Nevşehir Uçak Bileti

Nevşehir Uçak Bileti
Nevşehir Haritası

Nevşehir Uçak Biletleri

Nevşehir uçak bileti alımlarınız için en doğru adres; NeredenNereye.com! Şehir merkezinden 30 km uzaklıkta konumlandırılan Kapadokya Havalimanı 1998 yılında açılarak hizmete girmiştir. Haftanın her günü sefer düzenlenen bir alan olan Kapadokya Havaalanı ilçe merkezine de 11 km uzaklıkta bulunmaktadır. Alana ulaşımda otobüs, dolmuş ve taksilerden yararlanılmaktadır. Sivil havacılık faaliyetlerinin gerçekleştirildiği havaalanından iç ve dış hat uçuşlar yapılmaktadır. Özellikle yaz sezonunda Avrupa şehirlerinden direkt uçuşlarla yoğun olarak turistler bölgeye taşınmaktadır. 

Tarih öncesi çağlardan beri yerleşimin olduğu bir bölge Nevşehir, üzerinde varlık gösteren medeniyetlerden beslenen kültürü ve bu medeniyetlerin bıraktığı eserlerle bir açık hava müzesi adeta. Dünya’da eşine az rastlanan doğal oluşumlar olan Peri Bacaları şehrin en önemli simgeleri.

Yerli ve yabancı turistlerin ucuz Şırnak uçak bileti ile ulaştıkları ilde en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri Kapadokya. 60 milyon yıl önce bölgede aktif olan yanardağların püskürttüğü lav ve kül tabakası, aradan geçen zaman boyunca yağmur ve rüzgar etkisiyle peri bacası adı verilen şekilleri almıştır. İnsan müdahalesi olmadan oluşan bu doğal şekillere şehrin farklı bölgelerinde de rastlamak mümkündür. Peri bacalarının birçoğu günümüzde otel ve restoran olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca erken saatlerde düzenlenen balon turları ile bölgenin üzerinde uçarak Güneş’in peri bacaları üzerine doğuşunu da izleyebilirsiniz. Havalanan onlarca balon gökyüzünde renk cümbüşü ile hareket ederken bolca fotoğraf çekmeyi de ihmal etmemelisiniz. Ayrıca bölge ilk hristiyanların yaşadığı bir merkez olarak da bilinmektedir. Yer altı kiliseleri ve yer altı şehirleri de bölgede ziyaret edilebilen yerler arasındadır.

Nevşehir'e Antalya, Ankara, Adana, İzmir, İstanbul gibi illerden çok ucuz fiyatlarla uçabilirsiniz.

Peri bacalarına ve yer altı şehirlerine rastlayabileceğiniz bir diğer ilçe ise Ürgüp. Bölgede en önemli uğraşlardan biri olan çanak ve çömlek yapımı ile ilgili atölyeleri ziyaret edip, el yapımı ürünler satın alabileceğiniz bir yer ayrıca burası. Ihlara Vadisi ilde bulunan doğal güzelliklerden sadece bir tanesi. Bölgedeki aktif yanardağların oluşturduğu bir vadi olan Ihlara Vadisi; Melendiz Çayı boyunca 14 km uzanmaktadır. Vadide mezarlar ve kiliseler yer almaktadır. Şehirdeki bir diğer vadi de Güvercinlik Vadisidir. 4 km uzunluğunda olan vadi güvercinlerin toplandığı bir yer olduğu için bu adla anılmaktadır. İçerisinde şelale de bulunan vadinin tepesinden eşsiz Göreme ve peri bacaları manzarasını izlemenin tadını çıkarabilirsiniz.

Göreme’de bulunan Rahipler ve Rahibeler Manastırı; peri bacasının içine oyulmuştur. Farklı katlarda yemekhane, mutfak, şapel ve odaların bulunduğu manastır 6 kattan oluşmaktadır. Manastrın 3. katında oyulan tünel ile geçiş sağlanan bir kilise bölümü bulunmaktadır. Kapadokya’daki ören yerlerinden ve değişik kazılardan elde edilen eserler Kapadokya Kültür Müzesi’nde sergilenmektedir. Bir dönem otel olarak işletilen müze binası yapılan yenileme ve bakım çalışmalarının ardından müze olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Müze Ortahisar Kasabasında yer almaktadır. Ortahisar’da görmeniz gereken bir başka yer ise Üzümlü Kilise. Duvarlarına çizilen üzüm motifleri nedeniyle bu ad verilen kilise’nin 10. yy’da yapıldığı tahmin edilmektedir.

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan mutasavvıf Hacı Bektaş Veli mirası ildeki müzede yaşatılmaktadır. Derviş yaşamına dair eşya ve eserlerin sergilendiği müze 3 avludan oluşmaktadır. Hacı Bektaş Veli’nin sözleri ile süslenen müze; derviş yaşamının ayrıntılarını ziyaretçilerine sunmaktadır.
Ağpakla kuru fasulyeye Nevşehir yöresinde verilen ad. Her yörede çokça sevilen kuru fasulye burada güveçlerde ve kemikli etle pişirilir. Çömlekçiliğin en yaygın el işi olduğu yörede yemekler de sıkça güveç ve çömleklerde pişirilir elbet. Nohutlu yahni çömlek yemeklerinin en lezzetlilerinden. Salça ve soğanla tatlandırılan koyun eti, nohutla harmanlanır ve kısık ateşte uzun süre pişirilir. İçerisinde bulgur bulunan sütlü çorba hem besleyici hem de sağlıklı bir yemek olarak yörede sıklıkla tüketilmektedir. Gendirme ve Kayısı dolması da şehrin öne çıkan diğer lezzetleri. İlde bulunduğunuz dönem bağ bozumuna denk gelirse bölgede yetişen enfes üzümlerden de bolca yemelisiniz. Alkol tüketiyorsanız bu üzümlerden yapılan şarapları da deneyebilirsiniz. Bölgedeki üzümlerden elde edilen şaraplar dünya piyasasında da tercih edilmektedir.

Nevşehir - 5 Günlük Hava Tahmini
24 Şub Pazar
açık
9,6 °C
açık
25 Şub Pazartesi
hafif kar yağışlı
5 °C
hafif kar yağışlı
26 Şub Salı
hafif kar yağışlı
3,2 °C
hafif kar yağışlı
27 Şub Çarşamba
kar yağışlı
1,2 °C
kar yağışlı
28 Şub Perşembe
kar yağışlı
1,1 °C
kar yağışlı