Mardin Uçak Bileti

Mardin Uçak Bileti
Mardin Haritası

Mardin Uçak Biletleri

Mardin uçak bileti ile alarak şehre seyahat etmek istiyorsanız hemen sorgulama işleminizi yapın ve en ucuz bilet alımını gerçekleştirin.

1999 yılında hizmete açılan Mardin Havalimanı o dönem için sadece Ankara’dan yapılan uçuşların yoğunluğunu karşılayabilecek kapasitedeydi. Ancak zamanla farklı şehirlerden ucuz biletler ile direkt uçuşların yapılmaya başlanması ve sefer sayılarının artmasıyla alan yetersiz kalmaya başladı. Yapılan yenileme çalışmalarının ardından pist geniş gövdeli uçakların da iniş ve kalkış yapabilmesi için uygun hale getirildi. Yolcularını daha rahat bir ortamda ağırlamak için yenilenen terminal binasındaki çalışmalar halen devam etmektedir. Sivil havacılık faaliyetlerinin gerçekleştirildiği havaalanı şuan için sadece en uygun bilet fiyatları ile gerçekleştirilen iç hat uçuşlara açıktır. Servis ve taksilerle ulaşım imkanı bulunan Mardin Havaalanı şehir merkezinden 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Alandan şehri ziyaretiniz sırasında kullanabilmeniz için araç kiralama hizmeti almanız da mümkün.

Tarih boyunca farklı dinlere mensup medeniyetlere ev sahipliği yapan şehir; dinler için önemli kutsal mekanlara sahiptir. Medeniyetlerin buluşma noktası olarak görülen şehirde özellikle Süryani kültürünün izlerine çokça rastlanmaktadır. Kendine has mimari özellikleri ve gelişmiş kültürü ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdikleri bir şehirdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehirde sert bir iklim hakimdir. Kışların yağışlı ve çok soğuk geçtiği ilde yazlar ise çok sıcak ve kurak olarak yaşanmaktadır. Bu nedenle şehri ziyaretiniz için en güzel dönemler ilk ve sonbahar aylarıdır. Ucuz biletler ile seyahat ettiğiniz ilde tarihi ve kültürel birçok eser ile yapıları ziyaret edebilirsiniz. Şehirde görmeniz gereken yerler şöyle sıralanmaktadır.

Şehrin en yüksek tepelerinden birine inşa edilmiş olan Mardin Kalesi; bulunduğu yamacın eteklerine sıralanan şehrin simge yapısı Mardin Evlerinin en üst noktasında bulunmaktadır. Eşsiz şehir manzarasına hakim olan kale; 1 km uzunluğa sahiptir ve  10. YY’da Hamdaniler tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde birçoğu butik otel olarak işletilen Mardin Evleri; taş işçiliğinin en güzel örnekleri olarak karşılanmaktadır. Ziyaretiniz sırasında konaklamak için tercih edebileceğiniz bu evler yaz-kış içerideki sıcaklık ayarlanabilecek şekilde yapılmıştır.

Şehirde farklı dinlere ait ibadethaneler bulunmaktadır. Bunlar arasında şehirde bilinen en eski camii olan Ulu Camii diğer adıyla Cami-i Kebir; şehre Artukluların mirası olarak kalmış önemli bir eserdir. 4 yüzyılda inşa edilen ve aradan geçen binlerce yıla rağmen sapasağlam ayakta kalmayı başaran ender yapılardan biri Deyrülzeferan Manastırı. Süryani Kadim cemaatinin dini merkezi konumunda olan manastır içinde bulunan mozaikler ve girişinde bulunan oturur şekildeki patrik mezarları ile ilgi çekici bir yapıdır.

İlde bulunan en eski kiliselerden biri ise Kırklar Kilisesi bilinen bir diğer adı ise Mor Behnam. Taş işçiliği ile yapılan mihrapları ve kök boyası ile boyanmış 1500 yıllık perdeleri ile kilise en çok ziyaretçi çeken yerlerin başında. 5. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen çan kulesindeki el işçiliği de görülmeye değerdir.

Türkiye’de değişik şehirlerde kaburga dolması yapılır. Ancak bu yemeğin en lezzetlisini kesinlikle burada tadacaksınız. Bulgurla hazırlanan harcın kaburganın içine doldurulması ile fırında ağır ağır pişen dolmada genellikle koyun eti kullanılmaktadır. Şehirde değişik tariflerle hazırlanan pilavlar sıkça pişirilir. Şehriyeli bulgur pilavı ve havuçlu pilav yörede en sevilenlerden. Zingil adı verilen hamurlu tatlı üzerine dökülen soğuk şerbeti çekmesinin ardından fıstıkla süslenir. İlde bu lezzetleri ve daha nicesini şehirdeki lokantalar ve otel mutfaklarında tadabilirsiniz.

Mardin - 5 Günlük Hava Tahmini
19 Şub Salı
açık
14 °C
açık
20 Şub Çarşamba
açık
12,5 °C
açık
21 Şub Perşembe
hafif yağmur
11,6 °C
hafif yağmur
22 Şub Cuma
orta şiddetli yağmur
10,6 °C
orta şiddetli yağmur
23 Şub Cumartesi
şiddetli yağmur
6,1 °C
şiddetli yağmur