Siirt Uçak Bileti

Siirt Uçak Bileti
Siirt Haritası

Siirt Uçak Biletleri

Siirt uçak bileti mi arıyorsunuz, doğru adrestesiniz. En ucuz bilet fiyatları ile bilet satan firmalar arasından seçimini yap!

İç hat uçuşların gerçekleştirildiği Siirt Havalimanı, 1994 yılından beri hizmettedir. Şehir merkezinden 14 km uzaklıkta bulunan Siirt Havaalanının yapılan yenileme çalışmaları ile pistlerinde iyileştirmeler gerçekleştirilmiş ve geniş gövdeli uçakların iniş kalkışları kolaylaştırılmıştır. Yolculara daha hizmet sunabilmek için havalimanı pist ve terminallerinde yenileme ve iyileştirme çalışmaları da devam etmektedir. Türkiye’nin her yerinden şehre direkt ve aktarmalı uçuşlarla en ucuz biletlere sahip olarak kolayca uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm mevsimlerin belirgin özellikleri ile yaşandığı il; Güneydoğu Anadolu’da bulunmaktadır. Karasal iklimin etkin olduğu il dağlık bir alan üzerinde kuruludur. Gece ile gündüz arasında yüksek ısı farklarının görüldüğü şehirde kışlar sert ve yağışlı yazlar ise kurak geçmektedir. Ucuz biletler ile yolculuk edilen ilde bulunmak için en uygun dönem yağışların daha az olduğu ve sıcaklıkların ani yükseliş veya düşüş göstermediği ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Mezopotamya ve Anadolu arasında bir bölgede bulunan il, çevresi ve topraklarında farklı medeniyetlerin etkisini taşımaktadır. Yapılan araştırma ve kazılarda antik çağlardan beri yerleşim olduğu anlaşılan şehirde görmeniz gereken önemli yerler ve eserler şöyle sıralanmaktadır.

Derzin Kalesi; ildeki en dik tepelerden birinde yer almaktadır. Gözetleme kuleleri hala sağlam bir biçimde bulunan kale Bizans döneminden kalma bir eserdir. Şehirde hüküm süren Selçuklu Devleti’nden kalma önemli bir eser Ulu Camii. Sultan Mugizüddin Mahmut tarafından yaptırıldığı biline cami; Selçuklu mimarisinin tipik bir örneği olarak karşımıza çıkar. Çini işçiliğinin yapılarda çokça kullanan Selçuklular bu caminin minaresinde de çini süslemeler kullanmışlardır. Bu nedenle halk arasında camii çinili minare olarak da adlandırılmaktadır. Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Kayseri, Hatay ve Samsun gibi birçok ilden bilet alarak bu şehre ulaşmanız mümkün!

Şehrin Baykan ilçesinde İslam için önemli şahsiyetlerden biri olan Veysel Karani adına yaptırılmış bir türbe bulunmaktadır. Hz. Muhammed ile aynı dönemde yaşamasına rağmen onu göremeyen Veysel Karani’nin anlatılan hikayesi şöyledir. Veysel Karani Müslümanlığı seçer ve İslam Peygamberi Hz. Muhammed’i yakından görmek için Mekke’ye gitmek ister. Ancak annesi çok yaşlıdır ve ona bakacak başka kimse de olmadığından oğlunun yanından ayrılmasına izin vermez. Bu nedenle Veysel Karani çok istemesine rağmen Peygamberi ziyaret etmeye gidemez. Müslümanlıkta anneye saygıyı ve anne sevgisinin ne derecede olması gerektiğini gösterdiği için de İslam tarihinde önemli bir yeri vardır. Bu durumdan haberdar olan Peygamber ise Veysel Karani’ye kendi hırkasını gönderir. Günümüzde bu hırka Veysel Karani soyundan gelen kişiler tarafından korunmaktadır ve her sene Ramazan ayında İstanbul’da bulunan Hırka-i Şerif Camisinde ziyaretçilere açılmaktadır. Veysel Karani katıldığı Sıffin Savaşı sırasında şehit olur. Şehitlerini kendi topraklarına gömmek isteyen kabileler naaşlarını almak istediklerinde Veysel Karani için 3 kabile ortaya çıkar. Her bir kabile naaşın kendilerine verilmesi konusunda ayak diretir ve anlaşmaya varılamaz. Hz. Ali şehidi kendisinin koruması altına aldığı söyler ve kabile başkanları dağılır. Ertesi sabah bir mucize olarak kabilelere verilen tabutların içinde her kabile Veysel Karani’yi görür ve şehidin kendilerine verildiğini düşünerek naaşla birlikte yola çıkarlar. Bu nedenle Veysel Karani’nin farklı yerlerde adına yapılmış türbeleri bulunmaktadır. Ancak asıl naaşın nereye ve ne zaman gömüldüğüne dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Doğal yapısı ile de dikkat çekici bir şehirdir. Şehri çevreleyen dağlarda sayısız doğal mağaralar bulunmaktadır. Tarihte insanların barınmak için de kullanmış olduğu bu mağaraların en bilineni Botan Mağaralarıdır. Deri ve kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinen suyuyla Sağlarca Kaplıcası ilde en çok ziyaretçi çeken yerlerden birisidir. Eruh yolu üzerinde bulunan kaplıca il merkezine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. 

Siirt yemekleri genelde bulunduğu bölgenin özelliklerini taşısa da yöreye has olarak hazırlanan yemekler de bulunmakta. Perde pilavı ilde en çok sevilenler arasında. Hazırlanan ince hamur yemeğin hazırlanacağı tencerenin içine yayılır. Ayrı bir yerde pişirilen tavuklu iç pilav bu hamurun içine dökülür ve etrafı tamamen kapatılarak her tarafı kızaracak şekilde çevirilerek pişirilir. Siirt Büryanı adı verilen yemek bir çeşit kuyu kebabıdır. Kuzu eti açılan kuyulara sarkıtılarak uzun süre pişirilir ve sonrasında biraz da fırında kaldıktan sonra yenilir.  Kitel; bir çeşit içli köfte, yörede cokat adı verilen bumbar dolması ve aside şehrin en çok bilinen diğer lezzetleri.

Siirt - 5 Günlük Hava Tahmini
15 Şub Cuma
hafif kar yağışlı
2 °C
hafif kar yağışlı
16 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
3,9 °C
hafif kar yağışlı
17 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
5,6 °C
hafif kar yağışlı
18 Şub Pazartesi
açık
5,4 °C
açık
19 Şub Salı
yoğun kar yağışlı
3,1 °C
yoğun kar yağışlı