Şırnak Uçak Bileti

Şırnak Uçak Bileti

Şırnak Uçak Biletleri

Şırnak uçak bileti alımlarınız için www.neredennereye.com sitemizi güvenle kullanabilirsiniz. Şuan sadece iç hat uçuşlara hizmet veren Şerafettin Elçi Havalimanı; 2013 yılında açılmış olan yeni bir alandır. Cizre-İdil karayolu üzerine inşa edilen havaalanı; şehir merkezinden 9 km uzaklıkta konumlandırılmıştır. Şerafettin Elçi Havaalanına toplu taşıma ve taksiler ile kolayca ulaşım sağlanmaktadır. VIP salonu da bulunan havalimanında yolcuların sağlık ve bankacılık hizmetlerinden yararlanmaları da mümkün. Yıllık 500 bin yolcu ağırlama kapasitesine sahip bulunan havalimanı 3.500 metrekarelik terminal binasında yolcularına hizmet vermektedir.

Sert bir karasal iklimin etkili olduğu il, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en doğusunda yer almaktadır. Kışların çok soğuk ve kar yağışlı geçtiği şehirde yazlar çok sıcak yaşanır. Şehir toprakları içinde yer alan Cizre ve Cudi Dağı önemli tarihi noktalardır. Çok eski zamanlara kadar götürülen şehir tarihi Nuh Tufanından öncesine dayandırılmaktadır. İnanışa göre Nuh Tufanından sonra Hz. Nuh’un gemisi Cudi Dağına oturmuştur. Kutsal kitap Kuran-ı Kerim’de Hud Suresi’nde bu konuyla ilgili bir de ayet yer almaktadır. Tufandan sonra şehrin sert havasından korunmak için Hz. Nuh ve oğullarının şehri yazlık ve yayla olarak tekrar inşa ettikleri rivayet edilir. Cudi Dağı’nın kuzeyinde inşa edilen yeni şehre “ Şehr-i Nuh” da denmiştir. Şırnak uçak bileti alıp yolculuk ederek ilde bulunan tarihi eserleri görmek ve anlatılan efsaneleri yerinde dinlemek için biletleri sitemizden satın alabilirsiniz. Bu zengin tarihe sahip şehirde bulunduğunuz sürede gezebileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz yerlerin başlıcalarını şöyle sıralamak mümkün.

Finik Ören Yeri; Cizre ilçesinde yer almaktadır. M.Ö. 4 bin yılından kalma olduğu düşünülen bölgede mağaralara oyularak yapılan evlerin yanı sıra saray ve kervansaray yapıları da bulunmaktadır. Finik Kalesi ve ören yerinde bulunan yapılara işlenen kadın erkek figürlü kabartmalar ise dikkat çekici niteliktedir. Cizre halkının günümüzde serinlemek ve piknik yapmak amacıyla bir mesire alanı olarak yararlandığı Kasrik Ören Yeri; Sazirka adıyla da anılmaktadır. Antik şehir kalıntılarının bulunduğu bölgede ayrıca köprüler ve su bentleri de bulunmaktadır. İlk çağlardan beri yerleşim olan ilde birçok ören yeri ve tarihi kalıntı bulunmaktadır. Bazebde Ören Yeri de bunlardan birisidir. Dicle nehrinin kıyısında kurulmuş olan bu kent; hala ayakta duran taş köprüsü ile her yıl binlerce ziyaretçi çekmektedir.

Şırnak'a İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi illerden kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Cizre Ulu Camii; Hz. Ömer zamanında camiye dönüştürülmüş olan eski bir kilisedir. Yapıldığı dönemden beri varlığını sürdüren bu cami farklı devletler zamanında da ibadet için kullanılmıştır. Selçuklu döneminde yapılan ejderli kapı tokmağı caminin en dikkat çeken parçalarından birisiydi. Günümüzde Selçuklu estetiğini en iyi şekilde yansıtan eserlerden biri olan bu tokmak İstanbul’da bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmektedir. Şehir tarihi başlatan Nuh Peygamberin türbesi de bu şehirde bulunmaktadır. Yapılan yenileme ve düzenleme çalışmalarının ardından türbe ziyaretçilere açılmıştır.
Şehirde İslam döneminden kalma iki önemli medrese de bulunmaktadır. Adını yapımında kullanılan  kırmızı renkli tuğlalardan alan Kırmızı Medrese; 15.yy’da Cizre Beyliği döneminde inşa edilmiştir.

Medrese içinde yemekhane, derslik, avlu ve mezar bölümleri bulunmaktadır. Mir Abdal veya Abdaliye medresesi olarak bilinen diğer medrese de 15. yy’da inşa edilmiştir. Ahmed-i Hani tarafından yazılan Mem-u Zin adlı eserde anlatılan aşkın yaşandığı yer olarak bilinir.

Kutlık adı verilen bir çeşit içli köfte il mutfağına has olan lezzetlerden birisidir. Kıyma kullanılarak hazırlanan iç harç bulgur ve yarmanın yoğrulmasıyla elde edilen dış harçla kaplanır ve kızgın yağda kızartıldıktan sonra servis edilir. Perde pilavı şehir ve civar illerde sık pişirilen bir yemek. Yapılış ve lezzetinde çok büyük farklar olmayan bu lezzet ilde tadabileceğiniz lezzetler arasında. İlde tadım listenize eklemeniz gereken diğer lezzetler ise şöyle; serbidev, kipe, hekehaşandi, şımşipe, bırınzer, fıreydin ve suryaz.

Şırnak - 5 Günlük Hava Tahmini
25 Nis Perşembe
açık
9,1 °C
açık
26 Nis Cuma
açık
17,2 °C
açık
27 Nis Cumartesi
parçalı bulutlu
18,6 °C
parçalı bulutlu
28 Nis Pazar
açık
20,1 °C
açık
29 Nis Pazartesi
orta şiddetli yağmur
20,8 °C
orta şiddetli yağmur