Samsun Uçak Bileti

Samsun Uçak Bileti
Samsun Haritası

Samsun Uçak Biletleri

Samsun uçak bileti satış yerleri denildiği zaman akıllara ilk gelen sitelerden birisi olan NeredenNereye.com üzerinden biletinizi güvenle satın alabilirsiniz.

Şehirde en ucuz uçak biletleri ile gerçekleşen yolculukların ilk ve son durağı Çarşamba Havalimanıdır. 1958 -1999 yılları arasında hizmet veren Samsun Havaalanının yolcu trafiği ve uçakların boyutları nedeniyle yetersiz kalmasından dolayı, Çarşamba Havaalanı’nın açılmasına karar verilmiştir. 1999 tarihinde hizmete giren Çarşamba Havalimanı her türlü uçağın kötü hava koşullarında bile iniş ve kalkış yapmasına imkan veren teknolojilerle donatılmıştır. Şehir merkezinden 25 km uzaklıkta bulunan havalimanından iç ve dış hat seferler gerçekleştirilmektedir. Alana ulaşım otobüs, servis ve taksilerle sağlanmaktadır.

En uygun biletlere sahip olunarak yolculuk edilebilen şehir, Orta Karadeniz’de yer almaktadır. Yeşilırmak ve Kızılırmak gibi ülkenin en önemli iki akarsuyunun arasında bulunan toprakları tarım için çok elverişlidir. Türkiye’nin önde gelen tarım şehirlerinden biri olan kent, bu ırmakların beslediği topraklarında gelişmiş bir bitki örtüsüne de ev sahipliği yapar. Akarsuların oluşturduğu deltalar canlı türleri içinde önem taşımaktadır. Deltada 312 farklı kuş türü varlık göstermektedir.

Samsun'a giden uçak firmaları; Türk Hava Yolları (THY), Pegasus, Atlas Jet, Sun Express, Anadolu Jet ve Onur Air’dır. Örneğin Adana'da iseniz hemen Samsun Adana uçak bileti sorgulaması ile bölgeye gidebilirsiniz.

İlde iki farklı iklimin özellikleri görülür. Kıyı kesimlerinde etkili olan Karadeniz iklimi ve iç kesimlerde etkisini gösteren karasal iklim. Doğu Karadeniz ile kıyaslandığında daha az yağış alan ilde yazlar ise aynı bölgeye göre daha sıcak geçmektedir. Kıyı kesimlerinde yaz mevsimi daha çok kurak geçerken kışlar ılık yaşanmaktadır. Yağışlar yağmur şeklinde görülür, il bölgesinde kar etkisini fazla göstermez.
Ucuz biletler ile varılan şehrin tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Şehirde bulunduğunuz süre içerisinde gezip görmeniz gereken yerleri şöyle sıralayabiliriz.

Şehrin simgesi Atatürk Anıtıdır. Milli mücadele anısına yapılan anıtta kullanılan kabartmalar Kurtuluş Savaşı dönemine göndermeler yapar. Bronzdan yapılan heykelde şaha kalkmış bir atın üzerinde askeri kıyafetleri ile Atatürk tasvir edilmiştir. Avusturyalı Heykel Heinz Kreppel’in ellerinden çıkan heykel 9 metreye yaklaşan boyutuyla ülkedeki yüksek heykeller arasında yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı dendiğinde aklımıza ilk gelen şüphesiz Atatürk’ün savaşı başlatmak üzere şehre doğru yola çıktığı Bandırma Vapurudur. Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykellerinin de bulunduğu Bandırma Vapuru şehirde birebir boyutlarında yeniden inşa edilmiş ve müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Kentte Kurtuluş Savaşı dönemine ait bilgiler edinebileceğiniz ve Atatürk’ün kullandığı eşyaları görebileceğiniz bir başka yer ise Gazi Müzesi. Atatürk’ün Bandırma Vapuru’yla gerçekleştirdiği yolculuğun ardından 19 Mayıs 1919’da kaldığı Mıntıka Palas Oteli müzeye dönüştürülerek eşyalar burada sergilenmeye başlanmıştır. 

İl, Anadolu’da yer alan en eski yerleşim yerlerinden biridir. Şehir çevresinde tarihi medeniyetlere ilişkin yapılan kazılardan elde edilen eserler Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir. Antik Amisos kentinde gün yüzüne çıkarılan mozaiklerin yanı sıra müzede antik çağlardan kalma eserleri de görebilirsiniz.

138 yıl boyunca toprak altında kaldıktan sonra gün yüzüne çıkan Samsun Kalesi şehre Danişmentliler tarafından miras bırakılan bir eserdir. Deniz kıyısında inşa edilen kalenin yapım yılı 1192 olarak bilinmektedir. 1884 yılında Batumlu Hacı Ali tarafından yaptırılan Büyük Cami halk arasında Valide Camii olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni camide yapılan onarım çalışmalarının Padişah Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından üstlenilmesidir. Ahşap minber ve mermer mihrabı bulunan cami Samsun Kalesi’nin yakınında yer almaktadır.

Sevgi gölü, Amisos Tepesi, Yakakent, Kuş Cenneti ve Amazon Köyü ilde zaman geçirebileceğiniz diğer yerler arasındadır. 

İl, pidesi ile ünlü bir şehirdir. Adını şehrin bir ilçesinden alan Bafra pidesinin diğer pidelerden farkı; malzemesinin içinde olmasıdır. Kapalı olarak servis edilen pideyi Bafra başta olmak üzere ilde  her yerde en lezzetli haliyle tadabilirsiniz. Hamur işleri kentte sıkça pişirilir ve sevilerek tüketilir. İçli mantı bu yemeklerden birisi. Hazırlanan mantılar bir süre fırında pişirilir ve sosuyla birlikte haşlanır. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek servis edilen mantıların iç harcında kıyma ve ceviz kullanılır. Bu lezzetlerin dışında nokul, baklalı sarma, halukça, kaz pilavı, fasulye turşusuyla yapılan kavurma, oymaağaç kebabı şehirdeyken yemenizi önereceğimiz yemekler arasındadır.

Samsun - 5 Günlük Hava Tahmini
26 Nis Cuma
parçalı bulutlu
17,8 °C
parçalı bulutlu
27 Nis Cumartesi
açık
17,2 °C
açık
28 Nis Pazar
orta şiddetli yağmur
21,9 °C
orta şiddetli yağmur
29 Nis Pazartesi
orta şiddetli yağmur
21,5 °C
orta şiddetli yağmur
30 Nis Salı
az bulutlu
21,3 °C
az bulutlu