Şanlıurfa Uçak Bileti

Şanlıurfa Uçak Bileti
Şanlıurfa Haritası

Şanlıurfa Uçak Biletleri

Şanlıurfa uçak bileti alımlarınızı www.neredennereye.com üzerinden hızlı ve ucuz bir şekilde yapabilirsiniz. 2007 yılında açılarak hizmete giren Şanlıurfa GAP Havalimanından; iç ve dış hat uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Şehir merkezinden 35 km uzaklıkta konumlandırılan GAP Havaalanına ulaşım; otobüs, servis ve taksilerle kolayca sağlanmaktadır. 

Farklı etnik kökenlerden gelen insanların bir arada yaşam sürdüğü il; antik çağlardan beri önemli bir dini merkez olarak görülmüştür. Dünya’da bilinen ilk mabet bu şehirde bulunur. Kutsal dinlerde söz edilen mucizelerin ve olayların çoğu Urfa ve çevresinde geçmektedir. Her din için önemli bir şehir olan Şanlıurfa’ya ulaştığınızda zengin bir kültürel mirasla karşılaşırsınız. Peygamberler Şehri olarak da adlandırılan ilde bulunduğunuz sürede görebileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz yerleri şöyle sıralayabiliriz.

Tarihte anlatıla gelen mucizelerden biri de İbrahim Peygamber ile ilgili olandır. Hükümdar Nemrut tarafından cezalandırılın Hz. İbrahim ateşe atılmak istenir. Hazırlanan ateş yanarken Hz. İbrahim günümüzde kale bulunan yerden ateşe atılır ve o anda ateş suya içerisinde yanan odunlar da balıklara dönüşür. Şehir merkezinde bulunan ve şehrin simgesi durumunda bulunan Balıklı Göl bu hikaye ile gezdirilir ziyaretçilere. Bu nedenle balıklar ve göl kutsal kabul edilir. İlde bulunurken burayı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. Eyyub Nebi Mağarası şehirde kutsal kabul edilen bir başka yer. Eyyub Peygamberin çektiği çileden kurtulduğu ve sularında şifa bulduğu yer olarak bilinir. Şifalı olduğuna inanılan suları ile bu yer; özellikle yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Şanlıurfa'dan da Ankara, Adana, İstanbul, İzmir gibi illere aktarmasız uçuşlar gerçekleştirebilirsiniz.

Harran Ovası; Dünya’da yerleşimin olduğu ilk yerlerden biri olarak bilinir. Harran Evleri yörenin en çok dikkat çeken yapılarıdır. Kubbeleri ile uzaklardan bakıldığı zaman çadırları andıran bu evler günümüzde turistik bir mekan halini almıştır. Yöresel kıyafetler ile fotoğraf çektirebildiğiniz evlerde, yöreye has acı bir kahve türü olan mırra içebilir ve Dünya’daki ilk üniversitenin kalıntılarını görebilirsiniz. Urfa’da özellikle şehir merkezinde Balıklı Göl civarında görebileceğiniz taş konaklar şehir mimarisinin en güzel örnekleridir. Geniş avlularıyla tanınan bu yapılardan en meşhuru Sakıbın Köşkü’dür.

Birecik Barajının inşasının tamamlanmasıyla sular altında kalan Halfeti özellikle fotoğrafçıların ve dalgıçların ilgi gösterdikleri bir yer. Tekne turları ile gezinti yapabileceğiniz Halfeti; tarihin sular altında saklandığı bir akvaryum gibi adeta. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde büyük yatırımlar yaparak bölgeyi ekonomik açıdan canlandırma amacıyla yola çıkılan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan GAP’ın bir ayağı Atatürk Barajı. Ülkenin en büyük barajı konumunda olan bu baraj çevresindeki piknik alanı ile şehirde yaşayanların özellikle bahar ve yaz aylarında sıkça geldikleri bir yer. Bozova’da özel olarak inşa edilen seyir terasından bu yapı ve çevresinin eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

Urfa mutfağı ile Türkiye’nin öne çıkan şehirlerinden. Yörede yetişen ve otlayan koyunların etinden hazırlanan Urfa Kebabı en çok sevilen lezzetlerden biri. Kebabın yanında bostana adı verilen salata da mutlaka hazır olmalı. Avrat salatası olarak da adlandırılan bu salata rendelenmiş domatesin içine biber, sumak, nane, nar ekşisi katılarak hazırlanır. Lahmacun  sadece yörede değil tüm ülkede en çok sevilen ve sık tüketilen bir yiyecektir. İnce açılan hamurlar üzerine yayılan kıymalı harç ile taş fırınlarda pişirilir ve çıtır çıtır bir lezzet elde edilir. Urfa’da yapılan lahmacunun farkı ise içine sarımsak konmamasındadır. İsot çömleği adı verilen yemekte soğan, biber, nar, domates ve kuşbaşı et kullanılır. Odun ateşinde piştiğinde daha da lezzetli olan bu yemek genelde fırınlara gönderilerek pişirtilir. Geleneksel Urfa sofrasının olmazsa olmazlarından biri de çiğ köftedir. Şıllık tatlısı bir nevi krepin içine ceviz ve fındık konulduktan sonra üzerine sıcak şerbet dökülmesiyle hazırlanır. Tüm bu yemekleri yedikten sonra üzerine ise yörede en çok tüketilen kahve olan mırrayı içebilirsiniz. Acı ve koyu olan bu mırra; sert bir kahve olduğu için küçük fincanlarda servis edilir.

Şanlıurfa - 5 Günlük Hava Tahmini
24 Şub Pazar
hafif yağmur
9,5 °C
hafif yağmur
25 Şub Pazartesi
parçalı az bulutlu
12,1 °C
parçalı az bulutlu
26 Şub Salı
şiddetli yağmur
7,3 °C
şiddetli yağmur
27 Şub Çarşamba
orta şiddetli yağmur
7 °C
orta şiddetli yağmur
28 Şub Perşembe
açık
6,8 °C
açık