Bingöl Uçak Bileti

Bingöl Uçak Bileti
Bingöl Haritası

Bingöl Uçak Biletleri

Bingöl uçak bileti mi arıyorsunuz, NeredenNereye.com sizin için en doğru adres. İç hat uçuşların en ucuz bilet fiyatlarıyla gerçekleştirildiği Bingöl Havalimanı 2013 yılında hizmete giren yeni bir havaalanıdır. VIP salonu da bulunan havalimanı şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Bingöl Havaalanı'na ulaşım toplu taşıma ve taksiler aracılığıyla sağlanmaktadır.

En uygun bilete sahip olarak ulaşabileceğiniz il; adını bölgede bulunan Bingöl Dağı’ndan almıştır. Şehir bu adı almadan önce Çapakçur adını taşımaktaydı. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan şehir, yükseltinin fazla olduğu bir yerdir. Bu nedenle yazları çok sıcak ve kışları çok soğuk olarak geçirmektedir. 

Şehir Kanuni Sultan Süleyman döneminde İran’a karşı yürütülen mücadelelerde Osmanlı ordusu tarafından bir üs olarak kullanılmıştır. Anadolu’da düşman işgali altına girmeyen bölgelerden birisi olan şehirde şimdiye kadar herhangi bir antik şehir kalıntısına rastlanmamıştır. Bunun nedeni hakimiyeti altında bulunduğu beyliklerin bu bölgeyi genellikle otlak olarak tutmaları olarak gösterilmektedir.

Yaylarıyla meşhur bir ildir. Bingöl yaylası, Şerafettin yaylası, Çötele ( Çotla ) yaylası, Hırhal ve Çavreş yaylası başlıcalarıdır. Geniş yaylalar havyacılık yapmaya müsaittir. Bu nedenle şehirde hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır. Ayrıca bu yaylalarda yapılan bal; lezzetiyle tüm ülkede aranan bir tattır.

Yüzen adalar ilde rastlayabileceğiniz ender bir doğal güzelliktir. Solhan ilçesinde yaşayan halk tarafından keşfedilen adalar bir krater gölü içerisinde serbest haldedirler. Gölün etrafı dağ ve tepelerle kaplı olsa da; göle ulaşım için stabilize yol mevcuttur. Tatlı ve berrak bir suya sahip olan göl; devam eden akıntılarla beslenmektedir. Göl üzerindeki adalarda ve gölün çevresinde farklı türden bitkiler bulunmaktadır. Yöre halkının ve şehirde bulunan turistlerin uğrak yeri olan göldeki adaların üzerine çıkıldığında; adacıklar tıpkı bir sal gibi hareket ettirilebilmektedir. 

Bingöl'den İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Samsun, Hatay ve Kayseri'ye uçak bileti satın alabilirsiniz.

Kiğı Camisi ve Kalesi ile Kral Kızı Kalesi ( halk arasındaki adıyla Dana Hini )  ilde görebileceğiniz yerler arasında. Yöresel ürünlerle ilgiliyseniz şehirde basit tezgahlarda el işçiliği ile üretilen kilimlere mutlaka bakmalısınız. Üzerindeki şekillerde genellikle hayvan resimleri, simetrik şekiller ve değişik süslemeler kullanılan kilimlerden zevkinize uygun olanını seçebilirsiniz. Örgücülük ticari uğraş olarak ilde ön plana çıkmaktadır. Yörede yaşayan insanların büyük bir kısmı geçimlerini örgücülük ve işlemecilik gibi uğraşlarla sağlamakta. El işi çoraplar ve eldivenleri kendinize ve ya sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz. Yörede yapılan dut pekmezi ve Bingöl balını da alışveriş listenize eklemeyi unutmayın.

Bingöl'e giden uçak firmaları; Türk Hava Yolları (THY), Pegasus, Atlas Jet, Sun Express, Anadolu Jet ve Onur Air’dır. 

Un ve yoğurt yöre mutfağında geniş bir yer tutmaktadır. İlde bulunduğunuz sürede enteresan isimlere sahip pek çok yöresel yemeği tatma şansına sahip olabilirsiniz. Mastuva; ayran, pirinç ve tereyağından oluşan bir yemek. Malzemelerin hepsi katı hale gelene kadar kaynatılıyor. Ve piştikten sonra üzerine yoğurt ve kızdırılmış biberli tereyağı dökülerek servis ediliyor. Sorina Pel, Tutmaç Çorbası, Keledoş ve Dolanger; bunlar da şehre has diğer lezzetler. Bu yemeklerin üzerine canınız tatlı yemek isterse de Zerde iyi bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor. 

Bingöl - 5 Günlük Hava Tahmini
17 Şub Pazar
açık
1 °C
açık
18 Şub Pazartesi
açık
0,7 °C
açık
19 Şub Salı
açık
0,4 °C
açık
20 Şub Çarşamba
açık
1 °C
açık
21 Şub Perşembe
açık
2,5 °C
açık