Erzurum Uçak Bileti

Erzurum Uçak Bileti
Erzurum Haritası

Erzurum Uçak Biletleri

Erzurum Uçak Bileti Fiyatları

Erzurum, coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca değişik medeniyetlerin etkisinde kalmıştır. Toprakları üzerinde pek çok savaş yaşanmış, yeni devletler kurulmuş ve yıkılmıştır. Şehirde yapılan Erzurum Kongresi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin de temelleri atılmıştır. Şehir bu nedenlerle birçok tarihi yapıya ve esere ev sahipliği yapmaktadır.

Erzurum uçak bileti alımlarınız için Erzurum'a giden uçak firmaları; Türk Hava Yolları (THY), Pegasus Havayolları, AtlasGlobal, SunExpress, Anadolu Jet ve Onur Air’dır.

Erzurum Gezilecek Yerler

13. Yy’da yapıldığı tahmin edilen Çifte Minareli Medrese şehrin sembollerinden. Yapıda herhangi bir kitabe bulunmadığından hakkında kesin bilgilere ulaşılamamıştır. Ancak mimari üslubuna bakıldığında Selçuklular veya İlhanlılar döneminde yapıldığı varsayılmaktadır. Medrese Hatuniye Medresesi olarak da bilinir. Bunun nedeni medreseyi yaptıranların, Sultan Alaattin Keykubat'ın kızı Hundi Hatun veya İlhanlı hanedanlarından Padişah Hatun olabileceği düşüncesidir. Çifte Minareli Medrese’nin hemen yakınında bulunan Ulu Camii ise Anadolu’daki en eski camilerden birisidir. Saltukluların şehre bıraktığı eserlerden biri olan cami; geçirdiği onarımlarla özgün halinden uzaklaşsa da hala çokça ziyaret edilen bir yer.

Türk devletlerinin şehre bıraktıkları bir başka eser ise Saat Kulesi’dir. İç Kale Camisine minare olarak inşa edilen kule 1174 yılında Saltuklular döneminde yaptırılmıştır. Kırmızı tuğladan yapılmış olan camide Arapça bir kitabe bulunmaktadır. Üç Kümbetler şehirde bulunan en eski anıt mezarlardan. En büyüğünün Saltuklu hükümdarı Emir Saltuk’a ait olduğu bilinmektedir. Ancak diğer iki mezar hakkında ulaşılan bir bilgi yoktur.

Selçuklular zamanında yapılan Yakutiye Medresesi; burgu desenli çini işlemeleriyle Selçuklu mimarisinin inceliğini ortaya koyuyor. 1310 yılında yapılan medrese aradan geçen yüzlerce yıla rağmen ilk günkü güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Peri bacaları dendiğinde pek çoğumuzun aklına Nevşehir’deki Kapadokya bölgesi gelir. Ancak ilde de bu doğal oluşumlara rastlamak mümkün. Narman ilçesinde bulunan peri bacaları bir doğa harikası olarak görmeniz gereken yerlerden. Tortum Şelalesi ise şehrin doğal güzelliklerinden sadece bir tanesi. Dünya’nın en yüksek üçüncü şelalesi olan Tortum Şelalesi; 48 metre yükseklik ve 22 metre genişliğe sahip. Şelalenin muhteşem manzarası eşliğinde piknik yapmak için de çevrede dinlenme alanları bulunmakta.

Erzurum'a Ankara, Bursa, Antalya, Balıkesir, Adana, Bingöl, Amasya üzerinden hızlıca bilet alarak ulaşabilirsiniz.

Kış turizmi için önemli merkezlerden biri. Yapılan yatırımlarla şehir Avrupa’daki önemli kayak merkezleri arasına girmeye aday. Şehrin eteklerinde kurulduğu Palandöken Dağı her sene yerli ve yabancı turistleri konforlu tesislerinde ağırlıyor. Özellikle sömestr dönemlerinde yüksek yoğunluk yaşanan merkezde konaklamak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Şehirde bulunduğunuz sırada tatmanız gereken pek çok yöresel yemek var. Ayran aşı adı verilen çorba; yörenin en meşhurlarından. Genellikle özel günlerde yapılan çorba bakır kaseler içinde servis edilir. İçerisinde buğday, yoğurt ve küçük köftelerin bulunduğu çorba daha çok sulu bir yemeğe benzemektedir. Cağ kebabı ise kentin en tanınan lezzeti. Kebap keçi veya kuzu etinden yapılır. Önceden terbiye edilen et; yatık bir şişte odun ateşinde pişirilir. Kadayıf dolması ilin en sevilen tatlısı. İçerisine ceviz konularak kızartılan tatlının üzerine eklenen şerbet ile lezzetine lezzet katılır. Şehirde bu tatlıyı bulabileceğiniz birçok dükkan bulunmaktadır. Bunlar dışında şehirdeyken; Den köfte, lalanga, kete ve Tatar böreğini de denemelisiniz.


Erzurum - 5 Günlük Hava Tahmini
24 Nis Çarşamba
açık
9,5 °C
açık
25 Nis Perşembe
açık
6,1 °C
açık
26 Nis Cuma
açık
7,7 °C
açık
27 Nis Cumartesi
açık
9,3 °C
açık
28 Nis Pazar
hafif yağmur
11,7 °C
hafif yağmur