Muş Uçak Bileti

Muş Uçak Bileti
Muş Haritası

Muş Uçak Biletleri

Muş uçak bileti ile şehre yolculuk etmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. www.neredennereye.com üzerinden bilet sorgulama işleminizi gerçekleştirerek sefer düzenleyen firmaların sefer detaylarını ve en ucuz bilet fiyatlarını listeleyebilirsiniz. Sizin için en uygun tarihte gerçekleşecek uçuş için biletinizi hızlı ve güvenli bir şekilde alabilirsiniz.

Ayrıca en ucuz biletleri ücretsiz olarak indirebileceğiniz mobil uygulamamız üzerinden görüntülemeniz de mümkün.Her gün Ankara ve İstanbul’dan düzenlenen direkt seferlerle ucuz biletlere sahip olarak ulaşabileceğiniz Muş Havalimanı; 1992 yılından beri hizmettedir. Şehir merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Muş Havaalanına taksi ve servislerle kolayca ulaşım sağlanmaktadır.

Muş'a Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir gibi illerden hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarihi ulaşılan bilgiler doğrultusunda Urartular dönemiyle başlamaktadır. Bu medeniyetten kalma eserler şehrin önemli turistik eserleridir. Sert karasal iklim özellikleri görülen şehirde yazlar çok sıcak ve kurak geçerken, kışlar çok soğuk ve bolca kar yağışlı yaşanmaktadır. Şehirdeki iklim özelliklerinden yararlanılarak bölge bir kış turizmi merkezi haline getirilmeye çalışılmaktadır. Bu konuyla ilgili yatırımlara başlanmıştır.

En uygun biletler ile seyahat gerçekleştirdiğiniz şehirde görmeniz ve gezmeniz gereken yerleri şöyle sıralamak mümkün. Şehir tarihte önemli medeniyetlerin hükmü altında bulunan topraklarında sayısız eserlerle tarihi ve kültürel bir mirası barındırmaktadır. Arak Manastırı şehre Roma döneminden kalma bir kilisedir. Arak ya da diğer adıyla Kepenek köyünde bulunan manastır Karaçavuş Dağları ile çevrili bir yaylada kalıntı halinde görülebilmektedir. Manastır kalıntılarının birkaç yüz metre ilerisinde de çan kulesi bulunmaktadır. Manastıra ismini veren Arak köyü önceleri üzüm ambarlarının bulunduğu ve üzüm şırası yapılan bir yer olarak bilinmektedir. Arak kelimesi de Farsçada şarap anlamında kullanılmaktadır.

Muş Kalesi’nin kimler tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir.  Şehrin merkezinden şehre hakim bir tepede konumlandırılan kale Hz. Ömer zamanında Arap egemenliğine girmiştir. Tarihte Ermeni ve Moğol istilalarına karşı şehrin korunmasında etkin olan kale; günümüzde çevresinin park haline getirilmesinin ardından şehir halkı tarafından çokça zaman geçirilen bir piknik alanı haline gelmiştir.

Murat Köprüsü şehir merkezinden 10 km mesafede Muş-Varto yolu üzerinde yer almaktadır. 143 metre uzunluğa sahip olan köprünün yapım yılı tam olarak bilinmemekle birlikte taşıdığı mimari yapım özellikleri ile Selçuklular döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. 12 gözlü olarak inşa edilen köprü günümüzde tam ortası yıkılmış halde görülebilmektedir. Alaaddin Bey hamamı 18. yüzyılda şehirde vali olarak görev yapan Alaaddin Bey tarafından yaptırılmıştır. Vali aynı tarihlerde şehre bir de camii inşa ettirmiştir. Şehir merkezinde bulunan hamamın en ilgi çeken yanı süslemelerinde kullanılan bitki ve hayvan kabartmalı motifleridir. Hamamın loca olarak kullanılan kısmının girişinde bulunan kapı üstünde yer alan kaplumbağa kabartması ise bu motifler arasında en dikkat çekenidir. Her şehirden direkt veya aktarmalı uçuşlarla ulaşılabilen bu şehir; topraklarında bulunan eserlerle her geçen gün ziyaretçi sayısını artırmaktadır. Siz de bu şehre yolculuk etmek için biletleri her zaman sitemizden bulabilirsiniz.

1965’de şehirde yapılan kazılarla gün yüzüne çıkan Varto Kayalıdere Ören Yeri bir Urartu kentidir. Varto ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan ören yeri şehrin en çok ziyaretçi çeken noktalarındandır. Kazı sonucu bölgede kale, tapınak, mahzenler ve mezarlar ortaya çıkarılmıştır. Kazı sonucu elde edilen günlük eşyalar, el aletleri gibi eserler ise Ankara’da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

Anadolu şehirlerinin hemen hepsinde adı Ulu olan bir camii bulunmaktadır. Döneminde önemli konumlarda bulunan kişiler tarafından yaptırılan bu camiler; şehrin en eski ve en büyük camileri olarak dikkat çekerler. Şehirde bulunan Ulu Camii Şeyh Muhammed-i Mağribi tarafından inşa ettirilmiştir. Mağribi’nin türbesi de cami avlusunda yer almaktadır. İnşa edildiği tarihi kesin olarak bilinmeyen camiinin yapım özellikleri göz önüne alındığında 14. yy eseri olduğu tahmin edilmektedir. Caminin yaşanılan depremlerle zarar gören minare bölümü 1968 ve 1972 yıllarında aslına uygun olarak bakım ve tamirat görmüştür.

Zengin mutfak kültürüne sahip olan kente ucuz biletler ile ulaştığınızda tatmanız gereken yöresel lezzetler oldukça fazla. Muş köftesi yağsız etten hazırlanır. Et makineden çekildikten sonra iyice dövülür ve içine bulgur katılır. Kıyma, soğan, ceviz ve pirinçten oluşan bir başka karışım ile buluşturulan köftelere şekil verilir ve tuzlu suda pişirilir. Serviste ise üzerine tereyağı dökülür. Lahana yaprakları ile sarılan Hez Dolması etli bir dolma türüdür. İçinde kıyma ve pirinçten oluşan iç harcı bulunan dolmalar pişirilirken tencereye konulan sumak suyu ile lezzetlendirilir. Lahana yörede sık kullanılan bir sebzedir. Domatesli lahana sarması ve Çorti adı verilen bir çeşit sulu yemek lahanadan yapılan ve şehirde sevilen yemeklerdendir.

Muş - 5 Günlük Hava Tahmini
16 Şub Cumartesi
açık
-10,3 °C
açık
17 Şub Pazar
açık
-0,4 °C
açık
18 Şub Pazartesi
açık
1,2 °C
açık
19 Şub Salı
açık
1,1 °C
açık
20 Şub Çarşamba
açık
5,4 °C
açık