Zonguldak

Hava Durumu

  • Gece 10 °C
  • Gündüz 10,6 °C
  • Nem Oranı % 73
  • Basınç 1022 hpa

Zonguldak

  • Plaka 67
  • Telefon Kodu 372
  • Nüfus 355,771
  • Yüzölçümü 3.309,86 km²

Zonguldak Hakkında

Batı Karadeniz'in en gelişmiş ve güzel şehirlerinden biri olan Zonguldak, doğal güzellikleri ve tarihsel değerleri ile Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. 
“Yüce dağ başında gara gış olur, bastığın yerler donar daş olur, gurbet elde derdim bana eş olur” diyen Zonguldaklılar, çok sevdikleri şehirlerinde sizleri de en güzel biçimde ağırlamaktan mutlu olacak, sıcakkanlı insanlar.

Neden Zonguldak’a Yolculuk Yapmalısınız?
Greklerden Osmanlılara kadar pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü topraklarda günümüze kalan tarihi eserleri görmek, mitolojiye de konu olmuş Cehennemağzı Mağaraları dahil gizemli Zonguldak mağaralarında yolculuk yapmak, tertemiz plajlarında denizin keyfini çıkarmak, mesire yerlerinde piknik yapıp doğa yürüyüşlerine çıkmak için...

Zonguldak’ın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
MÖ 2500 yıllarına dayanan tarihiyle Zonguldak’ta Hattiler, Hititler, Frigler, Persler, Makedonlar, Pontus Devleti, Roma İmparatorluğu, Cenevizliler ve Osmanlılar gibi pek çok uygarlık yıllar boyunca hüküm sürmüş, hepsi kendi kültürlerini, inanışlarını yansıtan eserlerini bırakmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ili olması bakımından Zonguldak, Cumhuriyet tarihi için de önemli bir yere sahiptir.

Zonguldak’ta Ne Yapılır?
Filyos, Göbü, Karakum, Kapuz gibi plajlarda denize girilir, Ereğli Müzesi gezilir, doğa harikası olan Harmankaya Şelaleleri fotoğraflanır, Bostandüzü Orman Dinlenme yerinde piknik yapılır, Devrek’te rafting yapılır.

Zonguldak’ta Ne Yenir Ne İçilir?
Osmanlı çileği, pirinçli börek, uğmaç çorbası, cevizli dolma, yaprak sarma, malay, tirit, lahana turşusu, çöpele, kabuklu fasulye, beyaz baklava, malayı, Ereğli pidesi, Devrek çöreği, Çaycuma yoğurdu, göce çorbası Zonguldak’ta tadına bakmanız gereken yöresel lezzetlerdir. 

Zonguldak’ta Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Devrek bastonu, ceviz ağacından yapılan çeyiz sandığı, keten ve pamuk ipliklerinden yapılan yelek, çanta, yazma, yemeni, sedir örtüsü Zonguldak’ın çarşı ve dükkanlarından alacağınız hediyelik ürünlerdir.

Zonguldak’a Otobüs Bileti
Zonguldak Merkez ilçesinin Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan Zonguldak Otogarı’nda hizmet veren Efe Tur, Kamil Koç, Ulusoy, Varan, Kent Turizm, Gülaras Seyahat, Jet Turizm, Özdiyarbakır Turizm, Uludağ, Best Van, Tokat Seyahat, Aksu gibi birçok otobüs firmasıyla Türkiye’nin dört bir yanından yolcuyu Zonguldak’a taşıyor. Şehir merkezindeki konumu sebebiyle ulaşımın kolay gerçekleştirildiği Zonguldak Otogarı’ndan tüm bölgelere yolculuk yaptığınız otobüs firmalarının servisleri ve şehir içi dolmuşları kullanarak kısa sürede ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Zonguldak’a otobüs bileti alanlar 4 saat 34 dakikalık keyifli ve konforlu bir yolculuk süresi geçirmektedirler.

Zonguldak’a Tren Bileti
Zonguldak’ın Merkez ilçesinin Kilimli bölgesinde yer alan Zonguldak Tren Garı’ndan şehrin birçok yerine taksiler, şehir içinde çalışan minibüsler ve otobüslerle ulaşabilirsiniz. Karaelmas Ekspresi ile Ankara’dan, Çankırı’dan ve Karabük’ten Zonguldak’a tren seferleri düzenlenmektedir. Hızlı tren seferleri nedeniyle diğer illerden Zonguldak’a tren seferleri kaldırılmıştır. Ankara’dan Zonguldak’a tren bileti alarak pek çok yeri görme imkanına sahip olan yolcuların geçirecekleri süre yaklaşık 10 saattir. Pulman ve numarasız pulman özelliğine sahip Karaelmas Ekspresi ile gitmeye fırsat bulamadığınız yerlerin manzaralarını izleme fırsatı da bulacaksınız.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Zonguldak, Karadeniz'in ticaret yönüyle öne çıkmış şehirlerindedir. Şehir, taşkömürü madenleri bakımından Türkiye'nin en zengin şehridir. Filyos Kalesi mutlaka görülmelidir. Plajları, kaleleri ve tabiat harikaları ile Zonguldak eşsiz bir şehirdir. Yöresel mutfak zengindir, pumpum çorbası içebilirsiniz; beddam mancar yemeği, kıymalı ıslama, tatlı börek gibi yemekleri yiyebilirsiniz. 
 

Zonguldak - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Kas Cumartesi
açık
10,6 °C
açık
18 Kas Pazartesi
açık
19,8 °C
açık
19 Kas Salı
açık
18,9 °C
açık
20 Kas Çarşamba
az bulutlu
17,6 °C
az bulutlu
21 Kas Perşembe
az bulutlu
17 °C
az bulutlu

Zonguldak - Gezilecek Yerler

MÜZELER
-Zonguldak Ereğli Müzesi
-Çanakçılar Etnografya ve Arkeoloji Müzesi 
-Gazi Alemdar Gemisi Müzesi 
 
CAMİLER
-Bozhane Camii
-Halil Paşa Camii
-Kırmanlı Camii
-Molla Halil Camii
-Ali Molla Camii
-İskele Camii
-Ağa Camii
 
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Acheron Vadisi Ören Yeri
-Filyos Antik Kenti
-Sur Kalıntıları
-Herkül Sarayı
-Su Tesisleri
-Çeştepe Fener Kulesi
-Bizans Sarnıcı Kalıntısı
-Krispos Anıt Mezarı
 
KALELER
-Filyos Kalesi 
 
HAMAMLAR
-Bozhane Hamamı
 
RESTORANLAR 
-Güverte Restoran
-Çatı Kebap
-Ereğli Pidecisi
-Günbatımı Balık Restoran
 
GECE KULÜPLERİ
-Mandana Pub
-Okyanus Pub
-Haylaz Pub
 
Zonguldak
İnteraktif Zonguldak Haritası