Malatya Uçak Bileti

Malatya Uçak Bileti
Malatya Haritası

Malatya Uçak Biletleri

Malatya uçak bileti mi arıyorsunuz? En ucuz bilet fiyatları ile bilet satan firmalar arasından seçimini yap!

Yıllık 1 milyon yolcuya hizmet verebilen Malatya Havalimanı; 1941 yılından beri sivil ve askeri uçuşlar için kullanılmaktadır. Farklı uçak firmaları tarafından ulaşım sağlanabilen Malatya Havaalanı şehir merkezinden 34 km uzaklıkta konumlandırılmıştır. İç ve dış hat uçuşların yapılabildiği alana haftalık 45 sefer düzenlenmektedir. Direkt ve aktarmalı uçuşlarla seyahat edilebilen Malatya biletlerine her zaman sitemizden ulaşabilirsiniz. Sürekli yolcu sayısı artan bir nokta olan Malatya Havalimanı yapılan geliştirme çalışmalarının ardından yeni bir terminal binasına ve pistlere kavuşmuştur. Alana ulaşım daha çok servislerle sağlanmaktadır. Uçak firmalarının servisleri ile özel işletme servisleri şehrin farklı noktalarından havaalanına yolcu taşımacılığı yapmaktalar. Dilerseniz havaalanına ulaşmak için taksileri de kullanabilirsiniz.

Doğu’da yer alan en eski ulaşım yolu bu şehir üzerinden geçmektedir. Bunun yanı sıra tarihte önemli yere sahip olan Kral yolu ve ticari İpek yolunun da önemli bir kısmı şehir sınırları içinde bulunmaktaydı. Her zaman kolay ulaşımın sağlandığı bir şehir olan Malatya’ya en uygun biletler ile ulaşabilirsiniz. Bu nedenle tarih boyunca değişik medeniyetlerin ilgisini çeken bir bölge olmuştur. Üzerinde kurulan tüm devletlerce önemli bir ticaret merkezi olarak görülmüştür. Hititler, Asurlar, Persler, Bizans, Timur Devleti, Selçuklular ve Osmanlılar şehre hakim olan medeniyetlerden. Malatya topraklarında varlık gösteren devletlerden izler taşımaktadır. Malatya ucuz uçak bileti ile seyahat edeceğiniz ilde gezmeniz ve görmeniz gereken başlıca yerler şöyle sıralanabilir.

Türkiye’de bulunan en büyük höyükler arasında yer alan Aslantepe Höyüğü’nde; M.Ö. 3500’lü yıllardan kalma yapılar bulunmuştur. Bu yapılar içinde saray ve tapınaklar yer almaktadır. Ayrıca kazılardan çok sayıda mühür ve madeni eşya da çıkarılmıştır. Bu bölgeden ve şehir çevresinde yapılan diğer araştırma kazılarından elde edilen eserler Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Müzede ayrıca antik çağlardan Osmanlı’ya kadar farklı medeniyetlerin eserlerine rastlamak mümkün. Battalgazi ilçesinde bulunan Şehir Surları; Roma İmparatorlarından Traianus döneminde inşa edilmiştir. Şehri koruma ve savunma amaçlı olarak yapılan surlar 95 burç ve 11 kapıdan oluşmaktaydı. İl ziyaretinizde şimdi bir kalıntı halinde olan bu surları da görebilirsiniz.

Şifalı suların yeryüzüne ulaştığı şehirlerden biri de Malatya. İspendere İçme Suları da sağlık turizmi için önemli noktalardan biri. Sıcak kaplıca sularında yüzebilir, banyo kürleri yapabilir veya sodalı sularından içebilirsiniz. Bölgede konaklamanıza imkan sağlayan tesisler de bulunmaktadır. Şehirde bulunan farklı mesire yerlerinde şehrin doğal güzellikleri eşliğinde piknik yapabilir, gezintiler düzenleyebilirsiniz. Orduzu Pınarbaşı şehrin en meşhur alanlarından. Küçük bir göletin de bulunduğu alan çam ağaçlarıyla çevrilidir. Sürgü Takaz da şehirdeki mesire alanlarından biri. Akarsu çevresinde bulunan mekanlarda özellikle leziz alabalıkların tadına bakabilirsiniz.

Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir gibi yerlerden şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.

Malatya kayısısı ile meşhur bir şehir. Dünya’da üretilen kayısı miktarının %90’ı burada yetiştirilmektedir. Pazarlarda ve çarşılarda bu güzel meyveden bol bol satın alabilirsiniz. Kağıt kebabı şehirde sevilen yemeklerin başında. Etli veya sebzeli olarak hazırlanabilen kebap bakır leğenler içinde fırına verilerek pişirilir. Şehir, bir köfte cennetidir adeta. Çeşit çeşit köftelerde genellikle ettan daha çok sebze ve meyveler kullanılır. İçli köfte, bulama köfte, sıkma köfte, ayva köftesi, kabaklı çimdik köfte, elmalı köfte deneyebilecekleriniz arasında. Şehirde tadabileceğiniz diğer lezzetler ise şöyle; külah dolması, daha çok sos olarak kullanılan erik ekşisi ve dut helvası.