Erzincan Uçak Bileti

Erzincan Uçak Bileti
Erzincan Haritası

Erzincan Uçak Biletleri

Erzincan uçak bileti alımlarınızı sitemiz üzerinden yapmanız demek, en ucuz fiyatlarla bilet satın almanız demektir.

Yıllık 3,5 milyona yakın yolcuyu ağırlayabilen Erzincan Havalimanı; 1988 yılında sivil hava trafiğine açılmıştır. Günümüzde havaalanından hem askeri hem de sivil uçuşlar gerçekleştirilmeye devam etmektedir. 2011 yılından beri yolcuların yeni terminal binasından yararlandığı Erzincan Havaalanı; şehre 9 km mesafede yer alıyor. Havalimanına ulaşım servis, taksi ve dolmuşlarla sağlanıyor. 

Şehre tüm şehirlerden direkt ve ya aktarmalı uçuşlarla en ucuz bileti fiyatlarına sahip olarak seyahat edebilirsiniz. Karasal iklim özellikleri görülen şehirde; diğer Doğu Bölgesi illerine oranla daha uzun ve sıcak yaz mevsimleri yaşanmaktadır. Kenti ziyaretiniz öncesinde güncel hava durumu bilgilerine göz atarak yola çıkmanızda fayda var.

Anadolu’daki tüm şehirler gibi burada da farklı dönemlerde çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İpek yolu üzerinde bulunması şehri tarih boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi konumunda tutmuştur. M.Ö.1050’li yıllarda Hitit ve Urartu Devletleri’ne ait kalıntılar bulunsa da şehrin yaşı tam olarak bilinmemektedir. Tarihi, doğal, kültürel açılardan zengin bir coğrafyada bulunan şehirde ziyaret edilmesi gereken pek çok yer bulunmakta. Urartulardan kalma antik kent Altıntepe Ören Yeri bunların başında. Şehir merkezinden 15 km uzaklıkta bulunan antik kent içerisinde; saray, tapınak, mezarlık gibi kalıntıları barındırıyor. Kazı alanından çıkarılan eserler ve eşyalar ise Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir. Hitit – Urartu döneminden kalma bir diğer eser ise Kemah Kalesi. Dünya’daki sayılı doğal kalelerden biri olan Kemah Kalesi; ilçe merkezinin üst kısmında bulunmaktadır. 80 metrelik yüksekliğe sahip kale; 8 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Bölgede hüküm sürmüş Saltukoğlu Beyliği’nin hükümdarı Mama Hatun’un kendi adına yaptırdığı kervansaray; şehrin önemli değerlerindendir. Tarihteki güçlü kadın hükümdarlardan biri olan Mama Hatun’un türbesi de kervansaray içinde bulunmaktadır. Ayrıca kervansaray içinde hamam ve mescit de yer almaktadır. Orta Çağ Türk mimarisin en önemli eserlerinden biri sayılan yapı Tercan ilçesindedir.

İstanbul, Antalya, Adana, İzmir, Denizli, Bodrum, Samsun gibi yerler üzerinden Erzincan biletleri alarak bu şehre ulaşmanız mümkün.

Doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan şehirde Girlevik Şelalesi görmeniz gereken bir yer. Şelale etrafında piknik yapabilir ve ya çevrede bulunan lokantalarda alabalık ziyafeti çekebilirsiniz. Tabi ki kayaların üzerinden parça parça akan şelale manzarası eşliğinde. Sağlık turizminde önemli bir yere sahip olan Ekşisu kaplıcaları da burada bulunmaktadır. Su banyosu olarak kullanılan kaplıca suyu 33 derece sıcaklıktadır. Romatizma, cilt, damar sertliği ve kalp rahatsızlıklarında iyileştirici etkileri vardır. Bölgeden çıkan maden suyunun da içildiğinde bazı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

İl mutfağında hamur işleri oldukça geniş yer tutmaktadır. Sırın adı verilen yemek yufka halinde açılan hamurların; saclarda pişirilmesiyle yapılır. Pişirilen yufkaların arasına pekmez konur ve bu yufkalar rulo haline getirilerek tepsiye dizilir. Üzerlerine tekrar pekmez ve tereyağı dökülür. Erzincan ketesi de yörede çokça tüketilen bir lezzettir. Genellikle sade olarak pişirilen ketelerin tahinli ve cevizli çeşitleri de vardır. Kuru kayısıyla hazırlanan gasefe de hafif bir tatlı seçeneği olarak il mutfağında karşımıza çıkıyor.

Şehirden eliniz boş dönmek istemiyorsanız yöresel ürünler ilk seçeneğiniz olmalı. Yurtiçi uçuşlarda yanınızda kaç kilo eşya alabildiğinize mutlaka dikkat edin. Erzincan bileti alırken eşya sınırına mutlaka bakın. El işi bakır ürünleri şehirde sıkça görebilirsiniz. Süs eşyaları, tepsiler, vazolar güzel hediyelik seçenekleri olabilir. Nefis Erzincan tulumu ve tava leblebisi de mutlaka almanız gereken lezzetler. 

Erzincan - 5 Günlük Hava Tahmini
15 Şub Cuma
hafif kar yağışlı
0 °C
hafif kar yağışlı
16 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
-1,9 °C
hafif kar yağışlı
17 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
-5,4 °C
hafif kar yağışlı
18 Şub Pazartesi
açık
-1,8 °C
açık
19 Şub Salı
hafif kar yağışlı
-2,9 °C
hafif kar yağışlı