Sinop Uçak Bileti

Sinop Uçak Bileti
Sinop Haritası

Sinop Uçak Biletleri

Sinop uçak bileti alarak şehre uçmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. www.neredennereye.com adresinden bilet sorgulamanızı yaparak uçak firmalarının seferlerini detaylarını görüntüleyebilirsiniz.  

Yıllık 150 bin yolcu ağırlama kapasitesine sahip olan Sinop Havalimanı şehir merkezinden 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. 2001 yılında kapatılmasına rağmen 2008 yılında tekrar hizmete alınan Sinop Havaalanına haftanın her günü İstanbul’dan direkt uçuşlar gerçekleştirilmektedir. 

İl, bulunduğu konum itibarı ile toprakları üzerinde varlık gösteren devletler tarafından önemli bir liman şehri olarak görülmüştür. Karadeniz’in çok dalgalı ve hırçın olarak adlandırılan suları il limanlarında sakin bir hal alır. Tarihte sakin suları nedeniyle Sinop suları Akdeniz adıyla da anılmıştır. Limana inşa edilen kale ve surlar ile şehri kuşatan dik dağlar nedeniyle korunaklı bir yerleşim halini almıştır.

Tarih boyunca bu öneminden dolayı ticari ve kültürel faaliyetlerin yoğun yaşandığı bir yer olmuştur. Ayrıca şehre inşa edilen tersane özellikle Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde bölgenin askeri üs olarak ön plana çıkmasına da neden olmuştur. Ucuz biletler ile yolculuk ettiğiniz şehirde geçmiş medeniyetlerden kalan izlerin peşinde ziyaret etmeniz ve görmeniz gereken yerleri şöyle sıralayabiliriz.

25 metre yüksekliği ile Sinop Limanında bulunan Sinop Kalesi M.Ö. 7. yy’da yapılmıştır. Şehrin korunması amacıyla inşa edilen kale; farklı devletler döneminde onarımlardan geçmiştir. Ve varlığını günümüzde de sürdürmektedir. İki giriş kapısı bulunan kaleden eşsiz Sinop ve Karadeniz manzarasını izlemenizi mutlaka öneririz. 4 bin yıl önce Gaskalılar tarafından tersane olarak inşa edilen ve 1887 yılında cezaevine çevrilen Tarihi Sinop Cezaevi günümüzde bir müze olarak ziyaret edilebilmektedir.

Alaaddin Camii; şehirde Selçuklulardan kalma bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır. Avlusunda bir türbe ve şadırvanın da bulunduğu camii 5 kubbeye sahiptir. 1267 yılında tamamlandığı bilinen camii Selçuklu mimarisinin Anadolu’daki en gelişmiş örneklerinden birisidir. Balatlar Kilisesi Roma döneminde inşa edildiği tahmin edilen bir yapıdır. İlk yapılışında tiyatro veya hamam olarak kullanılmış olabileceği düşünülen yapı Bizanslılar tarafından kiliseye çevrilmiştir. Binanın dış cephesi bir kalıntı olarak görülse de içerisinde pek çok sağlam fresk bulunmaktadır.

Sinop'a Adana, Ankara, Antalya, İzmir, İstanbul gibi şehirlerden en ucuz fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Karakum plajı yazın şehrin en çok tercih edilen noktalarından. Karadeniz’in serin sularında serinlemek ve ya kumlarda yatıp güneşlenmek isteyenler burada bolca vakit geçiriyor. Çevrede yüzyıllar önce aktif olan yanardağların püskürttüğü kül ve kumlar nedeniyle deniz dibi ve sahil siyah kumlarla kaplı. Bu nedenle burası Karakum olarak adlandırılmış. Kafeteryanın da bulunduğu plajda şemsiye ve şezlong kiralamanız da mümkün.

Özellikle kamp meraklılarının iyi bildiği bir yer Erfelek Şelalesi ve çevresi. Şelalenin basamak şeklindeki yapısı ile kademeli olarak döküldüğü gölde yüzebilirsiniz de. Göl çevresinde yürüyüşler düzenleyebilir ve piknik yaparak iyi vakit geçirebilirsiniz.

Nokul, şehrin en sevilen lezzetlerinden. Un ve suyla oluşturulan mayalı hamurdan açılan yufkaların içine; soğan ve kıyma ile hazırlanan harç konulur. Bu harcın içine isteğe göre ceviz ve üzüm de eklenebilir. Rulo şekli verilerek tepsiye yerleştirilen nokul fırında pişirilir ve servis edilir. Mısır çorbası adına bakılarak içinde sadece mısır olduğu düşünülse de aslında birçok üründen oluşur. Barbunya, soğan, kemikli et ve bamya eklenen çorba sağlıklı ve doyurucu bir seçenek. Hamsili pilav şehirde karşımıza içli tava olarak çıkar. Hamsiler pişirilecek kaba dizildikten sonra kaba iç pilav doldurulur ve üzeri hamsilerle örtülür. Kısık ateşte her yeri yanacak şekilde pişirilir ve ters yüz edilerek servise hazır hale gelir. 

Sinop - 5 Günlük Hava Tahmini
24 Nis Çarşamba
parçalı bulutlu
13,7 °C
parçalı bulutlu
25 Nis Perşembe
açık
16,3 °C
açık
26 Nis Cuma
açık
15,8 °C
açık
27 Nis Cumartesi
açık
16,5 °C
açık
28 Nis Pazar
kapalı
19,4 °C
kapalı