Balıkesir Uçak Bileti

Balıkesir Uçak Bileti
Balıkesir Haritası

Balıkesir Uçak Biletleri

Balıkesir uçak bileti alarak uçuşunuzu gerçekleştirdiğinizde şehirde ulaşabileceğiniz iki havalimanı var. Merkez Havalimanı ve Koca Seyit Havaalanı. Koca Seyit Havalimanı 1997 yılında hizmete açılmış ve 2008 yılında genişletme ve büyütme çalışmaları yapılarak yenilenmiştir. Böylece modern bir görünüme kavuşmuştur. Merkez Havaalanı 2001 yılında sivil uçuşlara kapatılmışsa da 2007 yılında tekrar faaliyete geçmiştir. İki havalimanı da iç hat uçuşlarda hizmet verebilirken;  Koca Seyit havaalanı dış hat uçuşlarına da açıktır.

Şehir merkezine 5,5 km uzaklıkta bulunan Merkez Havalimanına ulaşım otobüs ve taksilerle sağlanabilmektedir.  Koca Seyit Havalimanı ise Burhaniye’ye 6, Edremit’e 8 ve il merkezine 80 km uzaklıkta konumlanmıştır.

İl toprakları hem Marmara hem de Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Ve bölgelere adını veren her iki denize de kıyısı vardır. Özellikle yakınlığı nedeniyle Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar tarafından çokça tercih edilen tatil yörelerine sahiptir. Tabi ki yurdun diğer bölgelerinden yerli turistleri ağırladığı gibi yabancı turistleri de ağırlamaktadır.

Öncelikle tarihi ve kültürel yerlerden başlayarak şöyle sıralayalım. İl, Antik Çağlardan beri yerleşimin olduğu bir bölge. Bizanslar, Selçuklular ve Osmanlılar şehre sahip olan devletlerden. Şehrin isminin nereden geldiği konusunda değişik rivayetler bulunsa da; bölge geçmişte Karesi olarak bilinmekteydi ve 1926 yılında değiştirilene kadar şehrin adı buydu. Antandros Antik Kenti, Agios Yannis Kilisesi, Kurşunlu Camii ziyaret edebileceğiniz yerler arasında. Sıdıka Erke Edremit Etnografya Müzesi ise Edremit’in 18. Ve 19. yy ev gelenekleri ile ilgili eserleri inceleyebileceğiniz gibi Kuvay-i Milliye odasında da Kurtuluş Savaşı dönemiyle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Şehirde bulunan kaplıcaları ile sağlık turizminde de tercih edilen noktalardan. Ucuz bilet ile ulaşabileceğiniz şehirde Pamukçu, Susurluk, Hisaralan, Gönen, Derman ve Güre Kaplıcaları’nda termal sularda yüzebilir ve şifalı olduğu söylenen doğal mineralli sulardan içebilirsiniz.

Mavi bayraklı Burhaniye-Ören plajı ve pek çok plajı ile de yaz aylarında denize girmek isteyen tatilcileri ağırlayan il; kamp alanları ve doğal güzellikleri ile keyifli zaman geçirebileceğiniz bir şehir. İl, Akdeniz ve Ege ikliminin özelliklerini taşımaktadır. Antik çağlarda 1001 rüzgarlar vadisi olarak adlandırılan yöre çevresinde bulunan dağların jeolojik konumu nedeniyle meltem, imbat ve poyraz rüzgarlarının çokça estiği bir bölgedir. Bu durumun yarattığı hava dolaşımı, sağlıklı ve temiz bir havaya sahip olmasına neden olmaktadır. Dünya’da Alp Dağları ile birlikte oksijen oranı yüksek ender yerlerden birisidir.

Şehirde yiyebileceğiniz yöresel birçok yemek bulunmakta. İçine tavuk didilerek haşlanmış nohutla yapılan Balıkesir mantısı bunlardan biri. Alışık olduğumuz Kayseri mantısından daha büyük olarak hazırlanan bu mantıda kıyma kullanılmıyor. Tuzsuz peynirle yapılan bir çeşit tatlı Hoşmerim de listenizde mutlaka olmalı. Bu yemekler dışında Balıkesir kaymaklısı, keşkek, mürdükaşı, kuna, kapaktan çıkma ve papalina ( hamsiye benzeyen bir balık cinsi ) da tercih edebileceğiniz lezzetler.

Tatil yöresi olan il, oteller bakımından zengin bir yer. Her mevsim bütçenize uygun konaklama seçenekleri mevcut. İsterseniz pansiyonlar ve ya beş yıldızlı otellerde yerinizi ayırtabilirsiniz. Yaz dönemimde yaşanacak yoğunluğu göz önünde tutarak; şehir ziyaretiniz yaz sezonunda olacaksa otel rezervasyonunuzu erkenden yaptırmanız gerekebilir.