Adıyaman Uçak Bileti

Adıyaman Uçak Bileti
Adıyaman Haritası

Adıyaman Uçak Biletleri

Adıyaman uçak bileti mi arıyorsunuz? En ucuz bilet fiyatları ile bilet satan firmalar arasından seçimini yap!

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olan il; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Diyarbakır illerine komşu olan şehre havayolu ile ulaşım Adıyaman Havaalanı’ndan sağlanmaktadır. 

Şuan için yalnızca iç hat hava trafiğine açık bulunan havalimanı yıllık 1 milyon yolcu kapasitesindedir. 1998 yılında hizmete açılan havaalanına haftada 14’ü İstanbul ve 14’ü Ankara’dan olmak üzere 28 sefer gerçekleştirilmektedir. En ucuz bilete sahip olarak Adıyaman Havaalanına inişinizi gerçekleştirdikten sonra şehir merkezine ulaşımınızı uçak firmalarının servisleri ile kolayca sağlayabilirsiniz. Terminalde ayrıca araç kiralama hizmeti de sunulmaktadır. Bu şehirden diğer şehirlere ve diğer şehirlerden Adıyaman’a havayolu ile ulaşımınızı aktarmalı uçuşlar ile gerçekleştirebilirsiniz. 

1954 yılına kadar Malatya ilinin bir ilçesi olan Adıyaman bu tarihten sonra şehirden ayrılarak il haline gelmiştir. Geçmişi M.Ö. 40.000 yılına kadar dayanan şehirde Asurlar  ve Hititler başta olmak üzere tarih boyunca farklı devletler hüküm sürmüştür. Şehrin sembolü; Nemrut Dağı’nın zirvesinde bulunan ve Kommagene Krallığı’ndan kalan taş heykellerdir. Bu heykeller Kommagene kralı Antiochus Theos tarafından yaptırılmıştır. Heykeller taş oyması olarak yapılmıştır; Yunan ve Pers tanrılarının şekillerinden oluşmaktadır.  Ayrıca zirvede kralın mezar/tapınağı da bulunmaktadır. Heykellerin diziliş şeklinin bir anlam taşıyıp taşımadığı bilinmemekle birlikte bu dizilişe Hiyerotesyon adı verilmiştir. 

Şehir içi ulaşımda minibüs ve taksiler etkin olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Atatürk Baraj gölü üzerinde işleyen feribotlar ile de ulaşım sağlamanız mümkün. İl, iklimi coğrafi etkilerle farklı kesimlerde değişiklik gösterse de genelde yazlar yüksek sıcaklıklarla ve kışlar bol yağışlı geçer. Bu nedenle şehirde bulunmak için en uygun dönem Mayıs – Eylül arasıdır. Yine de ziyaretinizin gerçekleşeceği zamanda hava durumu bilgilerine göz atıp tedbirlerinizi almanızda fayda var.

Şehirde ziyaret seçeneğiniz sadece Nemrut Dağı kalıntıları ile sınırlı değil. Arsameia Ören Yeri, Yeni Kale, Derik Kalesi, Cendere Köprüsü, Palanlı Mağarası, Kaya Mezarları görmeniz gereken yerler arasında. Kent merkezinde yöresel ürünler ve hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz irili ufaklı dükkanların bulunduğu çarşılarda alışveriş yapabilirsiniz. Meşhur Besni üzümü ve bu üzümlerden yapılmış pestillerden almadan ilden ayrılmamalısınız.

Peki şehre gittiğinizde hangi lezzetleri denemelisiniz? İl mutfağı çevre illerle benzerlikler göstermektedir. Özellikle kebaplar ve et yemekleri ile yöresel baharatlarla harmanlanan çorbalar önemli bir yer tutar. Sebze yemekleri, pilav ve pide çeşitleri de Adıyaman mutfağında çokça yer almaktadır. Şehre gittiğinizde zahmetle hazırlanan çiğ köfteyi de mutlaka denemelisiniz. Ayrıca Atatürk Barajının Kahta sahili tarafında bulunan balık restoranlarına uğrayarak deniz ürünlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Harfane geceleri Ahilik geleneği olarak ilde günümüzde de yaşatılmaktadır. Harfane önceleri esnafların stres atmak ve eğlenmek için bir araya geldikleri, önemli konularını görüşüp müzik eşliğinde ziyafet çektikleri akşamlar olarak bilinir. Zamanla halk arasında da yaygınlaşmıştır. Şehrin geleneksel tatlarını tadıp; yöresel türküler, maniler ve gazeller eşliğinde eğlenmek için siz de Harfane gecelerinden birine katılabilirsiniz. Bunun için oteller ve şehirdeki bir çok mekan sizi ağırlıyor olacak. 

Adıyaman - 5 Günlük Hava Tahmini
25 Mar Pazartesi
hafif yağmur
6,9 °C
hafif yağmur
26 Mar Salı
hafif yağmur
12 °C
hafif yağmur
27 Mar Çarşamba
hafif yağmur
9,2 °C
hafif yağmur
28 Mar Perşembe
şiddetli yağmur
9,1 °C
şiddetli yağmur
29 Mar Cuma
çok şiddetli yağmur
6,7 °C
çok şiddetli yağmur