Hatay Uçak Bileti

Hatay Uçak Bileti
Hatay Haritası

Hatay Uçak Biletleri

Hatay uçak bileti alarak Hatay'a Türkiye'nin birçok yerinden en kısa sürede Hatay'da olabilirsiniz.

Ülkenin en güneyinde bulunan Hatay Havaalanı, 2007 yılından beri sivil uçuşlar için hizmet vermektedir. İskenderun’a 30, Antakya’ya 25 km uzaklıkta bulunan alandan; iç ve dış hat uçuşları gerçekleştirilmektedir. Açıldığı ilk yıl 140 bin yolcu ağırlayan havalimanının yolcu trafiği sürekli artmaktadır. Yolcuların daha rahat ulaşım sağlamaları için terminal binası 2011 yılında yenilenmiştir. Hatay'a Ankara, Ağrı, İstanbul, İzmir gibi illerden hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olan şehrin tarihi M.Ö. 100 Bin’lere kadar uzanmaktadır. Akdeniz’e açılan limanları ve Ortadoğu’ya geçişi kolaylaştıran yolları sayesinde il; tarih boyunca yoğun göç alan bir kent olmuştur. Üzerinde yaşayan medeniyetlere bereketli toprakları ve yumuşak iklimi ile ev sahipliği yapmıştır. Farklı dinleri benimseyen devletlerin hüküm sürdüğü şehir; tüm dinler için önemli bir merkez konumundadır. Şehri ziyaretinizde bu medeniyetlerden kalma tarihi, dini ve kültürel eserlere pek çok yerde rastlayabilirsiniz. Şehirde görmeniz gereken eserleri şöyle sıralayabiliriz.

Saint Pierre Kilisesi; Dünya’nın ilk Katolik kilisesi olarak bilinmektedir. Günümüzde müze olarak kullanılan kilise ilk Hristiyanların gizli toplantılarda buluştukları bir yerdi. Anadolu’da yapılan ilk cami de burada bulunmaktadır. Depremlerden zarar gören yapı pek çok kez yenileme ve iyileştirme çalışmasından geçmiştir. Habib-i Neccar Camisi olarak adlandırılan cami bu adı; içerisinde türbesi bulunan Antakyalı Habib-i Neccar’dan alır. Habib-i Neccar Hristiyanlık dinine ilk inananlardan ve şehit edilen ilk kişi olarak bilinmektedir. Camide ayrıca Hz. İsa’nın havarileri olan Yunus ve Yahya’nın da türbeleri bulunmaktadır.

Titus Kaya Tüneli; Samandağ ilçesinde bulunan antik kenti sel baskınlarından korumak için açılan bir tüneldir. Kent içinde dağdan gelen derelerin oluşturduğu liman; sellerle taşma tehlikesi gösterince İmparator Vespasianus dağların delinerek bir tünel açılmasına karar vermiştir. Kenti ziyaretinizde tünelde bulunan kaya mezarlarını da görebilirsiniz.

Günümüzde hala kullanımına devam edilen Demirköprü; Antakya ve Reyhanlı ilçeleri arasında bulunmaktadır. Asi Nehri üzerine kurulan köprü bölgede önemli bir geçit olarak Ortaçağ’da inşa edilmiştir. Yapıldığı dönemde iki ucunda kuleleri ve kapıları bulunan köprünün bu bölümleri zaman içerisinde yıkılmıştır. Dünya’daki önemli mozaik ve para koleksiyonuna sahip müzelerinden biri olan Arkeoloji Müzesi ( bir diğer adıyla Antakya Mozaik Müzesi ); şehir çevresinde yapılan kazılardan çıkarılan eserleri sergilemektedir. Müzede görebileceğiniz eserler arasında; heykeller, mezarlar, süs eşyaları ve tabi ki çeşitli mozaikler bulunmakta.

Mitolojik bir efsaneden adını alan Defne ( bölgede kullanılan diğer adı Harbiye ); Antakya’da bulunan bir antik kenttir. Çevresinde bulunan mesire alanında insanların vakit geçirdiği bölge; şelale ve yemyeşil ağaçları ile benzersiz bir doğal ortam sunmaktadır. Depremlerle yıkılan antik kentten ulaşılabilen fazla eser bulunmamaktadır. Ancak Defne efsanesi yüzyıllardır anlatılmaktadır. Zeus’un oğlu Apollon’un ırmak kenarında görerek aşık olduğu Daphne; onunla konuşmak isteyen Apollon’dan kaçar ve daha fazla kaçamayacağını anladığı anda toprak anaya bir dua eder. Bu duanın ardından genç kız ağaca dönüşür ve bu ağaca Daphne, bizdeki söylenişiyle Defne Ağacı adı verilir. 

Şehir, künefesi ile meşhurdur. Tel kadayıfın arasına konulan tuzsuz peynir ve üzerine dökülen şerbet ile en lezzetli künefeleri şehirde her tatlıcıda ve lokantada afiyetle yiyebilirsiniz. İlde tatmanız gereken diğer lezzetler ise şöyle; küflü çökelek, pirzolalı yaprak sarması, tuzlama tavuk, ağızlı kadayıf ve kağıt kebabı.

Hatay - 5 Günlük Hava Tahmini
23 Nis Salı
açık
15 °C
açık
24 Nis Çarşamba
parçalı az bulutlu
18,9 °C
parçalı az bulutlu
25 Nis Perşembe
açık
19,6 °C
açık
26 Nis Cuma
açık
20,4 °C
açık
27 Nis Cumartesi
parçalı bulutlu
21 °C
parçalı bulutlu