kapalı
10,4 °C
kapalı
25 Nis Perşembe
açık
11,2 °C
açık