Amasya Uçak Bileti

Amasya Uçak Bileti
Amasya Haritası

Amasya Uçak Biletleri

Amasya Uçak Bileti Fiyatları

Amasya uçak bileti fiyatlarıyla gerçekleştirebileceğiniz uçuşlarınızda ilk durağınız Merzifon Havalimanı. 2008 yılında sivil havacılığın da kullanımına açılan havaalanı önceleri sadece askeri havacılık faaliyetlerinde kullanılmaktaydı. Yapılan düzenlemeler ve yeni eklenen terminal binaları ile havalimanı modern bir görünüm kazanmıştır.

Orta Karadeniz’de bulunan bir ilimizdir. Eski kayıtlarda yazılış olarak farklar görülse de; şehrin bilinen en eski adı Amasya’dır ve günümüze kadar söylenişinde bir değişiklik olmadan aynı şekilde kullanılmıştır.  

Merzifon ilçesine 6 km, il merkezine 45 km uzaklıkta bulunan havaalanına ulaşım taksi ve servisler aracılığıyla sağlanıyor. Yıllık 120 bin yolcu kapasitesine sahip terminal binası 1200 metrekare bir alana yayılmış durumda. Çorum’da bir havaalanı bulunmadığından Amasya bileti alan yolcular Merzifon havalimanına yakınlığı nedeniyle bu şehre de kolayca ulaşım sağlayabilmekteler.

Amasya Hakkında

Merzifon Hristiyanlığın ortaya çıkışında ve gelişmesinde önemli rol oynayan Yedi Kilise’nin kurulduğu bir alan. Bölge Malazgirt Zaferi’nden sonra Türk egemenliği altına girmiştir. İlde 19 farklı devletin yaşadığı bilinmektedir. Bu devletlerden biri olan Roma İmparatorluğu’ndan kalma birçok kale, köprü ve su kanalı bulunmaktadır.

Amasya'ya Antalya, Ağrı, Adana, Diyarbakır, İzmir, İstanbul gibi illerden hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Anadolu’daki en eski yerleşim yerleri arasında yer alan il, Osmanlı Devleti için de önemli bir şehirdi. Padişahlık da yapmış olan pek çok şehzade bu ilde dünyaya gelmiş ve yöneticilik tecrübelerini şehirde valilik görevinde bulundukları sıralarda geliştirmişlerdi. Yavuz Sultan Selim ve İstanbul’un fethini gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmet de ilde valilik yaptıktan sonra tahta geçen padişahlardandır.

Milli mücadele döneminde de il, önemli bir yere sahiptir. Samsun’da başlayan Kurtuluş Savaşı tüm dünyaya Amasya Genelgesi ile ilan edilmiştir. İl tarihi ile ilgili detaylı bilgileri öğrenebileceğiniz müzelerde tarih ve kültürle iç içe keyifli zaman geçirebilirsiniz. Şehirde bulunan Amasya Müzesi, Hazeranlar Konağı Müze Ev ve Minyatür Müzesi ziyaretleriniz için sizleri bekliyor.

Şehir de hem karasal hem de karadeniz iklimi özellikleri görülmektedir. Ancak yazları karasal iklim kadar kurak geçmemekle birlikte karadeniz iklimi kadar yağışlı da değildir. Kışlar ise karadeniz iklimi kadar ılıman olmadığı gibi karasal iklim kadar da sert geçmemektedir. Yine de şehre ziyaretinizi gerçekleştireceğiniz tarihlerde hava durumu bilgilerini inceleyip ona göre tedbir almanızda fayda var.

Online Amasya Uçak Bileti

En uygun bilet fiyatlarıyla ulaşabildiğiniz il, kurulduğu Yeşilırmak Vadisi üzerinde pek çok doğal güzelliğe sahip. Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Borabay Gölü, Terziköy Kaplıcası ve Aynalı Mağara mutlaka uğramanız gereken noktalar. Harşena Dağı’nda bulunan Amasya Kalesi ve günümüze pek azı ulaşabilmiş Pontuslar tarafından yapılan kral kaya mezarları da şehirde görebileceğiniz güzelliklerden sadece ikisi.

Şehre geldiğinizde tatmanız gereken yöresel lezzetler elbette mevcut. Bunlardan en meşhuru Amasya Çöreğidir. İçinde haşhaş ve ceviz bulunan bu çörek mayalı hamurdan yapılmaktadır. Keşkek, bakla dolması, patlıcan çullaması ve şıngır kebabı da listenizde yer edinmesi gereken tatlar. Bu yemekleri nehir boyunca sıralanan tarihi konakların restoran kısımlarında yiyebilirsiniz. Ülkemizde sadece Amasya yöresinde yetiştiği için Amasya elması adıyla bilinen açık kırmızı renkli, küçük ve tatlı elmaları ziyaretiniz boyunca bolca yemenizi ve dönüş yolunda taşıma imkanınız varsa yanınızda getirmenizi de tavsiye ederiz. Sert ve dayanıklı yapısı sayesinde elmalarınızı zarar görmeden taşımanız mümkün.

 

Amasya - 5 Günlük Hava Tahmini
23 Şub Cumartesi
hafif yağmur
8 °C
hafif yağmur
24 Şub Pazar
hafif kar yağışlı
4,4 °C
hafif kar yağışlı
25 Şub Pazartesi
hafif kar yağışlı
2,9 °C
hafif kar yağışlı
26 Şub Salı
hafif kar yağışlı
2,5 °C
hafif kar yağışlı
27 Şub Çarşamba
hafif kar yağışlı
1,9 °C
hafif kar yağışlı