Elazığ Uçak Bileti

Elazığ Uçak Bileti
Elazığ Haritası

Elazığ Uçak Biletleri

Elazığ uçak bileti mi arıyorsunuz? En ucuz bilet fiyatları ile bilet satan firmalar arasından seçimini yap!

1940 yılında askeri uçuşlar için hizmete sokulan Elazığ Havalimanı; 1960 yılı itibariyle de sivil uçuşlara açılmıştır. İç ve dış hat uçuşların gerçekleştirilebildiği havaalanı; şehir merkezine 12 km mesafededir. Alana ulaşım otobüs, servis ve taksilerle sağlanmaktadır. Ayrıca alanda araç kiralama hizmeti sunan ofisler de bulunmaktadır. 

2012 yılında tamamlanan yenileme ve geliştirme çalışmaları;  artan yolcu yoğunluğu nedeniyle terminal ve pistlerin iyileştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çünkü Elazığ Havalimanı Tunceli şehrine de hizmet vermektedir. Şu an için havalimanı bulunmayan Tunceli’ye Elazığ Havaalanından kalkan özel servislerle ulaşabilirsiniz. Havalimanına 160 km uzaklıkta bulunan şehre yolculuk birkaç saat içinde tamamlanmaktadır. 

Karasal iklimin hakim olduğu bir şehirdir. Bu nedenle kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak yaşanır. Ancak il çevresinde bulunan baraj gölleri iklim özelliklerinde ufak değişikliklere neden olmaktadır. Ziyaretinizde konaklamak için değişik seçenekler mevcut. İlde yer alan oteller arasında beş yıldızlı ve butik otel seçenekleri de bulunmakta.

Şehir içi ulaşımda kara taşıtlarının oranı büyük olsa da; Keban Barajı üzerinde işleyen feribotlarla da ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçe belediyeleri tarafından işletilen hatlar şöyle; Elazığ- Pertek, Elazığ- Çemişgezek ve Elazığ- Ağın. Üzüm bağları ve meyve bahçelerinin geniş yer tuttuğu Tunceli; bu bakımdan bölge için önemli bir kaynak ve ticaret merkezi. Taze meyvelerden satın almak için en iyi adres ise Kent Çarşısı.

İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adana ve Balıkesir gibi lokasyonlar üzerinden şehre uçabilirsiniz.

M.Ö. 20. Y.y.’da kurulan Harput kenti içinde yer alan il, uzun yıllar Harput adıyla anılmıştır. Günümüz Türkçesi’nde Harput, taş kale anlamını taşmaktadır. İlde antik kent Harput’un kalıntıları da bulunmaktadır. Urartular tarafından inşa edilen Harput Kalesi şehirde görülmesi gereken yerlerden. Halk arasında Süt Kalesi olarak da bilinen kaleye böyle denmesinin sebebi; yapımında kullanılan harca su yerine süt katılmış olması. Kalenin yapıldığı dönemlerde yaşanan su kıtlığından dolayı bu şekilde yapıldığı düşünülmektedir. İl toprakları içinde gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler; Arkeoloji Müzesi’nde tarih meraklılarının ilgisine sunulmaktadır. Müzede daha çok Keban Barajının inşası sırasında yapılan kazılardan elde edilen arkeolojik eserler bulunmaktadır. Kentin en eski camisi Ulu Camii’dir. Artuklular tarafından yaptırıldığı bilinen camide; İran, Selçuklu ve Anadolu mimari özellikleri görülmektedir.

Doğal güzellikleri ile de dikkat çeken şehirde uğramanız gereken birçok nokta var. Şehirde bulunan Hazar Gölü Türkiye’deki en derin göllerden biridir. Gölde aynalısazan ve karabalık avı yapabilir, göl çevresinde bulunan kamp ve dinlenme tesislerinde zaman geçirebilirsiniz. Buzluk mağarası; yaz aylarında da içerisinde bulunan buz sarkıtları nedeniyle bu ismi almıştır. Mağara ilin merkezine 11 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Harput köftesi şehrin en meşhur yemeklerinden. Genelde alışık olduğumuz köftelerden biraz farklı çünkü içinde et olmadan hazırlanıyor. Bulgur, salça, soğan ve reyhan köftenin ana malzemeleri. Et yemekten hoşlanmayanlar için sağlıklı ve leziz bir yemek seçeneği. Et severler içinse kaburga dolması sofralarda yerini alıyor şehirde. Yemeği tatlıyla sonlandırmak içinse pestil kavurması tercih edilebilir. Bu lezzetler dışında kara kavurma, ayranlı çorba, peynirli ekmek denemeniz gerekenler arasında.

Elazığ - 5 Günlük Hava Tahmini
15 Şub Cuma
açık
2 °C
açık
16 Şub Cumartesi
hafif kar yağışlı
3,6 °C
hafif kar yağışlı
17 Şub Pazar
açık
4 °C
açık
18 Şub Pazartesi
açık
5,5 °C
açık
19 Şub Salı
kar yağışlı
3,7 °C
kar yağışlı