Ağrı Uçak Bileti

Ağrı Uçak Bileti
Ağrı Haritası

Ağrı Uçak Biletleri

Ağrı uçak bileti satın almak için en doğru adrestesiniz. Seferleri, firmaları ve bilet fiyatlarını sorgulayarak satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ağrı havalimanı 1997 yılında hizmete açıldığında geniş gövdeli uçakların iniş ve kalkışına uygun olmayan ve mevsimsel koşullardan dolayı sağlıklı ulaşım sağlanamayan bir pistti. Bu nedenle 2009 yılında havalimanında kapsamlı bir tadilat ve yenileme yapılarak olumsuz özelliklerinden kurtulmuştur. Çalışmaların ilk aşaması 2011 yılında tamamlanmış ve pist yeniden hizmet vermeye başlamıştır. İstanbul’dan 7 ve Ankara’dan 7 olmak üzere haftada toplam 14 karşılıklı seferle şehre ulaşmak mümkün. 

Diğer şehirlerden de ucuz bilet alarak aktarmalı uçuşlar ile şehre seyahat edebilirsiniz.  Şehir merkezine 8,5 km uzaklıkta konumlanan havaalanına ulaşım belediye otobüsleri, taksi ve servislerle sağlanıyor.

Türkiye’nin doğusunda en uç noktada yer alır. Bu konumu nedeniyle tarihte Orta Asya’dan göçen kavimler için Anadolu’ya geçiş kapısı olmuştur. Bu nedenle köklü bir medeniyetin izine rastlamak mümkün değildir. Ancak şehir; geçmişinde irili ufaklı pek çok devletin egemenliği altında bulunmuştur. En ucuz bilet fiyatlarıyla Ağrı seyahatinizi gerçekleştirerek, bu devletlerden kalma tarihi eserleri görme şansını yakalayabilirsiniz. İnşası 100 yıl gibi bir sürede tamamlanan İshak Paşa sarayı ilde ilk görmeniz gereken yerlerden. Aslen külliye olarak inşa edilen saray Topkapı Sarayı’ndan sonra ikinci teşkilatlı saray olarak kabul edilir. Saray bünyesinde cami, türbe, medrese, aşevi, haremlik ve selamlık daireleri, merasim ile eğlence dairesini barındırır. 

Ağrı ziyaretiniz sırasında görmeniz gereken diğer yerler şöyle sıralanabilir.

Doğu Beyazıt Kalesi: Kayalıklar üzerine inşa edilen kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda kalede Urartu dönemine ait kalıntıların bulunduğu tespit edilmiştir.

Meya Mağaraları: Kayalara oyulan pek çok mağaradan oluşan bölgede tapınaklar, ibadethaneler, barınma yerleri ve değişik boyutlarda odalar yer almaktadır. Günbuldu Köyü’nde yer alan Meya Mağaraları Diyadin’in 12 km batısında bulunmaktadır.

Nuh’un Gemisi: Efsaneye göre büyük tufandan kurtulan Nuh Peygamber’in gemisi bir dağın tepesine yerleşmiştir. İnanışa göre bu dağ Ağrı Dağı’dır. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Nuh’un Gemisi siluet şeklinde bir kalıntı olarak; Ağrı Dağı’nın güney tarafındaki Üzengili ve Telçeker köyleri arasında yer almaktadır.

Ağrı’da göreceğiniz ve gezeceğiniz yerler bu kadar değil elbette. Beyazıt Eski Camii, Toprakkale ve Girik Tepe Antik kentleri ile Dünya’daki en büyük ikinci meteor çukurunu Ağrı’da görebilirsiniz.  

Dağcılık ile uğraşıyorsanız Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan Ağrı dağına tırmanış gerçekleştirmek de iyi bir seçenek. Ancak bunun için yetkili makamlardan tırmanış izinlerinizi almayı ihmal etmemelisiniz. Bunun için yapmanız gereken Doğubeyazıt Kaymakamlığı’na başvuruda bulunmanız. Tırmanış izni için tüm yönlendirmeler kaymakamlık tarafından sizlere sunulacaktır.

Abdigor Köftesi yörenin en meşhur yemeği. İçli köfteye benzetebileceğiniz bu yemeğin özelliği; köftelerin yapıldığı yağsız, sinirsiz ve kemiksiz sığır etinin tokmak ile taş bir havanda dövülmesi. Böylece et hamur haline getirilerek diğer malzemelerle yoğruluyor ve pişirildikten sonra pilav üzerinde servis ediliyor. Gosteberg et, selekeli ( sac kavurma ), hengel ve murtuğa da tadabileceğiniz diğer yöresel lezzetler. Bunlar dışında isimleri kulaklara tanıdık gelen kete, ayranaşı, kuymak ve erişteyi de tatmanız gerekenler listenize ekleyebilirsiniz. Balık Gölü’nden tutulan kırmızı pullu kızıl alabalık da tatmadan dönmemeniz gereken bir lezzet. 

Ağrı - 5 Günlük Hava Tahmini
20 Nis Cumartesi
kar yağışlı
5,7 °C
kar yağışlı
21 Nis Pazar
kar yağışlı
1,5 °C
kar yağışlı
22 Nis Pazartesi
kar yağışlı
0,5 °C
kar yağışlı
23 Nis Salı
kar yağışlı
1,1 °C
kar yağışlı
24 Nis Çarşamba
az bulutlu
3,1 °C
az bulutlu