Kahramanmaraş Uçak Bileti

Kahramanmaraş Uçak Bileti
Kahramanmaraş Haritası

Kahramanmaraş Uçak Biletleri

Kahramanmaraş uçak bileti ile seyahat etmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. www.neredennereye.com adresinden bilet sorgulama işleminizi yaparak şehre düzenlenen uçak seferlerini listeleyebilirsiniz. Şehre sefer düzenleyen uçak firmaları arasından dilediğinizi seçerek, size en uygun gün ve saatte gerçekleşecek olan uçuş için ucuz biletlerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. En uygun biletleri listelemek ve sefer detaylarına rahatça ulaşmak için ayrıca ücretsiz olarak indirebileceğiniz mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.

Şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Kahramanmaraş Havalimanı; 1996 yılından beri hizmet vermektedir. Taksi ve dolmuşlarla ulaşımın kolayca sağlandığı alan; iç hat uçuşlar için kullanılmaktadır. En uygun biletler ile seyahat edebileceğiniz terminal 1400 metrekareye yakın boyutlarda inşa edilmiştir. Terminal binası içerisinde VIP salonu da bulunmaktadır.

İl, Akdeniz ve karasal iklim özelliklerinin bir arada görüldüğü bir şehir. Bunda Akdeniz ve Doğu Anadolu arasında bir geçiş konumunda olmasının da etkisi var. Şehirde kışlar diğer Doğu illeri kadar sert geçmezken, yazlar da Akdeniz’deki iller kadar sıcak yaşanmaz. Akarsular bakımından zengin kaynaklara sahip olan şehir; bölgede önemli bir turizm merkezi haline gelmektedir.

Şehirde yapılan araştırmalar ve kazılar sonucunda edinilen bilgilere göre ilde ilk çağlarda beri insan yaşamı olduğu anlaşılmıştır. İlk medeniyetlerin ortaya çıktığı bölge olarak bilinen Mezopotamya’yı Anadolu’ya bağlayan şehir; bu nedenle tarihte önemli kervan yollarına sahipti. Konumu ve bereketli toprakları nedeniyle pek çok devlet ve medeniyet şehirde varlık göstermiştir. Şimdilerde şehre gittiğinizde bu medeniyetlerden kalma eserleri ziyaret edebilirsiniz. Ucuz biletler ile kolayca ulaşabileceğiniz şehirde görmeniz gereken tarihi ve kültürel eserleri şöyle sıralayabiliriz.

Mimari özellikleri ve işçiliği göz önüne alındığında; M.Ö. 1. veya 2. Yy’da inşa edildiği düşünülen Kahramanmaraş Kalesi şehir merkezinde bir tepe üzerinde yer almaktadır. Farklı zamanlarda bakımdan geçen kale dikdörtgen olarak planlanmıştır ve şuanda şehrin sembollerinden biri olarak kabul edilir. Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilen Hurman Kalesi ise şehrin Afşin ilçesinde bulunmaktadır. Kayalık bir alanın tepesine inşa edilen kale içerisinde kilise ile barınakların yanı sıra yiyecek ve su depoları da yer almaktadır.

Kuran-ı Kerim’de de bahsi geçen Eshab-ı Kehf; daha çok bilinen adıyla Yedi Uyurlar Mağarasının burada yer aldığına inanılır. 7 genç ve köpeklerinin 300 yıl uykuya yatırılıp daha sonra uyandırıldıkları ile ilgili mucize kutsal kitabın Kehf Suresi’nde anlatılmaktadır. Diğer dinlerde de bilinen ve kutsal sayılan bu hikayenin geçtiği yer olarak bilinen yere; Bizans döneminde 13. Yy’da bir kilise inşa edilmiştir. Şehirde Türk devletlerinin etkinlik göstermeye başlaması ile kilise camiye dönüştürülmüş ve yanına bir de kervansaray eklenmiştir. Afşin ilçesinde bulunan eser günümüzde Eshab-ı Kehf Külliyesi ve Camii olarak bilinmektedir. Afşin ilçesi şehirde farklı dönemlerden kalmış değişik eserlere ev sahipliği yapmaktadır. İlçede bulunan ve Ulu Camii adıyla bilinen caminin; Danişmentliler zamanından kaldığı bilinmektedir.

Osmanlı kültüründe önemli bir yere sahip olan Kapalıçarşılar; günümüzde de vazgeçilmez alışveriş merkezlerinden. Şehirde bulunan Kapalıçarşı Osmanlı tarihindeki en eski çarşılardan biri. Çarşı; ortasında bulunan dua kubbesi ile bedesten ve bakırcıların bulunduğu iki kısımdan oluşmaktadır. Çarşının hemen yanında bulunan Taş Han ise şehirde Dulkadiroğulları’ndan kalma bir yapı olarak bilinir. İki katlı ve kare avluya sahip olan bu yapıda şuan çeşitli dükkanlarda satılan yöresel ürünleri bulabilirsiniz. Elbistan Ulu Camii de şehirde bulunan en eski camilerden biri olarak Osmanlı devletinden kalma bir eserdir. 16. Yy’da Osmanlı’nın Elbistan’ı ele geçirmesinden sonra inşa edilmiştir.

Ucuz biletler ile ulaşılabilen il; sizleri zengin bir mutfak kültürüyle ağırlıyor. Tarhana ülkemizde her yörede yapılan ve sevilen bir çorbadır. Maraş’da yapılanı diğerlerinden ayıran en önemli özellik içinde kullanılan keçi yoğurdudur. Pişirilirken içine sarımsak da katılan bu çorba içerisindeki farklı bitki ve sebzeler ile bir şifa kaynağıdır adeta. Sakatat seviyorsanız Maraş Paçası tam size göre bir yemek. Un ve salçalı karışımla pişirilen kuzu paçaları; sirke ve sarımsak eşliğinde servis edilir. Maraş pilavı ve simitli köfte yörenin tanınmış diğer yemeklerinden. Dünyaca ünlü lezzeti ile dövme dondurma şehrin marka lezzeti. Dondurma; Ahir Dağı eteklerinde otlayan hayvanların sütünden ve yöreye has mahlep ile hazırlanmaktadır. Bu lezzetin günlük olarak ihracatı hemen hemen her ülkeye gerçekleştirilmektedir. Şehirde bulunduğunuz sürede bu eşsiz dondurmadan yemeyi ihmal etmemelisiniz.

Kahramanmaraş - 5 Günlük Hava Tahmini
18 Nis Perşembe
parçalı az bulutlu
11,7 °C
parçalı az bulutlu
19 Nis Cuma
orta şiddetli yağmur
13,4 °C
orta şiddetli yağmur
20 Nis Cumartesi
orta şiddetli yağmur
12,4 °C
orta şiddetli yağmur
21 Nis Pazar
orta şiddetli yağmur
8,6 °C
orta şiddetli yağmur
22 Nis Pazartesi
parçalı az bulutlu
12,1 °C
parçalı az bulutlu