Konya Uçak Bileti

Konya Uçak Bileti
Konya Haritası

Konya Uçak Biletleri

Konya Uçak Bilet Fiyatları

Konya uçak bileti arayın, bulun ve en ucuz fiyatları ile hemen satın alın! Askeri uçuşlar için inşa edilen 3. Hava Jet Üs Komutanlığı’na ait havalimanına eklenen tesislerle Konya Havalimanı; sivil hava trafiğine de açılmıştır. En ucuz biletler ile uçuşlar gerçekleştirilen Konya Havaalanı; 2000 yılından beri iç ve dış hat uçuşlar için hizmet vermektedir. Otobüs ve taksilerle kolayca ulaşım sağlanan havalimanı; şehir merkezinden 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. 520 araçlık otoparkı bulunan alandan araç kiralama hizmeti de alabiliyorsunuz.


Türkiye’nin toprak sınırları en büyük şehri; İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Şehir UNESCO tarafından koruma altına alınan ve en eski ve en gelişmiş insan yerleşimlerinden biri olarak kabul edilen Çatalhöyük kentine ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu’da etkinlik gösteren Hititler, Roma, Selçuklular ve Osmanlı dışında farklı medeniyetlerin ve irili ufaklı beyliklerin hakimiyeti altında bulunmuştur. Mitolojik efsaneye göre; şehre dadanan ejderhayı öldüren kişi adına ona teşekkür hediyesi olarak inşa edilen anıtta bu olay bir resimle anlatılır. Ve bu anıta verilen ad da İkonion’dur. Konya adının da İkon sözcüğünden geldiği varsayılmaktadır. İkonlar genellikle dini mekanlarda yer alan kabartmalı kutsal tasvirler olarak bilinir. İsmi ise öncesinde Selçuklular ve sonra Osmanlılar tarafından kullanılmaya başlanmıştır.


Sert bir karasal iklim görülür. Kışların karlı, yağışlı ve çok soğuk geçtiği ilde, yazlar ise çok sıcak ve kurak yaşanır. İlin güneyine inilip Antalya’ya yaklaşıldıkça Akdeniz iklimi özelliklerine de rastlanır. Zengin tarihi ve kültürel mirası ile ülkenin önemli şehirlerinden biri olan şehir, aynı zamanda güçlü ekonomisi ile de gelişmiş bir sanayi merkezidir.


Yeşil kubbesi ile Hz. Mevlana’nın türbesi şehrin sembolüdür. Bıraktığı eserler ile döneminin en önemli tasavvuf adamlarından biri olan Mevlana dergahının bulunduğu yer; günümüzde Mevlana müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Mevlana’nın yaşadığı döneme ilişkin derviş eşyalarının sergilendiği müzede ayrıca yakınlarının ve öğrencilerinin de türbeleri bulunmaktadır. Şehirde ziyaret edebileceğiniz bir başka türbe ise Nasrettin Hoca türbesidir. Yapım tarihi bilinmeyen türbe Akşehir ilçesinde bulunmaktadır. Şehirdeki önemli bir diğer müzede Ereğli Müzesi. Şehirde yapılan kazılardan elde edilen eserler ile Osmanlı’dan Hititler’e Roma’dan Selçuklular’a kadar şehirde egemen olan devletlerden kalan eserler sergilenmektedir.


Şehre havayolu ile gitmek için İstanbul, İzmir, Trabzon, Samsun, Erzurum, Kars, Dalaman bölgelerinden ucuz bilet alarak güvenle seyahat edebilirsiniz.


Şehirde bulunan tek yükselti olan Alaaddin Tepesi, mesire yeri olarak halk arasında çokça gidilen bir yerdir. Kentte piknik yapabileceğiniz ve yorgunluk atmak için dinlenebileceğiniz yeşillikler içinde bir başka yer ise Meram Bağları. İçinden geçe dere ile halkın nefes aldığı bir yer olan Meram aynı zamanda bağlarıyla ünlü bir bölgedir.


Mevlana’nın da ders verdiği söylenen Karatay Medresesi Selçuklular’dan şehre kalan en önemli eserdir. 2. İzzeddin Keykavus döneminde inşa edilen medresenin kapısı Selçuklu taş işçiliğinin en önemli örneklerinden biri olarak gösterilmektedir.


Dünya’da anıt mezara sahip olan ilk aşçı olarak bilinen Ateşbaz-Veli’nin mezarı da buradadır. Kent mutfağı kendine has pişirme teknikleri, lezzetleri ve mutfak gereçleri ile diğer şehirlerin mutfaklarından ayrı bir yerde durmaktadır. Tirit adı verilen yöresel yemekte kızartılan bayat ekmeklerin üzerine kuşbaşı doğranarak pişirilen etler konur. Soğan ve maydanozla lezzetlendirilen yemeğin üstüne en son sarımsaklı yoğurt konularak servis edilir. Etli ekmek lahmacuna benzese de şekil ve yapılış olarak farklılıklar göstermektedir. Satırla kıyılan etlerin domates, soğan ve maydanozla harmanlanmasıyla elde edilen harç uzun olarak açılan hamurların üzerine yayılır ve fırınlarda pişirilir. Şehrin özel gün yemeği olarak bilinse de şehir merkezinde bu lezzeti bulabileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. Fırın kebabı, Mevlana böreği, bamya çorbası şehre özgü diğer yemekler.

 

En Ucuz Konya Uçak Biletleri - NeredenNereye.com

Konya - 5 Günlük Hava Tahmini
16 Şub Cumartesi
açık
3 °C
açık
17 Şub Pazar
açık
3,4 °C
açık
18 Şub Pazartesi
açık
5,5 °C
açık
19 Şub Salı
hafif yağmur
8,2 °C
hafif yağmur
20 Şub Çarşamba
açık
10,2 °C
açık