Yalova

Hava Durumu

  • Gece 12 °C
  • Gündüz 17 °C
  • Nem Oranı % 87
  • Basınç 1020 hpa

Yalova

  • Plaka 77
  • Telefon Kodu 226
  • Nüfus 155,016
  • Yüzölçümü 850,46 km²

Yalova Hakkında

Marmara'nın en güzel kıyılarından birine sahip olan Yalova, av turizmi, termal turizmi ve doğa turizmi açısından Türkiye’nin en önemli liman kentlerinden biridir.
Doğal güzellikleri, kaplıcaları ve tarihi eserleriyle dolu dolu bir tatil yapacağınız Yalova’da havuz başına indiğinizde bir kız çıkabilir karşınıza. 

Neden Yalova’ya Yolculuk Yapmalısınız?
Türkiye’nin en önemli şifa merkezleri arasında baş sıralarda yer alan Armutlu Kaplıcaları’nda bedeninizi ve ruhunuzu arındırmak, yemyeşil ormanların, zeytin bahçelerinin, şelalelerin ve yaylalarının büyüleyici manzarası karşısında hayran olmak, Çınarcık plajlarında denize girmek için...

Yalova’nın Tarihi ve Kültürel Özellikleri Nelerdir?
Prehistorik çağlarda, M.Ö. 3000 yıllarında ilk yerleşimlerin izlerinin bulunduğu Yalova; Hititler, Frigler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından fethedilmiş ve önemli topraklar olarak yıllarca bu uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Yaşamının son yıllarında Yürüyen Köşk’te konaklayan Mustafa Kemal Atatürk bu güzel şehir için, “Yalova benim kentimdir.” diyerek şehre olan sevgisini dile getirmiştir.

Yalova’da Ne Yapılır?
Armutlu Kaplıcaları ve Yalova Termal Otelleri’nde konaklayabilir, Erikli Şelalesi, Sudüşen Şelalesi ve Delmece Yaylası’nda doğanın eşsiz güzelliğinin tadını çıkarabilir, Yürüyen Köşk dahil tarihi eserleri gezebilir, Çınarcık Plajları’nda denize girebilirsiniz.

Yalova’da Ne Yenir Ne İçilir?
Pavli, termal sarma, termal tatlısı, papara, kara lahana yemeği, yaprak pidesi, milföylü Yalova kebabı çirbuli, luhu şuşkey, silohto, çubiyiş gayi, lalanga, paponi, meçavçevi tepsi, Yalova sütlüsü, Yalova köftesi bölgeye özgü yemeklerdir.

Yalova’da Alışveriş İçin Nerelere Gidilir?
Sugören Köyü’nden el dokuması ipek halı ve kilimler, “gumuz” denilen çalgı aletleri, ebru sanatı, minyatür sanatı ve hat sanatı örnekleri, Çınarcık işi iğne oyaları, boynuz ve gümüş işleme takıları, çini işlemeleri ve çiçek sabunları Yalova’daki mağaza ve dükkanlardan sevdiklerinize hediye olarak alabileceğiniz özel ürünlerdir.

Yalova’ya Otobüs Bileti
Yalova Otogarı, Yalova-Bursa yolu üzerinde olup Süleyman Bey Mahallesi’nde yer almaktadır. Kamil Koç, Lüks Karadeniz, Metro Turizm, Tatlıses Turizm gibi pek çok otobüs firmasının hizmet verdiği Yalova Otogarı’na Türkiye’nin birçok ilinden yolcu taşınmaktadır. Yalova Otogarı’ndan şehir merkezine gitmek için minibüsleri, yolculuk yaptığınız otobüs firmalarının özel servislerini ve taksileri kullanabilirsiniz. İstanbul-Yalova arası 172 km’ye ve 2 saat 35 dakikalık bir otobüs yolculuğu süresine sahipken Ankara’dan Yalova’ya otobüs bileti alarak yolculuk yapmak isteyenler 415 km’yi 4 saat 35 dakikada konfor içinde arkalarında bırakacaklardır.

Gezmeden Görmeden Dönmeyin
Yalova, Marmara'nın şirin bir şehridir. Atatürk'ün yaptırdığı ve kaldığı Yürüyen Köşk, Yalova'nın tarihi yapılarından biridir, şehre gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Yalova, kaplıcalar bakımından zengin bir şehirdir. Termal Kaplıcaları, Armutlu Kaplıcaları, gidip şifa bulabileceğiniz kaplıcalardır. Miflöylü Yalova kebabı, termal sarma, Yalova köftesi, yaprak pidesi gibi yemeklerin bulunduğu bir yöresel mutfağı vardır.
 

Yalova - 5 Günlük Hava Tahmini

16 Kas Cumartesi
açık
12,8 °C
açık
18 Kas Pazartesi
parçalı bulutlu
18,3 °C
parçalı bulutlu
19 Kas Salı
açık
18,3 °C
açık
20 Kas Çarşamba
kapalı
17 °C
kapalı
21 Kas Perşembe
açık
16,7 °C
açık

Yalova - Gezilecek Yerler

MÜZELER
-Yalova Açık Hava Müzesi 
-Yalova Kent Müzesi
 
CAMİLER
-Rüştempaşa Camii
-Hacı Ali Paşa Camii
-Hersekzade Ahmet Paşa Camii
 
ÖNEMLİ TARİHİ YERLER
-Yürüyen Köşk
-Termal Atatürk Köşkü
-Yalova Kağıthanesi
-Kara Kilise
 
HAMAMLAR, KAPLICALAR
-Kurşunlu Hamam
-Valide Hamamı
-Termal Kaplıcaları
-Armutlu Kaplıcaları
 
RESTORANLAR 
-Sultan Sekisi
-Sepetçioğlu
-Salute Cafe Restoran
-Divan Kebap Restoran
-Tike Yalova Marina
 
GECE KULÜPLERİ
-Club Kale
-Captain Roof Bar
-Cafe Kırmızı
-Kaktüs Gazinosu
 
Yalova
İnteraktif Yalova Haritası