Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır Uçak Bileti
Diyarbakır Haritası

Diyarbakır Uçak Biletleri

Diyarbakır Uçak Bileti Fiyatları

Diyarbakır uçak bileti ile gerçekleştirdiğiniz yolculuğunuzun yorgunluğunu şehirde bulunan otellerde konaklayarak atabilirsiniz. Ortalama fiyatlarla misafirlerini ağırlayan oteller arasında kablosuz internet bağlantısını ücretsiz sağlayan oteller de mevcut.

Diyarbakır Havaalanına Ulaşım

Ankara ve İstanbul’dan gerçekleşen direkt uçuşlarda ilk durağınız; şehir merkezinin sadece 6 km uzağında bulunan Diyarbakır Havaalanı. Havalimanına ulaşım otobüs, servis ve taksiler aracılığı ile kolayca sağlanmakta. 1952 yılından beri açık olan Diyarbakır Havalimanı askeri ve sivil uçuşlara olanak tanımaktadır. İç ve dış hat uçuşların gerçekleştirilebildiği havaalanına diğer şehirlerden aktarmalı uçuşlar ile en uygun uçak bileti sahibi olarak ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Anadolu ve Mezopotamya arasında bir geçiş yolu konumunda bulunan şehir; tarih boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve farklı devletlerin hükmü altına girmiştir. Asurlular, Persler, Bizanslılar ve Osmanlı şehre ayak izi bırakmış medeniyetlerdendir. İl, bu nedenle sayısız tarihi esere ve kültürel kalıntıya sahiptir.

Şehrin simgesi durumundaki surlar, Dünya’nın en eski surları arasındadır. M.S. 346 yılında yapıldığı bilinen şehir surlarına kuş bakışı bakıldığında kalkan balığını andıran bir şekil görülmektedir. Dünya’da büyüklüğü ve yüksekliği ile ilk sırada bulunan surlar, uzunluk bakımından ise Çin Seddi’nden sonra ikinci sırada yer almaktadır.  İpek yolu üzerinde bulunan kent her zaman önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Surların inşa ediliş amacı ticaretin yoğun olarak yapıldığı kente giriş ve çıkışların kontrol altında tutulmasıdır.

Kaleler, camiler ve kiliseler şehirde bulunan diğer tarihi ve kültürel eserler. İlde bulunduğunuz sürede ziyaret edebileceğiniz bu yerleri şöyle sıralayabiliriz.  Asur Kalesi, Ulu Camii, Nebi Camii ve Parlı Safa Camii, Latifiye Medresesi, Mar Petyun Keldani Kilisesi, Surp Giragos Ermeni Kilisesi ve Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi.

Ticaret şehirlerinin hepsinde karşımıza çıkan hanlar burada da bulunmakta. Sülüklü Han, Hasan Paşa Hanı, Deliller Hanı, Yeni Han görmenizi önerdiğimiz yerler arasında. İlde geleneksel ürünleri kolayca ve çokça bulabileceğiniz yer ise Sipahiler Çarşısı. Çarşı Ulu Camii’nin hemen arkasında bulunuyor.

Online Diyarbakır Uçak Bileti

İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bursa ve Samsun gibi illerden gün içerisinde sürekli Diyarbakır uçak seferleri düzenlenmektedir.

İlde kahvaltı için uğramanız gereken yer tarihi Hasan Paşa Hanı. Handa yan yana sıralanan pek çok dükkan en iyi kahvaltılık malzemelerle müşterilerini ağırlıyor. Doğu Bölgelerinde bulunan illerin çoğunda olduğu gibi il mutfağı da kebaplar yönünden oldukça zengin. Şehirde gelişmiş bir ocakbaşı kültürü mevcut. Ocakbaşı lokantalarında özellikle başta koyun eti olmak üzere her türlü et ve sakatat ürününü bulabilirsiniz. Sakatat severler için şehirde ayrıca çok iyi kelle paça pişiren yerler de var. Bu mekanlarda işkembe çorbası ve bumbar dolmasının da tadına bakabilirsiniz. Yanında acı biberle sunulan kuzu ciğerini de ilde hemen her lokantada bulmanız mümkün. Tatlıya sıra geldiğinde ise tercihiniz burma kadayıftan yana olmalı. Kızartılmış bir ürün olmasına rağmen yenildiğinde mideye ağır gelmeyen tatlı şehrin en güzel lezzetlerinden. Eğer mevsiminde bulunuyorsanız enfes Diyarbakır karpuzlarını tatmadan şehirden ayrılmamalısınız.

Sert bir kara iklimi etki gösterir. Yazların çok sıcak geçtiği şehirde kışlar Doğu Bölgesi’ndeki diğer şehirlere göre çok soğuk geçmez. Buna neden Güneydoğu Toroslarının bölgeye doğru esen sert kuzey rüzgarlarını kesmesidir.


Diyarbakır - 5 Günlük Hava Tahmini
18 Nis Perşembe
kapalı
10 °C
kapalı
19 Nis Cuma
hafif yağmur
11,5 °C
hafif yağmur
20 Nis Cumartesi
orta şiddetli yağmur
13,4 °C
orta şiddetli yağmur
21 Nis Pazar
şiddetli yağmur
11,7 °C
şiddetli yağmur
22 Nis Pazartesi
hafif yağmur
15,2 °C
hafif yağmur