Kars Uçak Bileti

Kars Uçak Bileti
Kars Haritası

Kars Uçak Biletleri

Doğu illeri arasında turizm potansiyeli ile farklı bir öneme sahip olan Kars; ülkenin en doğusunda bulunmaktadır. Karasal iklim etkilerinin en sert görüldüğü illerden biri olan Kars; ülkede kışların en soğuk geçtiği yerlerden birisidir. Yazların daha ılık ve serin yaşandığı şehir; Türkiye’de yer alan iller arasında en eski Türkçe ada sahip olan ildir. M.Ö. 130-127 yıllarında yöreye göç eden Karsak Türklerinden ismini alan şehirde tarih öncesi çağlardan beri yaşam izi olduğu bilgilerine ulaşılmıştır.

Kars Uçak Bileti Fiyatları

Kars uçak bileti ile gerçekleşen uçuşunuz Kars Havaalanında son bulur. Şehir merkezinden 6 km uzakta konumlandırılan havalimanına ulaşımda taksi, servis ve minibüsler kullanılmaktadır. İç ve dış hat uçuşların gerçekleştirilebildiği Kars Havalimanında; yolculara daha iyi hizmet sunulabilmesi için yeni bir terminal binasının inşası devam etmektedir.

Kars Gezilecek Yerler

Kars’ın bilinen ilk yerleşenleri Huriler M.Ö. 5000-4000 yılları arasında bölgede varlık göstermişlerdir. Tarih boyunca Urartular, İskitler, Araplar, Bizanslar, Selçuklular ve Osmanlılar şehre sahip olmuşlardır. Bu medeniyetlerden kalan eserlerle şehir adeta bir açık hava müzesine dönüşmüştür.

Şehrin en bilinen ve çokça ziyaretçi çeken noktası Ani Harabeleridir. Binbir Kiliseli Şehir olarak anılan Ani; M.S. 8 ve 13. Yüzyıllarda inşa edilmiş olan yapılardan oluşmaktadır. 3 farklı uygarlığın izlerine rastlanan ören yeri şehir merkezinden 55 km uzaklıkta Ermenistan sınırına yakın bir konumda yer almaktadır. Şehre Ermeniler tarafından da kutsal değerler atfedilmektedir. Ortaçağ’dan beri önemli ve kutsal sayılan bir yer olarak Ani’den günümüze pek çok harabe kalmıştır.

1918 yılına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılsa da günümüzde bir kalıntı halinde olan Beylerbeyi Sarayı; Kars Kalesi yakınında iki katlı olarak inşa edilmiştir. 1579 yılında inşası tamamlanan sarayın Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. İlde günümüze ulaşabilen bir diğer saray ise Selçuklu Sarayıdır. Selçuklular tarafında kayalık bir zemin üzerine yapılan sarayın şuan sadece bir katı ayaktadır. Kars Kalesi çevresinde bulunan eserlerden biri de Havariler Kilisesi diğer adıyla Kümbet Camii olarak bilinen yapı. Dört yapraklı bir yonca şeklinde tasarlanıp inşa edilen kilise bölgenin Türkleşmesinden sonra camiye çevrilmiştir. Hristiyanlık dini için önemli olan 12 havari anısına yapılan kilise doğunun Ayasofya’sı olarak da anılmaktadır. Bir dönem müze olarak kullanılan yapıda Kars yöresinde yapılan kazılardan elde edilen eserler sergilenmekteydi. Kars Belediyesi tarafından tekrar müzeye çevrilmesi için girişimlerde bulunulan yapı; günümüzde camii işlevini devam ettirmektedir. Bagratlı Krallığı döneminde inşa edilen yapı şehre krallığın bıraktığı tek eser değildir. Büyük Katedral ( Fethiye Camii ) de Krallık döneminde ilde inşa edilen kutsal mekanlardan biri. İstanbul’da bulunan Ayasofya’nın tamiratını gerçekleştiren Tiridat Usta; yapının mimarlığını üstlenmiştir. Kilise; cami olarak kullanılmaya Sultan Alparslan döneminde başlamıştır.

Anadolu’ya gelen ilk erenlerden Ebul Hasan Harakani Türbesi, Sarıkamış Katherina Av Köşkü, Taş Köprü ve Kuyucuk Kuş Cenneti ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

Kış turizmi için önemli bir merkez konumunda bulunan Sarıkamış; kayak merkezinde bulunan oteller ve 12 km mesafeye ulaşan 5 pisti ile kayak severleri ağırlıyor. Kış sezonunda yoğun olan otellere gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Açılan hamurların haşlanmasının ardından üzerine dökülen sarımsaklı yoğurt ile yenilen Hangel; yöreye özgü bir çeşit makarnadır. Lezzetlendirmek için tereyağında kavrulmuş soğan da eklenir. Umaç helvası, elma dolması, erişte pilavı, haşıl, tencerede pişirilen şiş kebap ve katmer Kars’ın öne çıkan diğer lezzetleri.


Kars - 5 Günlük Hava Tahmini
19 Nis Cuma
kar yağışlı
3,1 °C
kar yağışlı
20 Nis Cumartesi
hafif kar yağışlı
5 °C
hafif kar yağışlı
21 Nis Pazar
hafif kar yağışlı
4 °C
hafif kar yağışlı
22 Nis Pazartesi
hafif kar yağışlı
4,5 °C
hafif kar yağışlı
23 Nis Salı
kar yağışlı
5,2 °C
kar yağışlı