Çanakkale Uçak Bileti

Çanakkale Uçak Bileti
Çanakkale Haritası

Çanakkale Uçak Biletleri

Çanakkale uçak bileti alımlarınızı sitemiz üzerinden yapabilirsiniz. 2008 yılında yapılan yenileme ve genişletme çalışmalarının tamamlanmasıyla Çanakkale Havaalanı; ulusal ve uluslararası uçuşlar için hizmet vermeye başlamıştır. 1995 yılında açılan havalimanı sivil ve askeri amaçla kullanılmaktadır. Çanakkale Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs, servis ve taksilerle kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. 

50 araçlık bir otoparkın da bulunduğu alandan; araç kiralama yapmanız da mümkün. VIP salonuna sahip olan havaalanı 1200 metrekarelik terminal binasında yolcularına hizmet sunmaktadır. 

Dünya’da iki kıtada birden toprağı bulunan ender şehirlerden biridir.  Asya ve Avrupa kıtalarını ayıran Çanakkale Boğazı’nın iki kıyısına kurulmuştur. Şehir aynı zamanda hem Ege hem de Marmara bölgesinde topraklara sahiptir. Antik Çağ’dan beri yaşam alanı olan şehir Troya Antik Kenti’nin kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır. Merkezden 30 km uzakta bulunan Antik Kent; Truva Atı ile tanınmaktadır. Tarihi Truva Savaşları’nda kente hediye olarak sunulan ve aslında stratejik bir hamle olarak kullanılan tahta at; içine yerleştirilen askerler ile kentin kuşatılmasında önemli rol oynamıştır. Antik Kent girişine 1974 yılında marangoz Ahmet Karadeniz tarafından inşa edilen ve savaşı simgeleyen bir tahta at bulunmaktadır. Yakın tarihte bakım ve onarımdan geçirilen bu at ziyaretçileri ağırlamaya devam etmektedir. Bu savaşı konu edinen Hollywood filmi Truva’da kullanılan tahta at ise Çanakkale şehrine hediye edilmiş ve 2004 yılından beri Kordonboyu’nda sergilenmektedir. 

Birinci Dünya Savaşı’nda Mustafa Kemal yönetimindeki orduların büyük başarı gösterdiği bir cephe aynı zamanda bu şehrimiz. Düşman ilerleyişini durdurup, İstanbul’un kuşatma altına alınmasını engelleyen askerler; savaşın seyrini değiştirerek düşman kuvvetlerini ağır bozguna uğratmışlardır. Kahraman askerler anısına yapılan Çanakkale Şehitleri Anıtı şehirde ilk uğramanız gereken yer. Gelibolu Yarımadası’nın Morto Koyu’nda Hisarlık Tepe üzerinde bulunuyor anıt. Savaşta şehit düşen 253 bin Türk askeri anısına yapılan anıtı ziyaretiniz sonrası çatışma yaşanan siperlere de uğrayabilirsiniz. Şehrin hemen her noktasında savaştan kalma izler görmeniz mümkün. İrili ufaklı pek çok müzede savaş döneminden kalma günlük eşyalara, silahlara, anı eşyalarına yakından bakabilirsiniz. 

İl, tarihte önemli bir yere sahip ancak sahip oldukları sadece tarihle sınırlı değil. Doğal güzellikleri ve kumsallarıyla aynı zamanda çokça tercih edilen bir tatil noktası. En uygun biletler ile ulaşımın çok kolay sağlandığı şehir; Ege ve Marmara Denizi boyunca uzanan sahillere sahip. Kışları çok sert geçmediği şehir yaz boyunca sıcak ve rüzgarlıdır. Assos, Biga, Bozcaada ve Gökçeada ilde tatilinizi keyifle geçirebileceğiniz yerler. Dünya’nın en temiz havasına sahip Kaz Dağları’nın bir bölümü de burada yer alıyor. Bölgede bulunan pansiyon ve otellerden bütçenize en uygun olanını seçerek; harika bir doğa tatili geçirebilirsiniz. Ayrıca Afrodit Kaplıcaları da şifalı sularıyla sağlık turizminde hizmet veren bir nokta.

İlde gezebileceğiniz diğer yerler işe şöyle sıralanmakta. Türkülerde de adı geçen Aynalı Çarşı, Arkeoloji Müzesi, Saat Kulesi, Çimenlik Kalesi ve Tarihi Yalı Hanı. 

Ziyaretiniz sırasında mevsimine göre doğal birçok ürünü tatmayı ihmal etmemelisiniz. Koyun ve ya keçi sütünden yapılan Ezine peyniri, Bozcaada’da yetişen Çavuş üzümü ve Çanakkale domatesi bu lezzetlerden birkaçı. Ayrıca deniz kenarında kurulu bir kent olan Çanakkale leziz deniz ürünleriyle de öne çıkıyor. Sardalye balığı özellikle denemeniz gereken tatlardan.