Iğdır Uçak Bileti

Iğdır Uçak Bileti
Iğdır Haritası

Iğdır Uçak Biletleri

Iğdır uçak bileti mi arıyorsunuz, doğru yerdesiniz. En ucuz bilet fiyatları ile bilet satan firmalar arasından seçimini yap!

İç hat uçuşların gerçekleştirildiği Iğdır Havalimanı, 2012 yılında açılarak hizmete girmiştir. Şehir merkezine 16 km mesafede bulunan havaalanına otobüs, minibüs ve taksi aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin en doğusunda yer alan havalimanı için THY tarafından 2014 yılında çok beğenilen bir reklam filmi de hazırlanmıştı. 

Efsaneler konu olan Ağrı Dağı’na komşu konumda bulunan il; geniş dağlık alanlara ve yüksek platolara sahip bir bölgede yer almaktadır. Jeolojik ve iklimsel özellikleri nedeniyle meyve ve pamuk ekimine olanak sağlayan topraklara sahip olan il; Doğu Anadolu şehirleri için de önemli bir üretici sayılmaktadır. İpek yolu üzerinde bulunan şehir Anadolu’ya giriş kapısı olmuş ve farklı devletlerin egemenliği altında bulunmuştur. Yapılan kazıların sonucunda ilde ilk çağlarda da yaşam olduğu bilgisine ulaşılmıştır. 

Bölgede Urartular, Asurlar, Persler, Makedon, Roma, Selçuklu ve Osmanlı devletleri etkinlik göstermiştir. Şehirde ziyaretiniz sırasında bu medeniyetlere ait pek çok esere rastlayabilirsiniz. Bunlardan başlıcaları şöyle sıralanmaktadır. 

Karakale Harabesi; Ermenistan sınırında bulunmaktadır. Urartu döneminden kalan kale savunma amacıyla inşa edilmiştir. Ortaçağ’da yapılan kale; bölgedeki en eski yerleşim kalesi olma özelliğini taşır. 1986 yılında koruma altına alınmasına rağmen harabe halinde bir yapı olan Selçuklu Kervansarayı; halk arasında Harmandöven adıyla da anılmaktadır. Selçuklu dönemi eserlerinde çokça rastlanılan taş işleme sanatının en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen kervansaray; Asmaköyü yolu üzerinde bulunmaktadır. M.Ö. 2. Yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Ahura Kenti; 1750 metre yükseklikte bulunan bir harabeler bütünüdür. Yakup vadisi üzerinde bulunan kentin konumu Ağrı Dağı’nın kuzey yamaçlarına denk düşmektedir. 

Iğdır'a İstanbul, Ankara, Adana, Kayseri, İzmir, Bursa, Samsun ve daha birçok il üzerinden ucuz biletler alarak gidebilirsiniz.

Şehirde bulunan Tuzluca Tuz Mağaraları; günde 60 tona yaklaşan tuz üretme kapasiteleri ile ülke için önemli bir kaynaktır. Tünellerde bulunan havanın solunum yollarına iyi geldiği söylenen mağaralar 55 dönümlük bir alan üzerine yayılmıştır. Bulunduğu alana ve alınan verime bakıldığında mağaraların Türkiye’ye 100 yıl tuz sağlayabilecek kapasiteye sahip olduğu varsayılmaktadır. Şehirdeki eski mezarlıklarda karşınıza çıkan koç başı şekli verilmiş mezar taşlarını görebilirsiniz. Bölgede hüküm süren ve önemli eserler bırakan Karamanoğulları’nın geleneklerinin bir ürünüdür bu taşlar. Genç yaşta ölen veya toplumda kahramanlıkları ile bilinen kişilerin mezar taşları bu şekilde yapılırmış. Orta Asya Türk kültüründe Karamanoğulları’ndan kalma bir adet olarak devam ettirilmektedir.

Şehirde bulunup yöresel yemekleri tatmamak olmaz. Bozbaş yörenin en sevilen ve en çok tüketilen yemeği. Kuzu etine nohut ve değişik baharatların eşlik ettiği yemek özellikle çinko maşrapalarda pişiriliyor ve aynı şekilde servis ediliyor. Hörre kolayca hazırlanan ve doyurucu olması nedeniyle çokça tüketilen bir yiyecektir. Unun margarinle kavrulmasının ardından su eklenen yemek, iyice pişirilir ve üzerine tereyağı eklenerek servis edilir. Et yemekleri ve pilavlar şehirde çok sevilir. Lepeli Ekşili Pilav; içinde kullanılan zerdeçal ile farklı bir lezzet sunuyor. Salça ile karıştırılan zerdeçal içinde pişirilen etler, ayrı bir yerde pişirilen pilav üzerine konularak servis yapılır. Katlet adı verilen köfte ve patlıcan reçeli yöreye has diğer lezzetler.

Iğdır - 5 Günlük Hava Tahmini
24 Şub Pazar
açık
8,7 °C
açık
25 Şub Pazartesi
açık
5,5 °C
açık
26 Şub Salı
kar yağışlı
5,6 °C
kar yağışlı
27 Şub Çarşamba
kar yağışlı
1 °C
kar yağışlı
28 Şub Perşembe
kar yağışlı
-0,8 °C
kar yağışlı