Gaziantep Uçak Bileti

Gaziantep Uçak Bileti
Gaziantep Haritası

Gaziantep Uçak Biletleri

Gaziantep uçak bileti mi aradınız? En ucuz bilet fiyatları ile bilet satan firmalar arasından seçimini yap!

Gaziantep Havaalanı, 1976 yılında açılmış ve iç-dış hat uçuşlara olanak tanıyan bir havalimanıdır. Yıllık 4 milyon yolcunun yararlanabileceği şekilde tasarlanan terminal binasından hizmet vermektedir. Şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer alan Gaziantep Havalimanı’na ulaşım; otobüs, servis ve taksiler aracılığıyla sağlanmaktadır.

Şehre farklı uçak firmalarının düzenledikleri seferler ile en uygun bilete sahip olarak ulaşmanız mümkün. Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olan şehir; günümüzde güçlü ekonomisi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ön plana çıkmaktadır. Tarihteki ilk uygarlıkların ortaya çıktığı Mezopotamya ve Akdeniz arasında bulunan il; bereketli bir coğrafyada bulunmanın avantajlarını kullanmaktadır. Bölgedeki önemli kültür ve ticaret merkezlerinden biri olarak önemi her geçen gün artan şehir; üzerinde varlık sürdürmüş medeniyetlerin miraslarına da sahip çıkmaktadır.

İlk çağlardan beri yaşam sürülen şehir; Hititler, Persler, Büyük İskender, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde Ortadoğu’ya açılan bir kapı olarak görülmüştür. Tüm bu devletler şehre sayısız eserler bırakmışlardır. Şehirde bulunduğunuz süre içerisinde görmeniz gereken başlıca yerleri şöyle sıralayabiliriz.

Şehrin en önemli müzesi Zeugma Mozaik Müzesidir. Kent çevresinde yapılan kazılardan çıkarılan mozaiklerin sergilendiği müzede; Antik çağlarda kullanılan mozaik süslemeler sayesinde dönemle ilgili ipuçları yakalayabilirsiniz. Müzeyi gezerken elektronik rehber sayesinde mozaikler hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Çingene Kız Mozaiği sembol olmuş bir eser olarak sıkça karşımıza çıkmaktadır. Müzede bulunan hediyelik eşyalar kısmında bu mozaik desenine ve farklı desenlere sahip birçok eşya bulabilirsiniz. Ayrıca daha fazla mozaiği görmek için Gaziantep Müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

Sular altında kalan bir şehrin son temsilcisi olarak Rum Kalesi ziyaretçilerini bekliyor. Bir kısmı Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenen mozaiklerin nicesi burada sular altında. Tekneler vasıtasıyla dolaşabileceğiniz kalıntılar; Hz. İsa’nın havarisi Johannes tarafından incilin çoğaltıldığı yer olarak biliniyor.

Şehrin ortasında bulunan Gaziantep Kalesi; yenileme çalışmalarının ardından ziyarete açılmıştır. 4 bin yıllık tarihi bulunan kaleden eşsiz şehir manzarasını izleyebilirsiniz. Müzeye dönüştürülen kalede Kurtuluş Savaşı dönemiyle ilgili canlandırmaları da görebilirsiniz

Şehrin en eski camisinin Hz. Ömer soyundan gelen Emevi Halifesi Ömer Bin Abdülaziz tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Ömereyn Camisi olarak adlandırılan cami; 1210 yılında tamir geçirmiştir. Halk arasındaki inanışa göre cami her sene tabana doğru çökmektedir ve cami tamamen toprağa gömüldüğünde kıyamet kopacaktır.

İstanbul'dan, Ankara'dan, İzmir'den, Bursa'dan, Trabzon'dan, Samsun'dan, Erzurum'dan, Antalya'dan ve daha birçok yerden Gaziantep'e uçak bileti yada otobüs bileti alabilir, bilet fiyatları bilgisine göz atabilirsiniz!

Anadolu’nun en eski yer altı tapınağının bulunduğu Dülük Antik Kenti; Hititler için önemli bir dini merkez niteliği taşıyordu. İl merkezinden 11 km uzaklıkta bulunan Dülük’ü ziyaretinizde; ilk çağlarda yaşayan insanların kullandıkları günlük eşyaları görebilir, bölgede bulunan mağaraları gezebilirsiniz. Geziniz sonrasında Dülükbaba Mesire Alanı yorgunluk atmak için ideal bir yer. Karaçam ve sedir ağaçlarıyla kaplı yemyeşil bir alanda piknik yaparak ucuz biletler ile ulaştığınız ilde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Gaziantep denince akla ilk önce baklava ve Antep kebabı gelir. Patlıcan, domates ve biberle lezzetine lezzet katılan bu yemeği şehirde pek çok yerde yiyebilirsiniz. Yörede yetişen fıstıklarla hazırlanan çıtır çıtır baklava adeta şehrin simgesidir. Kat kat açılan incecik hamurun arasına konulan fıstıklar ile lezzetlendirilen tatlı, pişirildikten sonra üzerine dökülen şerbet ile bir ziyafete dönüşür. Şehir’de tatmanız gereken diğer lezzetler. Katmer, iç harcında soğan yerine sarımsak kullanılan Antep lahmacunu, keme kebabı, firik pilavı, sini köftesi, maş salatası ve yuvalama.

Gaziantep - 5 Günlük Hava Tahmini
18 Nis Perşembe
hafif yağmur
9,2 °C
hafif yağmur
19 Nis Cuma
hafif yağmur
12,6 °C
hafif yağmur
20 Nis Cumartesi
orta şiddetli yağmur
11,7 °C
orta şiddetli yağmur
21 Nis Pazar
hafif yağmur
9,2 °C
hafif yağmur
22 Nis Pazartesi
açık
13,9 °C
açık